Będzie tablica upamiętniająca Janusza Kurtykę

Janusz Kurtyka (1960-2010) (fot. ipn.gov)
PAP / mik

13 sierpnia na siedzibie oddziału krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej w Wieliczce zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca prezesa IPN Janusza Kurtykę, który zginął 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Pomysłodawcami takiego uczczenia tragicznie zmarłego prezesa IPN, który 13 sierpnia skończyłby 50 lat, są jego przyjaciele. Fundatorem tablicy jest Stowarzyszenie NZS 1980.

Tablicę odsłonią: wdowa po Januszu Kurtyce - Zuzanna z synami oraz pełniący obowiązki prezesa IPN Franciszek Gryciuk. Uroczystość poprzedzi msza św., odprawiona w kościele pw. św. Klemensa w Wieliczce.

- Bezspornie Janusz Kurtyka bardzo zdynamizował Instytut Pamięci Narodowej. Pierwszy prezes IPN Leon Kieres stanął przed trudnym zadaniem zorganizowania całej struktury i zrobił to. Kiedy zastąpił go Janusz Kurtyka, ta instytucja zdynamizowała się na polu badawczym, wydawniczym i popularyzatorskim, czyli przybliżającym historię najnowszą - ocenił szef krakowskiego IPN Marek Lasota.

Według dyrektora krakowskiego IPN uroczystość odsłonięcia tablicy będzie okazją do prezentacji dorobku istniejącego od 10 lat krakowskiego oddziału IPN, którego pierwszym dyrektorem był Kurtyka. Tego dnia będzie można zwiedzić Pałac Konopków, obejrzeć filmy o działalności IPN i o jego zmarłym prezesie.

- Historycy krakowskiego oddziału IPN bardzo dobrze spenetrowali powojenny okres w dziejach Polski, zwłaszcza działalność podziemia niepodległościowego oraz dzieje Kościoła krakowskiego w PRL-u - mówił o dokonaniach oddziału Lasota. - Chcemy położyć też akcent na niezależne życie kulturalne w okresie PRL-u, dlatego wydajemy tomiki poezji i będziemy prezentować dorobek niezależnych artystów, pokazywać działalność niezależnych teatrów w tamtym okresie - dodał.

W latach 2000-2008 pracownicy krakowskiego oddziału IPN ogłosili ponad 500 publikacji naukowych i 700 popularnonaukowych, w tym ponad 50 książek i broszur wydanych przez oddział. Zasób archiwalny krakowskiego IPN to blisko 7 km dokumentów. Jak poinformował Lasota, ok. 80 proc. tego zasobu zostało już przeniesione na nośniki cyfrowe.

Lasota przypomniał, że Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu prowadzi ok. 700 dochodzeń, wśród których jednym z najważniejszych jest wznowione śledztwo ws. zabójstwa w 1977 r. studenta UJ Stanisława Pyjasa. Dodał, że śledztwa zwłaszcza dotyczące zbrodni popełnionych w okresie stalinowskim są bardzo ważne, bo żyje coraz mniej osób, które były uczestnikami lub świadkami tamtych wydarzeń, a ich zeznania są bezcennym źródłem wiedzy nie tylko dla prokuratorów, ale także dla historyków.

Dyrektor krakowskiego oddziału IPN powiedział, że jest pomysł, by wspólnie z Archiwum Państwowym, władzami miasta, województwa i samorządem Małopolski doprowadzić do wybudowania w ciągu kilku lat nowoczesnego obiektu, który pomieściłby archiwa najważniejszych instytucji w regionie, w tym także IPN.

Janusz Kurtyka był historykiem, specjalizował się w historii Polski późnego średniowiecza, był miłośnikiem historii powojennej naszego kraju. Za jego kadencji IPN koncentrował się na śledztwach ws. zbrodni aparatu władzy z lat 70. i 80. oraz na projektach badawczych dotyczących opozycji z tych lat. W 2006 r. IPN ujawnił teczkę abp. Stanisława Wielgusa, niedoszłego metropolity warszawskiego. W 2007 r. do zadań IPN włączono lustrację osób publicznych, co wywołało szeroką dyskusję o zakresie i głębokości sprawdzania przeszłości lustrowanych.

Kontrowersje wzbudzały publikacje IPN m.in. o przeszłości Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Wojciecha Jaruzelskiego (to za kadencji Kurtyki b. szef WRON stanął z oskarżenia IPN przed sądem, wraz z innymi twórcami stanu wojennego). Kurtyka powtarzał, że ujawnianie przeszłości to ustawowe zdanie IPN.

