Bieszczadzka Kolejka Leśna bije rekordy

Bieszczadzka Kolejka Leśna bije rekordy
(fot. Hwat / Wikimedia Commons)
PAP / pk

Podczas tegorocznych wakacji wąskotorowa Bieszczadzka Kolejka Leśna przewiozła prawie 60 tys. pasażerów. Od początku roku z jej usług skorzystało ponad 80 tys. osób - poinformował w środę prezes fundacji zarządzającej BKL Mariusz Wermiński.

"Oprócz kursów wynikających z rozkładu jazdy w lipcu i sierpniu mamy sporo zamówień na dodatkowe przejazdy; w niektóre dni wykonujemy ich nawet pięć. Kolejka leśna należy do tzw. +żelaznych punktów+ turystów, odwiedzających Bieszczady" - powiedział Wermiński.

Przypomniał, że kolejka jeździ z Majdanu k. Cisnej do Przysłupia i Majdan-Balnica. Pierwsza trasa liczy 12 km, a druga 9 km.

DEON.PL POLECA

Bieszczadzka Kolejka Leśna bije rekordy - zdjęcie w treści artykułu

(fot. Hwat / Wikimedia Commons)

Prezes dodał, że szczególną popularnością cieszy się skład, który ciągnie parowóz Kp-4, który po wielu latach przerwy, wrócił na trasę kolejki dwa lata temu. Takimi parowozami - starsze pokolenie nazywa je "bieszczadzkimi ciuchciami" - w latach 1957-79 kolejarze przewieźli do zakładów drzewnych w Rzepedzi oraz do stacji kolejowej w Nowym Łupkowie ponad jeden 1 mln metrów sześciennych drewna. Kp-4 nazywano też parowozem z "małymi kołami", gdyż średnica jego kół wynosi 600 mm. Posiadają też charakterystyczny komin.

Kp-4 BKL może rozwijać prędkość do 35 km/godz.; obowiązuje jednak ograniczenie do 15 km/godz. Parowóz ma m.in. skrzynię węglową o pojemności 2 ton oraz zasobnik na wodę o pojemności 5,2 m sześc.

Na trasie bieszczadzkiej wąskotorówki pracuje także parowóz Cn Zt "Las". Oba parowozy w latach 40. i 50. ubiegłego wieku wyprodukowała fabryka lokomotyw w Chrzanowie.

W maju i czerwcu oraz we wrześniu i październiku kolejka wozi turystów tylko w weekendy, a w lipcu i sierpniu - codziennie. W zimie kursuje jedynie na zamówienia.

Bieszczadzka kolejka wąskotorowa powstała 1898 r. Przez wiele lat służyła do transportu drewna. W latach 20. XX wieku przeszła pod zarząd lwowskiej dyrekcji PKP. Wtedy też rozpoczęto przewóz ludzi, który z czasem stał się atrakcją turystyczną.

W 1996 r. Lasy Państwowe przekazały administrowanie kolejką fundacji Bieszczadzka Kolejka Leśna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bieszczadzka Kolejka Leśna bije rekordy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.