Będzie ponowny wybór pięciu sędziów TK

(fot. trybunal.gov.pl)
PAP / psd

Ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego przewiduje podpisana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o TK. Sejm uchwalił nowelizację w czwartek; w piątek Senat nie zaproponował do niej poprawek i nowela trafiła do podpisu prezydenta.

Nowelizacja wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

8 października poprzedni Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK w miejsce tych, których kadencja wygasa w tym roku, czemu sprzeciwiało się PiS. Trzej sędziowie - wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasła 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu - nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę. 2 i 8 grudnia wygasa kadencja dwojga innych sędziów.

Znowelizowana w czwartek ustawa stanowi, że w przypadku sędziów TK, których kadencja upływa w 2015 r., termin na zgłaszanie kandydatów na ich następców wynosi 7 dni od wejścia tego przepisu w życie. Oznacza to nowy wybór pięciu sędziów.

Ponadto nowelizacja wprowadza zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP - co następuje w 30 dni od dnia wyboru. Przyjęto także, że w 3 miesiące od wejścia zmian w życie, wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - nie jako sędziów, ale jako prezesa i wiceprezesa TK. Prezesa TK prezydent będzie powoływać na trzy lata, spośród co najmniej trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne TK.

Nowelizację ustawy o TK Sejm przyjął w czwartek głosami klubów PiS i Kukiz'15. Posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę Sejmu tuż przed głosowaniem. W Senacie debata nad tą nowelizacją trwała cztery godziny w nocy z czwartku na piątek. Senat nie zaproponował do noweli poprawek i w związku z tym trafiła ona do podpisu prezydenta.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaapelowała w piątek do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie tej nowelizacji. "Wejście w życie ustawy zachwieje funkcjonowaniem najważniejszego organu władzy sądowniczej i może mieć bezpośrednio negatywny wpływ na poziom ochrony praw i wolności w Polsce" - napisano w wystąpieniu HFPC do prezydenta.