Kurtyka został pochowany 23 kwietnia na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Będzie tablica upamiętniająca Janusza Kurtykę
Komentarze (6)
S
szary
4 sierpnia 2010, 10:09
Jako patriota kocham inne narody, nie tylko mój. Nie jestem pamiętliwym nacjonalistą. Zechciej zrozumieć      Hmmm... to ciekawe,  zechciej  mi zatem wytłumaczyć,  gdzie przebiega  granica  między  "pamiętliwym nacjonalizmem"  a  pielęgnowaniem  pamięci historycznej?   Czy  przypadkiem  ta  granica  nie pokrywa się  z  linią  poprawności politycznej  i bieżącym  zapotrzebowaniem na ofiary lepsze(Jedwabne- 300-? ,Smoleńsk-96, Katyń-24000)  i gorsze (ludobójstwo na Wołyniu i całej płd.-wsch. Polsce-200 000 - 300 000).   Dlaczego  IPN   n i e  prowadzi  postępowań  ani  śledztw  w sprawie  tych  g o r s z y c h  ofiar?   Jedna nudna konferencja  "na odczepnego" to nie jest  załatwienie sprawy.
Andrzej Szymański
4 sierpnia 2010, 09:07
Tablice i pomniki - jak najbardziej! Gorzej z pomnikiem w Warszwie, bo nie go gdzie tam gdzie wsadzić. Ale pomniki i tablice oraz tego rodzaju gadżety - jak najbardziej...... Oczywiście na koszt wnioskodawców. 
W
wicio
3 sierpnia 2010, 19:24
Jako patriota kocham inne narody, nie tylko mój. Nie jestem pamiętliwym nacjonalistą. Zechciej zrozumieć różnicę. Nie wiem ile toczy się postępowań i ile ukończono śledztw, może zechcesz sam sobie sprawdzić skoro to tak Cię nurtuje. Źródło wskazałem.
S
szary
3 sierpnia 2010, 19:07
~~wicio , dzięki , ale  2003 rok był  7( s i e d e m)  lat temu.  Chodzi mi o to że nic  nowszego  nie ma.  Czyżby temat  był  niepoprawny politycznie?  Czemu zarzucasz mi "zacietrzewienie polityczne?"   Jako  patriota, pwinieneś  wykazywać  wrażliwość na każdy przejaw   krzywdy  wobec  Swojego Narodu.  Wiesz , ile  obecnie  toczy  się  postępowań  wobec zbrodni  nacjonalistów  ukraińskich?  W    I n s t y t u ci e  P a m i ę c i  N a r o d o w e j ?
W
wicio
3 sierpnia 2010, 18:50
Takie śledztwa od dawna się toczą. Gdybyś miał tylko trochę autentycznej chęci zdobycia tej wiedzy, a mniej politycznego zacietrzewienia, mógłbyś to sobie z łatwością znaleźć. Link pierwszy z brzegu: <a href="http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/245/33/Konferencja_Zbrodnie_nacjonalistow_ukrainskich_na_ludnosci_polskiej_w_latach_193.html">www.ipn.gov.pl/portal/pl/245/33/Konferencja_Zbrodnie_nacjonalistow_ukrainskich_na_ludnosci_polskiej_w_latach_193.html</a> Konferencja ,,Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej w latach 1939 – 1948 w świetle śledztw prowadzonych przez prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej’’, Warszawa, 1 lipca 2003 r. W dniu 1 lipca br. o godz. 12.00. w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie (sala konferencyjna, ul. Towarowa 28) rozpocznie się konferencja pt. ,,Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej w latach 1939 – 1948 w świetle śledztw prowadzonych przez prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej ‘’.
S
szary
3 sierpnia 2010, 18:25
  A czy ktoś  z użytkowników DEON-u  wie- i mógłby  mnie oraz innym  niedoinformowanym - wskazać ,  i l e  dochodzeń  wszczął   szacowny  IPN  przeciwko  zbrodniom  nacjonalistów  ukraińskich dokonanych  na  narodzie polskim?  Pytam  w kontekście  niedawnej  rocznicy  "Wołynia" , ale nie tylko , bo to nie dotyczy terenu samego  Wołynia i jednego  roku 1943, ale lat 1939-1947/8 i obszaru wszystkich województw płd.-wschodniej Polski.  A przecież tam  zginęło w sposób s t r a s z n y   -  k i l k a s e t  tysięcy  ludzi ,  P o l a k ó w.  No więc , co  IPN w tej sprawie-?