Centrum Nauki imienia... Leonarda da Vinci

PAP / drr

Trwają ostatnie przygotowania do otwarcia Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim koło Kielc. W placówce będzie można, poprzez doświadczenia, poznawać tajemnice nauki i sztuki. Koszt inwestycji to 18 mln zł, otwarcie - 5 września.

Jak powiedział PAP Marcin Perz, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim, w ramach którego realizowane jest przedsięwzięcie, idea opiera się na podobnych założeniach jak w przypadku Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz "Experyment" w Gdyni. Z tą jednak różnicą, że w kieleckiej placówce duży nacisk będzie kładziony na nauki humanistyczne, a nie tylko na ścisłe.

"Nie każdy musi zostać informatykiem, czy lekarzem, otwieramy także drzwi dla dzieci uzdolnionych artystycznie oraz tych, które są humanistami, aby rozwijały swoje talenty" - mówił.

Między innymi dlatego patronem centrum został Leonardo da Vinci, który potrafił łączyć pasje związane z naukami ścisłymi z malarstwem - powiedział Perz.

DEON.PL POLECA

Do Podzamcza dotarła już ekspozycja z Mediolanu, kolejne eksponaty są już w drodze z USA i Wielkiej Brytanii. W przyszłym tygodniu powinny być już w Świętokrzyskiem.

Jak informuje Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne odwiedzający, "jako pierwsi w Polsce, będą mogli zobaczyć unikalną wystawę +Świat Leonarda da Vinci+, która do tej pory była pokazywana w takich miejscach jak Tokio, Nowy Jork czy Chicago". W jej skład wchodzi kilkadziesiąt elementów. Wśród nich znalazło się m.in. interaktywne stanowisko "Kodeks Atlantycki", dzięki któremu zwiedzający poznają konstrukcje 50 maszyn autorstwa włoskiego geniusza.

Sporo będzie można dowiedzieć się także o studiach Leonarda nad lotem ptaków, które inspirowały go do projektowania maszyny latającej. Pozostałe stoiska interaktywne w tej części wystawy dotyczyć będą innych prac da Vinciego. Zaprezentowane zostaną także reprodukcje znanych obrazów Włocha. "Dzieci na monitorach dotykowych będą mogły stworzyć swoje obrazy według wskazań włoskiego mistrza" - zachęcał Perz.

Jak zapewniają twórcy centrum zaprojektowano w taki sposób, aby oprócz dzieci, w poznawanie świata nauki mogli się włączyć także starsi zwiedzający. Znajdzie się tam miejsce dla eksponatów, które pozwolą poznać np. szereg praw fizyki (np. kołyska Newtona) oraz nowoczesne technologie (m.in. laserowa harfa).

Samo centrum mieści się w nowoczesnym gmachu wykorzystującym ekologiczne rozwiązania stosowane m.in. w budownictwie pasywnym. Zlokalizowany jest on w bezpośrednim sąsiedztwie XVII-wiecznego barokowego pałacyku. "Centrum zostało wkomponowane w naturalne ukształtowanie terenu. Pałacyk nadal dominuje nad okolicą. Chcemy pokazać, że udaje się połączyć nowoczesne budownictwo z zabytkową architekturą" - mówił Perz.

Tuż obok znajduje się czterohektarowy ogród doświadczeń, gdzie przez cały rok zwiedzający będą mogli dokonywać różnych eksperymentów naukowych.

Centrum Nauki "Leonardo da Vinci" zostanie otwarte 5 września br. Inauguracji towarzyszyć będzie trzydniowy, międzynarodowy turniej modeli marsjańskich łazików European Rover Challenge. To pierwsza europejska edycja konkursu odbywającego się dotąd wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Polega na rywalizacji konstruktorów pojazdów w konkurencjach symulujących bezzałogowe misje marsjańskie. Poza drużynami z Polski spodziewane są także ekipy m.in. z Australii, Bangladeszu, Egiptu, Indii, Kanady, Kolumbii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Imprezie towarzyszyć będzie konferencja naukowa "Człowiek w Kosmosie" z udziałem autorytetów w dziedzinie astronautyki.

Budowa i przygotowanie Centrum Nauki "Leonardo da Vinci" kosztowało 18 mln zł. 85 proc. środków pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013. 10 proc. dołożył samorząd województwa, a 5 proc. budżet państwa.

Centrum zlokalizowane jest w położonym kilkanaście kilometrów na południe od Kielc Podzamczu Chęcińskim w kompleksie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. Znajduje się przy drodze krajowej nr 7 Warszawa-Krakw.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Centrum Nauki imienia... Leonarda da Vinci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.