Centralna część pomnika ku czci ofiar katastrofy

Anna Kondek / PAP / slo

Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, generalny wykonawca pomnika ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej na stołecznych Wojskowych Powązkach poinformowało w piątek Zarząd Cmentarzy Komunalnych o ukończeniu prac przy centralnej części pomnika.

- Podczas spotkania z dyrekcją Zarządu Cmentarzy Komunalnych przekazaliśmy im oficjalną informację o zakończeniu prac przy centralnej części pomnika ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej. W spotkaniu uczestniczyli także kierownicy budowy i robót z ramienia wykonawcy oraz inspektor nadzoru ze strony Zarządu Cmentarzy Komunalnych - powiedziała prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych (MPUK) Magdalena Rogozińska.

Jak zaznaczyła, podczas spotkania przedstawiciele zleceniodawcy analizowali stan wywiązania się wykonawcy z umowy. - Ewentualne kosmetyczne zastrzeżenia zostaną przez nas poprawione, a ostateczny odbiór pomnika jest planowany za kilka dni - dodała Rogozińska.

Obecnie służby porządkowe cmentarza przygotowują otoczenie pomnika i indywidualnych nagrobków ofiar katastrofy na zbliżającą się uroczystość Wszystkich Świętych. Czyszczona jest kostka ułożona pomiędzy grobami, porządkowane są także mogiły pozostające jeszcze w formie ziemnej m.in. układana jest na nich trawa. Warszawiacy, coraz liczniej odwiedzający cmentarz, w związku ze zbliżającym się 1 listopada, zatrzymują się w zadumie przed centralną częścią pomnika i nagrobkami indywidualnymi, składają kwiaty i zapalają znicze.

DEON.PL POLECA

Powstało już dziewięć nagrobków indywidualnych. Trzy przygotowane przez prywatne zakłady kamieniarskie na zlecenie rodzin Aleksandra Szczygły, gen. Franciszka Gągora i Przemysława Gosiewskiego. MPUK natomiast przygotowało sześć z 10 powierzonych mu do zbudowania nagrobków: cztery upamiętniające członków załogi samolotu oraz Barbarę Mamińską i Janusza Krupskiego. Pozostałe - gen. Kazimierza Gilarskiego, gen. Andrzeja Błasika, Dariusza Jankowskiego i Piotra Noska - mają powstać zaraz po 1 listopada.

Nagrobki poświęcone pozostałym ofiarom katastrofy są przygotowywane przez różne zakłady kamieniarskie na zlecenie poszczególnych rodzin. Ich stylistyka nie będzie, co prawda, identyczna, jednak - jak zapewnił autor projektu monumentu Marek Moderau - zostanie zachowana jednolita czarna lub ciemna kolorystyka płyt nagrobnych oraz białe krzyże.

Pomnik upamiętniający 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem ma formę bloku białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części, umieszczonego na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu.

Monument powstał u wylotu Alei Profesorskiej na Wojskowych Powązkach. Część głównej białej bryły jest umieszczona nad mogiłą, w której pochowane są spopielone szczątki 12 ofiar katastrofy. Na ścianach, które powstały w wyniku przełamania bryły, umieszczono napis: - "Pamięci 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010. Oddali życie w służbie ojczyzny w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej" oraz listę ofiar.

Poszczególne nagrobki wchodzące w skład memoriału będą zrobione z ciemnego kamienia. Na każdej z 28 mogił (szczątki tylu ofiar smoleńskiej katastrofy pochowano we wspólnej kwaterze na wojskowych Powązkach) umieszczony ma być biały krzyż.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Centralna część pomnika ku czci ofiar katastrofy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.