"Sędziów TK mógł wybrać nowy Sejm i w normalnych warunkach właśnie w taki sposób by to nastąpiło; w moim przekonaniu to, co się stało, było poważnym naruszeniem zasad demokratycznych" - mówił niedawno prezydent Andrzej Duda.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Będzie ponowny wybór pięciu sędziów TK
Komentarze (29)
22 listopada 2015, 10:18
"Dostrzegam bardzo niebezpieczne kumulowanie władzy, w sytuacji, kiedy PiS i tak ma jej bardzo dużo w wyniku wyborów" - tak prof. Staniszkis odniosła się do zarzutu prof. Andrzeja Zolla, który wcześniej stwierdził, że Polsce skończyło się demokratyczne państwo prawa. Zdaniem ekspertki, ułaskawienie przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego to "brak profesjonalizmu". "Jarosław Kaczyński ustawił się w roli, w której składane są mu hołdy (...). To rola bardzo niebezpieczna, bo są pokusy działania 'po bandzie'" - mówi prof. Staniszkis w rozmowie z Jerzym Kubrakiem. Według profesor, w otoczeniu prezesa PiS jest wiele "miernot". Zdaniem socjolog, PO "brała to, co mogła", ale przejmowała władzę "w białych rękawiczkach", tymczasem teraz w przypadku PiS widać "efekt demonstracyjny władzy, że można sobie na wiele pozwolić" - czytamy na portalu wPolityce.pl.
KM
Katarzyna Michalska
21 listopada 2015, 20:42
Im więcej dennych komentarzy, tym głębsza pewność, że lewackie dno ściąga nawet wartościowych ludzi mających lewicowe poglądy. Czasem było można odczytać pośród waszych tekstów rzeczy cenne, teraz coraz częściej jest to...No właśnie. Dno. Mimo że zdawać by się mogło, że myślicie...Aż żal.
PP
Piotr Polmański
21 listopada 2015, 10:33
Słuchałem w "Piaskiem po oczach" rozmowy z Prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim. Muszę przyznać, że bardzo dobra, ciekawa i rzeczowa rozmowa, która daję pewną nadzieję na rozwiązanie tej anormalnej sytuacji. Po pierwsze - Prezes stwierdził obrazowo, że to, co się obecnie dzieje, to kiepska sztuka obniżająca rangę Polski. Po drugie - trójka sędziów została wybrana jego zdaniem przez poprzedni Sejm zgodnie z Konstytucją i nie widzi tutaj żadnego pola manewru. Nie wyobraża sobie także, aby Prezydent nie przyjął od nich ślubowania. Po trzecie - w sprawie ułaskawienia Kamińskiego, zdaniem Prezesa TK, prezydent popełnił delikt konstytucyjny, wchodząc w sferę niezależnego sądu, który zgodnie z Konstytucją jest wyłącznie uprawniony do rozstrzygania o winie, a ta nie została prawomocnie orzeczona. Dodał, że nie może podpowiadać, jak winien w tej sprawie zachować się niezawisły sąd. Miałem poczucie, że ma na myśli odrzucenie aktu łaski, jako nieuprawnionego działania Prezydenta. I wreszcie po czwarte, ale najważniejsze. TK będzie 3.12. br rozstrzygał wniosek PO o zgodności z Konstytucją ustawy powołującej 5 sędziów. Prezes dał do zrozumienia, że sprawa 3 sędziów, jest oczywista, i dodał, że orzeczenia Trybunału są ostateczne. To daje nadzieję, że ci sędziowie rozpoczną swoją kadencję, czy to się Prezydentowi PiS-u podoba, czy nie. Zwłaszcza, że dzisiaj uchwalona z naruszeniem wszelkich procedur nowelizacja tej ustawy, wchodzi w życie 4.12.br. czyli po posiedzeniu TK i wcale nie jest pewna jej zgodność z ustawą zasadniczą. Mam nadzieję, że taka chronologia wydarzeń i postawa sędziów TK, obroni jego niezależność i fundament polskiej demokracji.
WDR .
21 listopada 2015, 20:30
Towarzystwo ma 100% w TK więc wynik rzeczywiście jest przesądzony.
KM
Katarzyna Michalska
21 listopada 2015, 20:39
Jak ktoś ufa klakierom, nie ma sprawy, i ten się nada na "ałtorytet". Całuśnik i lewacka gnida :)
KM
Katarzyna Michalska
21 listopada 2015, 20:57
Nic nie jest przesądzone. Polskę można odzyskać.
AB
Aleksander Borowski
21 listopada 2015, 22:16
Ale nawet jeżeli Pam prezydent nie odbierze ślubowania od wybranych sędziów , a sejm wybierze nowych -to i tak nie ma w parlamencie większości,która by postawila Prezydenta przed Trybunałem Stanu; i to- otoczenie głowy państwa wie .Przekroczyli już pewną granicę, teraz mogą znowelizowaną w trybie rewolucyjnym ustawą podwoić liczbę sędziow TK i ostatecznie zamienić ich w klakierów partii rządzącej.
21 listopada 2015, 09:08
Czytałem na ten temat w różnych mediach i najbardziej zastanawiające jest to, że nikt nie pisze o tym dlaczego akurat ci sędziowie są niewygodni dla PiS'owskiej wizji TK. Czy są to postkomuniści?
