Centrum Zdrowia Dziecka. Afgański chłopiec po przeszczepie wątroby

Centrum Zdrowia Dziecka. Afgański chłopiec po przeszczepie wątroby
Centrum Zdrowia Dziecka. Konferencja prasowa dotycząca stanu zdrowia afgańskich dzieci (fot. Rafał Guz/PAP)
PAP/mk

Stan 6-letniego chłopca z Afganistanu, któremu przeszczepiono wątrobę po tym, jak zatruł się grzybami, jest wciąż krytyczny. Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka rokowania dziecka określają jako nadal niepewne: "Po pierwsze, musi przeżyć".

We wtorek odbył się wielogodzinny zabieg przeszczepienia wątroby u 6-letniego chłopca. - Zabieg przebiegł bez powikłań, jednakże rokowanie ze względu na stan chłopca nadal pozostaje niepewne i najbliższe dni pokażą, jakie będzie dalsze rokowanie co do jego zdrowia - poinformowała Elżbieta Pietraszek, kierownik Oddziału Intensywnej Terapii CZD. Lekarze zapewniają, że operacja przebiegła bez powikłań.

Prof. Piotr Kalisiński z Kliniki Chirurgii i Transplantologii CZD zaznaczył, że przeszczep to wstęp do tego, żeby dziecko miało szansę w ogóle przeżyć.

- Wątroba jest przeszczepiona bez powikłań, podjęła funkcje, natomiast o przeżyciu dziecka zadecyduje głównie neurologia, czyli to, na ile odwracalne będą zmiany, które niewątpliwie w wyniku obrzęku mózgu i zatrucia dokonały się w obrębie ośrodkowego układu nerwowego - wyjaśnił. Zaznaczył, że ciężko w tej chwili ocenić stan chłopca.

DEON.PL POLECA

- Wiemy, że był bardzo nasilony obrzęk mózgu przed przeszczepieniem i to jest jeszcze odległa przyszłość, żebyśmy mogli ocenić jego stan - powiedział prof. Kalisiński.

Lekarze: Afgańskie dziecko nadal w stanie krytycznym

- Po pierwsze musi przeżyć, a nadal jest w krytycznym stanie - dodał.

Lekarze zaznaczyli również, że dziecko po przeszczepieniu wątroby będzie wymagało opieki w specjalistycznym ośrodku, jakim jest Centrum Zdrowia Dziecka

Lekarze z CZD poinformowali także, że w przypadku pięciolatka, najmłodszego z zatrutych grzybami dzieci z Afganistanu, z powodu nieodwracalnego uszkodzenia mózgu, uznano, że nie kwalifikował się do przeszczepu. - W dniu jutrzejszym zostaną wykonane badania zgodne z przepisami i procedurami potwierdzające śmierć mózgu - przekazała Elżbieta Pietraszek.

Afgańczycy, którzy po ewakuacji z Kabulu trafili 23 sierpnia do ośrodka dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej-Dębaku, następnego dnia zatruli się grzybami, które mieli zebrać na terenie ośrodka. Do Centrum Zdrowia Dziecka trafiło troje dzieci w wieku 5, 6 i 17 lat z ostrą niewydolnością wątroby po zatruciu muchomorem sromotnikowym. Najstarsza z pacjentów, 17-letnia Afganka, została wczoraj wypisana ze szpitala i jej stan lekarze określili jako dobry, nie wymagający już opieki medycznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

Centrum Zdrowia Dziecka. Afgański chłopiec po przeszczepie wątroby
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.