Budka: nie ma podstaw do unieważnienia wyboru sędziów TK

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / pk

Nie ma podstaw prawnych do przyjęcia uchwał w sprawie unieważnienia wyboru sędziów TK; konstytucja przewiduje nieodwoływalność wybranych przez Sejm sędziów Trybunału - oświadczył w środę b. szef MS Borys Budka (PO).

Klub PiS złożył w środę po południu pięć projektów uchwał, które miałyby stwierdzić brak mocy prawnej wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego przez Sejm ubiegłej kadencji.

Budka podkreślił na środowym briefingu, że brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych do przyjęcia tych uchwał. - Sejm poprzedniej kadencji dokonał legalnie, na podstawie obowiązujących przepisów, wyboru pięciu sędziów TK. Prezydent RP ma obowiązek przyjąć od nich ślubowanie. Sejm obecnej kadencji nie ma możliwości uchylenia skutków tych uchwał (o wyborze sędziów TK), ponieważ uchwały te zostały skonsumowane - mówił b. minister sprawiedliwości.

DEON.PL POLECA

Wyjaśnił, że w języku prawnym oznacza to, że wybór sędziów TK jest ważny i legalny, a jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości konstytucyjne, to tylko i wyłącznie Trybunał Konstytucyjny jest w stanie stwierdzić niekonstytucyjność przepisów, na podstawie których dokonano wyboru. - Tymczasem PiS, nie czekając na orzeczenie TK, obawiając się tego, że Trybunał przyzna rację, że parlament poprzedniej kadencji miał prawo dokonać wyboru, stara się, za pomocą pięciu uchwał, niemających oparcia w prawie, naruszając 9-letnią kadencję sędziów TK, uchylić skutki prawne uchwał (o wyborze sędziów) - ocenił Budka.

- Jest to niedopuszczalne, niekonstytucyjne i na to nie może być zgody - oświadczył. Według niego, "PiS przekracza kolejną granicę, która oznacza, że de facto zbliżamy się do krajów, w których konstytucja nie ma żadnego znaczenia". Przekonywał, że konstytucja przewiduje nieodwołalność wybieranych przez Sejm na 9-letnią kadencję sędziów TK.

B. minister sprawiedliwości przypomniał, że 3 grudnia TK ma rozpatrzyć wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o Trybunale, którą uchwalił w czerwcu Sejm poprzedniej kadencji. To właśnie na podstawie tej ustawy Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK. Z kolei 9 grudnia TK ma zająć się przygotowaną przez PiS nowelizacją tej ustawy, na mocy której obecny Sejm ma dokonać wyboru sędziów od nowa.

- Do czego czasu jakiekolwiek działania nie mają mocy prawnej - podkreślił polityk Platformy.

Zapowiedział, że jeśli uchwały autorstwa PiS zostaną przyjęte w Sejmie, również zostaną zaskarżone do TK.

8 października poprzedni Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK - przeciw czemu było PiS. Kadencja trojga sędziów Trybunału skończyła się 6 listopada - czyli w trakcie kadencji poprzedniej Izby; w ich miejsce Sejm wybrał Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego i Krzysztofa Ślebzaka. 2 i 8 grudnia kończy się dwojga następnych, których miejsca mieli zająć Bronisław Sitek i Andrzej Sokala.

Prezydent dotychczas nie zaprzysiągł trzech nowych sędziów - bez czego nie mogą orzekać. Sędziów TK mógł wybrać nowy Sejm i w normalnych warunkach właśnie w taki sposób by to nastąpiło; w moim przekonaniu to, co się stało, było poważnym naruszeniem zasad demokratycznych - mówił Duda, odnosząc się do tej sprawy.

Ustawę o TK, na mocy której wybrani zostali sędziowie, jeszcze pod koniec poprzedniej kadencji zaskarżyli do Trybunału posłowie PiS. Gdy TK ogłosił, że rozpozna tę skargę 25 listopada (a w pewnej części także w grudniu) skargę wycofano. Krótko potem własną skargę - tożsamą z wycofaną skargą PiS - do TK skierowała grupa obecnych posłów PO i PSL. Posłowie PO zapewniali, że ich wniosek jest następstwem działań prezydenta Dudy, który nie zaprzysiągł sędziów Trybunału wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, bo ma wątpliwości konstytucyjne, ale równocześnie nie kieruje sprawy do TK. Trybunał ma się zająć tym wnioskiem 3 grudnia.

W minionym tygodniu Sejm głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę) znowelizował ustawę o TK, która przewiduje ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału i wprowadza zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP - co następuje w 30 dni od dnia wyboru. Przyjęto także, że w 3 miesiące od wejścia zmian w życie, wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - nie jako sędziów, ale jako prezesa i wiceprezesa TK. Prezesa TK prezydent będzie powoływać na trzy lata, spośród co najmniej trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne TK. Kadencja prezesa trwa 3 lata z możliwością ponownego powołania. Ta zmiana wejdzie w życie 5 grudnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Budka: nie ma podstaw do unieważnienia wyboru sędziów TK
Komentarze (5)
WDR .
26 listopada 2015, 04:47
Jazmig, myślisz że odważą się na zamach stanu i usunięcie Dudy z urzędu?
AB
Aleksander Borowski
25 listopada 2015, 23:17
Na wydziale prawa UAM w Poznaniu oburzenie.Wkróce Rada Wydziału Prawa wyda oświadczenie.To ,że doszło do konstytucyjnego zamachu stanu 20.11 jest la konstytucjonalistów oczywiste.Proszę zapoznać sie z wypowiedziami profesorów Zolla i Stępnia (byłych przewodniczących Trybunału K..) dość przystępnie wyjaśniaja problem.Wkrótce tego typu pogląów nie będzie mozna wygłaszać leganie. Sytuacja jest poważna, analogie historyczne z pewnym pańtwem totalitanym są szokujące. Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie. Ojczyznę wolna racz nam wrócic Panie.
AB
Aleksander Borowski
25 listopada 2015, 23:17
Na wydziale prawa UAM w Poznaniu oburzenie.Wkróce Rada Wydziału Prawa wyda oświadczenie.To ,że doszło do konstytucyjnego zamachu stanu 20.11 jest la konstytucjonalistów oczywiste.Proszę zapoznać sie z wypowiedziami profesorów Zolla i Stępnia (byłych przewodniczących Trybunału K..) dość przystępnie wyjaśniaja problem.Wkrótce tego typu pogląów nie będzie mozna wygłaszać leganie. Sytuacja jest poważna, analogie historyczne z pewnym pańtwem totalitanym są szokujące. Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie. Ojczyznę wolna racz nam wrócic Panie.
25 listopada 2015, 22:03
MMyślę że niejaki jazmig to jakiś wielki autorytet prawa konstytucyjnego,może pochwali się nam osiągnięciami w tej dziedzinie ?
D
deon
25 listopada 2015, 20:10
Nie ma podstaw prawnych do przyjęcia uchwał w sprawie unieważnienia wyboru sędziów TK; konstytucja przewiduje nieodwoływalność wybranych przez Sejm sędziów Trybunału - oświadczył w środę b. szef MS Borys Budka (PO). <a href="http://www.deon.pl/wiadomosci/polska/art,25895,budka-nie-ma-podstaw-do-uniewaznienia-wyboru-sedziow-tk.html">więcej</a>