W
WDR
21 listopada 2015, 05:34
Atak na nowelizację ustawy o TK jest zrozumiały, bo towarzystwu wydawało się w czerwcu, że przejąło dla siebie TK. Gdyby było niezadowolone z takiego obrotu sprawy i dbało o zasady to obecna gorączka byłaby już w czerwcu, a nie dopiero teraz.
AB
Aleksander Borowski
21 listopada 2015, 15:23
TK to nie klub klakierów jakiejś partii,to instytucja ,ktora powinna zwrócic uwagę rządzącym,gdy łamią prawo.Sędziowie powinni być niezależni i apolityczni,kierować się sumieniem i zasadami prawa.To spscjaliści w swojej dziedzinie. Poprzedni sejm musiał wybrać sędziów(przynajmiej 3)gdyż skończyłaim się ich kadencja;gdyby tego niezrobił ,to złamałby prawo.Prezydent A.Duda doprowadził do kryzysu konstytucyjnego,ponieważ ,wskutek jego działań, wktótce okaże się ,że sędziow legalnie wybranych będzie więcej niż 15 (z tymi ktorzy zastaną wybrani przez nowych posłów).To jest straszne,że kosztem destabilizacji państwa realizuje interesy partykularne
WDR .
21 listopada 2015, 20:27
Trzeba się było martwić jak kolesie z PO (używam Twojej terminologii) wybrali 5, a nie 3. Czy naprawdę w TK musi być 100% nominatów Towarzystwa? Gdyby nominowano tylko 3 to teraz wybrano by 2 dodatkowych i mielibyśmy stosunek 13 do 2 (ci dwaj nominaci zapewne PiS). Co do obecnych działań pozostaje się nam różnic. Ja z kolei nie wyobrażam sobie, żeby PiS nic w tej sprawie nie zrobił. To byłaby dla mnie pierwsza poważna rysa, którą bym PiS zapamiętał. Argumenty typu: PO źle zrobiła, ale teraz nic nie róbmy i machnijmy ręką zupełnie mnie nie przekonują szczególnie, że padają ze stronniczych ust.
KM
Katarzyna Michalska
21 listopada 2015, 22:55
Ponieważ nie była taką ta instytucja, musiało dojść do interwencji.  Nota bene, jak ci się widzi fakt, że na krótko przed wyborami to PO zmieniła jako pierwsza skład sędziów TK?  Na ten właśnie, odwołany właśnie? W imię autorytetu tej instytucji? Naprawdę interesuje cię historia tego organu czy też jesteś klakierem? 
AB
Aleksander Borowski
21 listopada 2015, 00:31
Trybunału Konstytucyjnego nie było w PRL. TK powinien badać zgodność ustaw z Konstytucją i być Niezawisły. To co się stało jest upolitycznieniem TK-bowiem wybrano sędziów kierując się interesem partiianie państa.Tryb nowelizacji ustawy o TK--- ekspresowy-podważa powagę tej instytucji.Prezydent podpisując ustawę zachował się haniebnie,gdyż to On powinien chronić zasady Konstytucji ,a nie je deptać(.Postąpił podobnie jak bolszewik Lenin, który obraził się na Konstytuantę w 1918r że nie popparła przewrotu w i po prostu ja rozwiazał)Oczywiście w 2/5 też opozycja(PO) odpowiedzialna jest za kryzys(nie powinni wybierać sędziów,którym kadencja upływa w grudniu). Patriotyzm Prezydenta nie ma pokrycia w czynach.
KM
Katarzyna Michalska
21 listopada 2015, 00:45
Nie było mowy o TK w okresie PRL, ale o PRLowskim kształcie tego organu przez te wszystkie lata. A to gorsze, niż PRL. Bo PRL jest jednoznacznie oceniane. A ta obraza demokracji od 1989 roku nie. A tymczasem jest to syf, malaria i zadżumione szczury.
KM
Katarzyna Michalska
21 listopada 2015, 00:50
Prezydent zachował się jak Prezydent Polski, a nie jak jakiś szczur. Wreszcie. Mamy też świadomość, że kilka lat zajmie nam odkręcanie atmosfery włażenia na tradycyjne dla Japończyków miejsca. Przepraszamy za tego chama, ale co robić...
AB
Aleksander Borowski
21 listopada 2015, 01:35
Był czas kiedy w III RPrządziła lewica i wtedy chciała zliberalizować prawo aborcyjne,konkretnie wprowaszić aborcję na życzenie (motyw ekonomiczny jako wystarczajacy do przeprowadzenia aborcji) i wtedy ,tak pogardzany przez Pana, TK wystąpił w obronie sformułowań pierwotnej ustawy i  wiele poczętych dzieci zostało uratowanych przez niego;  ciekawe-postkomuniści nie rozwiązali wtedy w odwecie TK, nie powołali w trybie awaryjnym dyspozycyjnych dodatkowych członków.Uszanowali jego niezawisłość i ODWAGĘ.
KM
Katarzyna Michalska
21 listopada 2015, 20:47
