Budka: PO zaskarży nową ustawę o TK

(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / psd

Po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowej ustawy o TK, PO zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie jej konstytucyjności. Pozostałe kluby opozycyjne też krytykują nowe przepisy. Zdaniem PiS, było to do przewidzenia, a PO traktuje TK jak "bastion III RP".

W czwartek Sejm uchwalił nową ustawę o TK opartą na propozycjach PiS. Wcześniej posłowie odrzucili ponad 40 poprawek zgłoszonych przez opozycję. Ustawa trafi teraz do Senatu.

"To już kolejny raz kiedy Prawo i Sprawiedliwość przyjmuje niekonstytucyjną ustawę o Trybunale Konstytucyjnym" - powiedział poseł PO, b. minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, Borys Budka na briefingu po czwartkowych głosowaniach.

DEON.PL POLECA

Jak mówił TK, to "ostatni wróg Prawa i Sprawiedliwości, ostatni wróg Jarosława Kaczyńskiego", przed osiągnięciem przez prezesa PiS "władzy totalnej". Budka podkreślił, że "TK broni obywateli przed każdą władzą, przed każdą większością, by nie naruszała konstytucji".

"Przygotowaliśmy listę podpisów posłów Platformy Obywatelskiej i niezwłocznie po podpisaniu ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę - a obawiamy się, że stanie się to jeszcze jutro - ustawa ta zostanie przez nas zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego" - zapowiedział Budka. Dodał, że jego ugrupowanie liczy na rozpatrzenie wniosku przed wejściem ustawy w życie.

W przekonaniu Budki uchwalona w czwartek ustawa o TK godzi w podstawowe prawa i wolności obywatelskie, ogranicza rolę Rzecznika Praw Obywatelskich w postępowaniach przed TK, ale przede wszystkim - podkreślił - paraliżuje prace Trybunału.

"Nakazano, by wszystkie sprawy - blisko 400 - które są w Trybunale, dotyczące ludzkich problemów, praw i wolności obywatelskich, były rozpatrzone od początku" - powiedział Budka. Wprowadzono - dodał - "zasadę kolejkowania spraw tylko dlatego, by w tej kadencji nie dało się sprawdzić konstytucyjności ustawy o ziemi, ustawy o policji, ustawy inwigilacyjnej, ustawy o służbie cywilnej, ustawy o prokuraturze, ustawy kodeks postępowania karnego".

Ponadto - powiedział Budka - "to przykład wyjątkowej hipokryzji, obłudy i zakłamania, że od wielu miesięcy opinia publiczna epatowana jest wiadomościami, o rzekomym kompromisie wokół Trybunału Konstytucyjnego".

Zapowiedzią skierowania przez PO nowej ustawy do TK nie był zaskoczony poseł PiS, szef sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz. "To jest dla mnie oczywiste" - stwierdził w rozmowie z dziennikarzami. Piotrowicz stwierdził, że poseł Budka dzień wcześniej wskazywał, iż TK jest bastionem. "Skoro przegrali wybory, to chcieli, aby TK był bastionem i nie dopuścił do zmiany w Polsce. Platforma Obywatelska chciała traktować i traktuje Trybunał Konstytucyjny jako bastion, ale bastion III RP" - dodał.

Piotrowicz odniósł się też do zarzutów opozycji mówiącej, iż nowe przepisy sparaliżują TK. "Stale tylko słyszę: paraliż, ale gdy pytam o mechanizm tego paraliżu, to nie słyszę nic" - mówił. Pytał też "co ma powodować ten paraliż skoro Trybunał może dowolnie orzekać, jeśli chodzi o skargi konstytucyjne i pytania prawne". "To zależy tylko i wyłącznie od Trybunału" - zaznaczył poseł PiS.

Zastanawiał się też co paraliżowało TK, bo "nim doszło do konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego, zaległości w Trybunale były tak duże". "Czy aby nie to, że sędziowie zamiast zajmować się tym, czym zajmować winni - orzekaniem, podejmowali dodatkowe prace na różnych uczelniach" - ocenił.

Piotrowicz powiedział też, że gdy sytuacja wokół TK ustabilizuje się "będzie możliwość napisania takiej ustawy o TK, która będzie uniwersalna i będzie służyła na długie lata".

Krytycznie na temat nowych przepisów o TK wypowiadali się, oprócz przedstawicieli PO, także reprezentanci pozostałych klubów opozycyjnych. Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz oceniła na briefingu w Sejmie, że nowa ustawa o TK jest "tymczasowa", a proces prac nad nią był skandaliczny.

Również według niej, nowe przepisy sparaliżują prace TK, a część z nich jest niekonstytucyjna. "Są w niej (ustawie o TK -PAP) rozwiązania uznane już dawno za niekonstytucyjne, rozwiązania, które każą powiedzieć, że w Polsce kończymy z trójpodziałem władzy. TK został oddany władzy zwierzchniej polityków PiS-u, Andrzeja Dudy i Zbigniewa Ziobry" - powiedziała posłanka Nowoczesnej.

