Caritas Polska uruchamia program dla szkół w Aleppo
W nowym roku szkolnym Caritas Polska uruchamia program "Szkoła szkole", umożliwiający przekazanie wsparcia finansowego pięciu placówkom edukacyjnych w zniszczonym przez wojnę syryjskim mieście Aleppo - poinformowało PAP w środę biuro prasowe Caritasu.
Autorzy komunikatu informują, że pomysł zrodził się w połowie 2018 r. Rodzice uczniów gdańskiej szkoły im. św. Kazimierza, poruszeni dramatyczną sytuacją na Bliskim Wschodzie, zgłosili chęć regularnego wspierania wybranej placówki oświatowej w Syrii.
Dzięki ich hojności szkoła podstawowa Asz-Szark w Aleppo zorganizowała dla swoich uczniów liczne wydarzenia, m.in. bal karnawałowy, dzień sportu i obchody świąteczne, a także przeprowadziła dystrybucję podręczników. Tak rozpoczął się projekt "Szkoła szkole", umożliwiający wsparcie syryjskich placówek przez polskie środowiska szkolne.
W tym roku w programie weźmie udział pięć placówek oświatowych w Aleppo. Jedną z nich jest szkoła podstawowa Bani Taghlib, założona w 1930 r. W trakcie walk na budynek spadła bomba, niszcząc całkowicie najwyższe piętro, w którym odbywały się zajęcia dla przedszkolaków. Wśród potrzeb zgłoszonych przez dyrekcję jest m.in. zakup zabawek i gier dla przedszkola oraz narzędzi edukacyjnych do zajęć przyrodniczych.
Zbiórki na rzecz edukacji w Syrii mogą być prowadzone za zgodą dyrekcji szkoły na przykład podczas festiwalu kultur lub przez szkolne koła wolontariatu. Tak się stało w Jaśle, gdzie w maju 2019 r. wolontariusze szkolnego koła Caritasu w szkole podstawowej nr 2, dystrybuując serca z masy solnej, zebrali ponad 2,3 tys. zł. Za pośrednictwem Caritasu Polska fundusze trafią do syryjskich placówek i zostaną przeznaczone na cele zgodne z ich potrzebami, w tym zakup materiałów szkolnych, odmalowanie pomieszczeń i organizację aktywności dla uczniów.
Według raportu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej2,1 mln z 5,9 mln dzieci w wieku szkolnym w Syrii pozostaje poza systemem edukacji. Co trzecia szkoła została zniszczona lub przeznaczona na schronienie dla osób wewnętrznie przesiedlonych.
Więcej informacji o programie, w tym historie szkół objętych wsparciem, jest na stronie www.szkolaszkole.caritas.pl
Nauczyciele, uczniowie i ich rodzice mogą zainicjować przystąpienie placówki do programu, kontaktując się z koordynatorką Marianną Chlebowską pod adresem mchlebowska@caritas.org.pl.
Skomentuj artykuł