W kraju przeżartym postsowiecką agenturą nietrudno o taką łaskę, bo zapewne nie wzięli pod uwagę, że pewnego pięknego WIOSENNEGO dnia ich łby spadną, oj spadną. Oby nie maczetami gnojów kłamiących, że są dziećmi Boga ("Allah" to imię Boga dla arabskojęzycznych chrześcijan, warto by wiedzieli to również kretyni wypisujący niestworzone rzeczy na murach polskich miast, którym to baranom wydaje się, że walczą o prawdę.).  Co do uratowania pewnego grona dzieci - cieszy mnie, że nawet idioci są w stanie nawet niechcący ocalić ludzkie życie. 
KM
Katarzyna Michalska
21 listopada 2015, 20:49
Przepraszam: wykonawcami woli Boga. Dziećmi Boga jesteśmy wszyscy, co do nogi.
KM
Katarzyna Michalska
21 listopada 2015, 22:34
Aż zapytam: sądzicie że wieloma minusami zniechęcicie do pisania prawdy? :)
KM
Katarzyna Michalska
21 listopada 2015, 22:36
Jeśli tak sądzicie, jest to dowodem na to, że jesteście żałośni bardziej, niż mi to przez myśl przeszło...Cóż, błąd może polegać i na przecenianiu głupców. :D
KM
Katarzyna Michalska
20 listopada 2015, 22:06
TK (Trybunał Konstytucyjny) był jedną z najbardziej przeżartych pozostałościami PRL instytucji Rzeczypospolitej Polskiej. I tego nie sprawiły nawet lata katastrofalnych rządów PO. Jednak ta ostatnia formacja nie tylko nie zrobiła nic, by to zmienić, ale wręcz to podtrzymywała, można sobie oczywiście zadawać pytanie, jaki był w tym interes.  Teraz ulega to szybkiej zmianie, a niektórzy wiernie ujadający nie tylko nie widzą poprawy jakości decyzji polegającej na szybkim tempie, a nie na oczekiwaniu po kilka LAT na weryfikację, dodatkowo jeszcze widzą w w dobru zło - praca zbyt szybka!. Cóż. Wolna wola, którą można głosić ile dusza zapragnie :) Za tego podobno policyjnego państwa PiS.
PP
Piotr Polmański
21 listopada 2015, 10:38
Zdaje ci się, że ulegnie zmianie. Zamach na TK na pewno się nie uda. A ty Tajemniczajegomość nie rób się za mniej mądrą, niż to jest w rzeczywistości, czyli mówiąć prościej, nie "rżnij głupa"
KM
Katarzyna Michalska
21 listopada 2015, 20:52
Po pierwsze, imć Polmański, ku Twojemu być może ubolewaniu jestem kobietą. Stąd nie pisz do mnie per "jegomość". Po drugie nie ma zamachu na TK, ale raczej akt odzyskania go. Nie łam się, Ciebie też dobre decyzje wesprą. Mimo że jesteś śmiesznym kmiotem, zasługujesz na dobrą zmianę, bo jesteś POLAKIEM.
KM
Katarzyna Michalska
21 listopada 2015, 22:41
O, dwa minusy. To dodam jeszcze: sprzedawczyków czas dobiegł końca. W krótkim czasie wasza mafia będzie musiała zbierać galoty w locie, bo nikt już was nie będzie ulgowo traktować, złodzieje, łobuzy, przestępcy. Wasz czas dobiega szczęśliwie końca. A gdyby tak nie zdarzyło się nie daj Boże za tej władzy, a mam taką nadzieję, to następnym namaszczonym będzie Paweł Kukiz, który wam nogi z d... powyrywa. Gdyby jednak tego nie zrobił teraz wespół zespół z PiS, byłby wam równy. Amen.
KM
Katarzyna Michalska
21 listopada 2015, 22:43
Za mniej mądrą niż jestem nie robię się. Ale zapewne chciałeś też uznać tym samym mnie i mój intelekt. Pamiętaj zatem, że nie odpuszczę ci tego.
20 listopada 2015, 21:54
Jeżeli kancelaria prezydenta , który wlaśnie powinien stać na straży prawa , staje się centrum naginania prawa dla własnych celów to bardzo źle wróży państwu! Czego w takim razie można wymagać od Kowalskiego ?Panie prezydencie niech się Pan opamięta bo tu nie chodzi otylko o Pana partię ale o Polskę!Jeżeli w ludziach stworzymy obyczaj braku poszanowania prawa lub jego relatywizację to co dalej?
JM
Jan Młynarczyk
20 listopada 2015, 18:57
Moje typy: 1. Macierewicz Antoni (obronność) 2. Ziobro Zbigniew (prawość i sprawiedliwość) 3. Kamiński Mariusz (służebność specjalna) 4. Kurski Jacek (kulturalność) 5. Szmit Jerzy (drogowość) 6. Piotrowicz Stanisław (prawość człowiecza) 7. ... . . 100. Kaczyński Jarosław (całość) Lista będzie (bez wątpienia) uzupełniana.
KM
Katarzyna Michalska
20 listopada 2015, 23:08
@janm Tylko nie popuść. W spodnie. Chyba że w spódnicę. Dla kobiet spódnica jak najbardziej. Dla mężczyzn - no właśnie :)
D
deon
20 listopada 2015, 18:01
Ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego przewiduje podpisana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o TK. Sejm uchwalił nowelizację w czwartek; w piątek Senat nie zaproponował do niej poprawek i nowela trafiła do podpisu prezydenta. <a href="http://www.deon.pl/wiadomosci/polska/art,25868,bedzie-ponowny-wybor-pieciu-sedziow-tk.html">więcej</a>