Arłukowicz wzywa "przyjaciół lekarzy"

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / slo

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wzywa lekarzy do debaty na temat odpowiedzialności zawodowej. "Chcę, abyśmy uczciwie porozmawiali o naszym środowisku" - mówi szef resortu zdrowia o liście otwartym, który skierował do środowiska lekarskiego.

List Arłukowicza "Do przyjaciół lekarzy" opublikowała piątkowa "Gazeta Wyborcza". "Prawdziwego lekarza nic tak nie boli jak krzywda pacjenta, jak śmierć, której można było uniknąć" - napisał minister zdrowia. "Oczywiście najłatwiej i najwygodniej tłumaczyć te sytuacje +wadami systemu+. Ale to nie system podejmuje decyzje o przyjęciu lub odesłaniu pacjenta. Ani o sposobie jego leczenia. Te decyzje podejmujemy my - lekarze, ordynatorzy i dyrektorzy szpitali, pielęgniarki i położne, dyspozytorzy pogotowia i ratownicy. Jesteśmy za nie odpowiedzialni" - podkreślił.

Arłukowicz wyjaśnił w piątek w TVN24, że ten list to początek dyskusji nad tym, aby "fałszywie rozumiana solidarność zawodowa nie rzucała cienia na całe środowisko". Dlatego, jak tłumaczył, Kodeks Etyki Lekarskiej "wymaga korekty". Poinformował też o powołaniu przy resorcie komisji do spraw etyki w ochronie zdrowia, która miałaby rozpocząć debatę o tym, jak budować wartości etyczne i moralne w zawodzie lekarza. "Chcę, abyśmy uczciwie porozmawiali o naszym środowisku" - mówił szef resortu zdrowia.

Zarządzenie ministra zdrowia ws. powołania Komisji ds. Etyki w Ochronie Zdrowia opublikowano w piątek po południu w Dzienniku Ustaw Ministra Zdrowia.

DEON.PL POLECA

"Bycie lekarzem to nie jest tylko i wyłącznie czysta wiedza ekspercka (...), ale bycie lekarzem, to także rozumienie pacjenta. (...) Nie da się zbudować dobrego systemu bez dobrego rozumienia misji, jaką pełni lekarz" - zaznaczył.

Zdaniem Arłukowicza "ważne jest to, aby środowisko w sposób prawidłowy umiało się oczyszczać". "Powinniśmy rozpocząć debatę wewnątrzśrodowiskową, jakimi wartościami środowisko lekarskie musi się kierować" - dodał.

"Zwracam się dzisiaj do Was jako tych, od których zależy zdrowie i życie pacjentów. Wiele się mówi o błędach w systemie ochrony zdrowia, o zbyt niskich nakładach na leczenie i słabo wycenionych procedurach. Szukanie rozwiązań tych istotnych problemów to zadanie ministra zdrowia, rządu i parlamentu" - napisał w liście minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Podkreślił, że "dla zdrowia i życia pacjentów równie ważne są kwestie, których nie rozwiąże żadna administracyjna decyzja ani zmiany prawne; wymagają one zmiany podejścia, a nawet więcej - zmiany mentalności lekarzy i urzędników".

Minister podkreślił, że potrzebne jest wspólne wypracowanie rekomendacji, a potem stosowanie ich w codziennej praktyce po to, aby wszyscy lekarze mogli być przekonani, że dobrze leczą pacjentów. "I żeby pacjenci naprawdę mogli mieć do nas zaufanie" - dodał.

Według Arłukowicza "dobry kodeks jest jak ostroga - pobudza do etycznej refleksji i etycznego działania". Minister liczy, że samorząd lekarski, który jest twórcą kodeksu, podejmie to wyzwanie i zaapelował do lekarzy o aktywną współpracę i zaangażowanie.

"Żaden system i żadne regulacje nie zastąpią odpowiedzialnego człowieka" - ocenił minister. Zwrócił też uwagę, że społecznego zaufania do lekarzy nie niszczą pojedyncze przypadki tych, którzy popełnili tragiczne w skutkach błędy (choć niewątpliwie szkodzą one reputacji tych, którzy codziennie, z oddaniem czasem wbrew przeciwnościom losu i lukom w systemie walczą o zdrowie i życie pacjentów). "Niszczy je zmowa milczenia, źle pojęta zawodowa solidarność" - uważa Arłukowicz.

Przypomniał, że w ostatnich miesiącach media relacjonowały historie chorych, którzy nie otrzymali na czas potrzebnej im pomocy medycznej, co w niektórych przypadkach skończyło się tragicznie i podkreślił, że - tak jak opinia publiczna - nie może się z tym pogodzić.

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami w Sejmie Arłukowicz podkreślał, że chce zapobiec temu, by "kilka czy kilkanaście złych przykładów rzucało cień na całe środowisko". "W Polsce pracuje naprawdę bardzo wielu lekarzy, którzy (pracują) ciężko, z pełnym oddaniem do pacjentów. (...) Ponad sto tysięcy lekarzy to ludzie uczciwie, rzetelnie pracujący codziennie, po kilkanaście godzin dziennie dla pacjentów. Wszyscy jesteśmy pacjentami takich lekarzy, ich jest zdecydowana większość" - dodał.

Komisja do spraw Etyki w Ochronie Zdrowia jest organem pomocniczym ministra zdrowia. Do jej zadań należy wyrażanie opinii w sprawach problemów etycznych w ochronie zdrowia, w szczególności w zakresie: stosowania nowych procedur medycznych oraz wykonywania zawodów medycznych.

Przewodniczącym komisji został wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki; w jej skład weszli także m.in. prof. Barbara Chyrowicz (KUL), dr Dorota Karkowska (Uniwersytet Łódzki); prof. Jan Hartman (Uniwersytet Jagielloński); dr Joanna Różyńska, (Uniwersytet Warszawski); prof. Eleonora Zielińska (Uniwersytet Warszawski).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Arłukowicz wzywa "przyjaciół lekarzy"
Komentarze (3)
E
Ewa
24 maja 2013, 20:29
Arłukowicz ma rację, trza zacząć od etyki.Najlepiej wykreślić z kodeksu zobowiązanie do solidarności zawodowej. Jazmig: pieniądze, pieniędzmi, NFZ NFZetem, ale we wszystkich dramatycznych ostatnich historiach ja zauważyłam jeden łącznik: brak człowieczeństwa. I tego zaden  NFZ nie zmieni, nawet zasobny w portfel. Dlatego;etyka, etyka, etyka. Tak jak na Zachodzie. Od tego trzeba-wbrew pozorom zacząć reformę sektora usług medycznych. I trzeba zaczącv już od studentów medycyny. W trakcie studiów zbyt często spotykaj,ą się oni z cynizmem u swych zawodowych mistrzów. Acha i jeszcze jedno, etyczne postawy powinny być promowane. A narazie, lekarze etyczni w środowisku swym sa piętnowani i poddani ostracyzmowi.
O
oświecony
24 maja 2013, 13:48
Pacjeńcie lecz się sam, rynek usług medycznych ma się dobrze.
jazmig jazmig
24 maja 2013, 12:53
Lekarze podejmują decyzje, ale płaci NFZ, a raczej nie płaci. Więc lekarze decyzji nie podejmują. Nie ma co zwalać na lekarzy tego, co on osobiście zawala jako minister oraz co zawala NFZ, który mu podlega.