Według Gasiuk-Pihowicz "została sparaliżowana ostatnia instytucja, która była niezależna od polityków PiS-u i która miała konstytucyjne uprawnienia do tego, aby kontrolować to, co partia rządząca robi w Sejmie".

Z kolei lider Nowoczesnej Ryszard Petru stwierdził, iż PiS spieszył się, by nowe przepisy o TK uchwalone zostały przed szczytem NATO. "Pytanie, czy tak robi kraj suwerenny. Mam wrażenie, że chcemy tym coś komuś udowodnić, co jest moim zdaniem żenujące i śmieszne" - dodał.

W podobnym tonie wypowiedział się prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Stwierdził, że ustawa o TK przyjęta w czwartek przez Sejm, jest dowodem na to, że PiS nie ma dobrych intencji i nie chce zawrzeć kompromisu z opozycją ws. Trybunału. "PiS nie chce normalności, nie chce przywrócenia ładu, po raz kolejny - swoim działaniem - zaprasza Komisję Europejską i Komisję Wenecką - do Polski" - powiedział.

Według niego, nowa ustawa "nie zapewnia niezależności TK, skuteczności jego działania, nie wprowadza spokoju, ani pokoju". "Szkoda, że PiS nie skorzystał z szansy na normalność, szkoda Polski i obniżania pozycji Polski na arenie międzynarodowej" - dodał szef ludowców.

Z kolei poseł Kukiz'15, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że nowe przepisy o TK, to "ustawa-bis, blokująca Trybunał". Stwierdził, że politycy PiS mówili publicznie o chęci kompromisu z opozycją, ale niestety nic z tego nie zostało.

Zgodnie z ustawą pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. Ma on orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości. Pełny skład ma też badać: weta prezydenta do ustaw; ustawę o TK, spory kompetencyjne między organami państwa, przeszkodę w sprawowaniu urzędu Prezydenta RP; zgodność z konstytucją działalności partii politycznych. Konstytucyjność ustaw mają badać składy 5-osobowe. Zgodnie z ustawą sprawy mają być badane przez Trybunał zgodnie z kolejnością wpływu, z wyjątkiem m.in. wniosków o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o TK.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Budka: PO zaskarży nową ustawę o TK
Komentarze (22)
WDR .
8 lipca 2016, 04:25
Prof. Kamil Zaradkiewicz
AB
Aleksander Borowski
8 lipca 2016, 00:03
My katolicy powinniśmy ,przynajmiej w sensie duchowym wspierać sędziów TK w ich walce o praworządną Polskę.Jasne jest ,że PIS zmierza do dyktatury.Jeżeli TK stanie się atrapą,to prawa zawarte w Konstytucji nie będa w praktyce obowiązywać.Wywalczona z takim trudem wolność zostanie(została utracona)utracona.Prezydent  zdradził Polskę,TEN który miał strzec Konstytucji jawnie ją łamie(przerwał kadencję 3 sedziom TK,którzy zostali legalnie wybrani przez sejm,prezydent nie odebrał ślibowania!).Nad Polską zebrały się czarne chmury.
8 lipca 2016, 22:08
zmniejsz dawki, bo źle na ciebie działa ten specyfik, który obecnie bierzesz. "My katolicy"- ha! ha! ha! ale walnąłeś, jak pudzian gołotę.
AB
Aleksander Borowski
9 lipca 2016, 07:56
Inwektywy nie mają wartości logicznej,więc nie skomentuję.
9 lipca 2016, 13:54
koniec kadencji rzeplińskiego za 165 dni.
AB
Aleksander Borowski
9 lipca 2016, 23:59
Sędzia TK może pełnić swoją kadencję tylko raz ,i dobrze że raz. Rzepliński będzie inspiracją dla wszystkich uczciwych prawników,wzorem sędziego "na złą pogodę";i tego nikt mu nie odbierze.Ten człowiek przejdzie do historii jako bohater. A ja jako kotolik wierzę ,że "szczęście występnych nie będzie trwało wiecznie",ale to tylko wiara,której Wy pisowcy pewnie nie podzielacie.
10 lipca 2016, 14:28
właśnie PO 8 latach okazało się, że rządy występnych nie będą trwały wiecznie, choć występni myśleli inaczej. jaki to bohater z sędziego TK, piszącego ustawę o TK? podpowiadajcy politykom PO co mają mówić w Sejmie podczas debaty o TK. chyba że taki: bochater. a gdzie jest jego polityczna bezstronność??? z pewnością przejdzie on do historii jako jeden z przywódców neoTargowicy.
AB
Aleksander Borowski
12 lipca 2016, 14:28
Niekonstytucyjne zapisy w ustawie nie były autorstwa sędziów TK którzy prowadzili prace nad projektem;czynili to zgodnie z prawen i zwyczjem sejmowym(regulaminem sejmu). posłowie w komisji dawali swoje poprawki i z projektu zaproponowanego przez sędziow TK niewiele zostało.Tak często bywa ,że ustawę przygotowują specjaliści ,a posłowie ją psują(nie są specjalistami w danym zadadnieniu)To posłowie uchwalają ustawy i mogą ale nie muszą uwzględniać uwagi specjalistów. Możemy być dumni z pracy sędzió TK.
Lucjan Drobosz
7 lipca 2016, 23:35
Po co zaskarżać. To śmieszne. Organ roztrzygający o zgodności ustaw z konstytucją przestał właśnie funkcjonować. Teraz można już wszystko.
7 lipca 2016, 20:24
wstyd mi, że prezesem TK jest taki niechlujny, zarośniety, arogancki, udzielający wywiadów z rękami w kieszeniach, w rozchłestanej koszuli polityk, a nie szanowany sędzia.
7 lipca 2016, 21:13
A mi wstyd, za ciemnych i durnych wyborców rozdawnictwa i niszczenia Państwa polskiego . Ciemnogród i nieudacznictwo tych ludzi jest żenujace. 
AB
Aleksander Borowski
8 lipca 2016, 00:15
Nie szata zdobi człowieka. Jezus miał tylko jedną szatę. A teraz poważnie.Kto broni prawdy i sprawiedliwości- to   broni samego Boga, zasad przez niego ustanowionych. W sporze o TK t prezydent i PIS wykazali draństwo i podłość, PO też(PIS w  60 procentach -bezprawnie wybierająć 3 sędziów ,a PO w 40 procentach bezprawnie wybierająć 2 sędziów, natomiast TK to naprawił w sensie prawnym).Prezydent po prosytu zdradził Polskę.Brak słów.Jest złym POLAKIEM
8 lipca 2016, 21:51
państwo polskie zniszczyła koalicja PO-PSL. pamiętasz chyba co o państwie polskim powiedział u sowy minister tego rządu? zapomniałeś już? zapomniałeś już o wstydzie jaki nam serwował komorowski skacząc po krzesłach, czy bredząc o bigosowaniu i sprawdzaniu wierności żon? 8 lat rządów nieudaczników i zdrajców wystarczyło, by naród otworzył oczy. szkoda, że tak późno, ale dobre i to. Vivat ciemnogród !!!
8 lipca 2016, 22:01
kto dał prezesowi TK rzeplińskiemu prawo do pisania ustaw o TK??? od jego ustawy rozpoczęła sie afera z TK. nawet SLD-owiec Miller choć sam wówczas zagłosował za tą ustawą, teraz mówi, że była to zagrywka PO aby sparaliżować nowy rząd (sondaże dawały zwycięstwo PiS-owi). kto jest więc zdrajcą? czy przypadkiem nie są to ci, którzy nie chcieli być oderwani od koryta?
AB
Aleksander Borowski
9 lipca 2016, 07:52
To nieprawda.Sędzia RZ. był rzeczoznawcą w tej sprawie.Takie są procedury pisania ustaw,że są konsultowane z zaynteresowanymi grupami zawodowymi itp. ,regulamin sejmu to określa.Propozycje Rz.mogły być wykorzystane albo nie.Może Pan sprawdzić moje słowa.
9 lipca 2016, 12:09
[url]http://wiadomosci.wp.pl/kat,1025897,ti<x>tle,Spor-o-Trybunal-Konstytucyjny-Sasin-sedziowie-nie-moga-orzekac-w-swojej-sprawie,wid,18015339,wiadomosc.html?&ticaid=11755c[/url]
AB
Aleksander Borowski
10 lipca 2016, 00:07
Wstępny projekt ustawy powstał w TK(na podstawie artykułu 46 regulamin sejmu,chyba),ale został zmieniony.Zapis ,niekonstytucyjny jak zostało stwierdzone przez wyrok TK z grudnia2015, o wyborze 2 sedziów poza kadencją poprzedniego semu został dodany przez grupę posłów PO w komisji(w maju 2015).Można to sprawdzić. Taka jest prawda,ale Wam pisowcom na prawdzie nie zależy.Ważym żywiołem jest przeciwieństwo prawdy.
Z
zorro
10 lipca 2016, 14:55
TK nie zostal powołany do pisania ustaw, nawet projektów ustaw. od tego jest Sejm. ponadto ustawienie się pana rzeplińskiego po stronie partii politycznej i doradzanie jej politykom jak walczyć z rządzącymi przekresla go jako bezstronego sędziego ,stróża peawa i konstytucji.
7 lipca 2016, 19:53
A co PO jeszcze nie zaskarżyło? Proponuję zbadanie zgodności z konstytucją wydatków poprzedniej koalicji na horoskopy dla psów i wibratory do seksshopów.
7 lipca 2016, 21:14
A ja proponuję przestrzegać Kostytucji. Konstytucja głupcze!
WDR .
8 lipca 2016, 07:25
Wiemy i jesteśmy wdzięczni TK, że uznał aborcję ze względów społecznych za niezgodną z konstytucją! Bogu niech będą dzięki! "W demokratycznym państwie prawa życie ludzkie musi pozostawać pod ochroną konstytucyjną w każdym stadium jego rozwoju"
8 lipca 2016, 17:48
Skoro jesteś ć wdzięczny to powinieneś bronić niezależności TK przed łamaniem prawa przez obecny rza i przez PADA.