Co z polskim kontyngentem na Bałkanach?

(fot. shutterstock.com)
PAP / slo

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz.11. posiedzeniu zająć ma się m.in. wnioskiem do prezydenta o przedłużenie działania Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Bałkanach. Ministrowie omówią też m.in. propozycje zmian w przepisach dot. większej ochrony przed katastrofami przemysłowymi.

Wniosek rządu do prezydenta dotyczy przedłużenia okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w siłach międzynarodowych w Kosowie i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii oraz w Bośni i Hercegowinie. Poprzednie postanowienie prezydenta w tej sprawie, z grudnia ub. r., obowiązuje do końca czerwca br. Nowe będzie obowiązywać od 1 lipca do końca grudnia 2015 r.

Tak jak w pierwszym półroczu, kontyngent może liczyć do 300 żołnierzy i pracowników wojska (faktyczna liczebność PKW jest obecnie o kilkadziesiąt osób niższa). Na funkcjonowanie misji na Bałkanach w całym 2015 roku MON przeznaczyło blisko 40,7 mln zł, na obie półroczne zmiany przypada po nieco ponad 20 mln zł. Polski Kontyngent Wojskowy wchodzi w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód, podlegającej dowództwu NATO. Rejonem działania Polaków są Kosowo i Macedonia; w razie potrzeby polskich sił będzie można użyć także w Bośni i Hercegowinie dla wsparcia działającej tam misji UE.

Główne zadania Polaków to monitorowanie przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych, działania manewrowe, w tym demonstrowanie militarnej obecności sił międzynarodowych w Kosowie, patrolowanie powierzonego rejonu, identyfikacja i neutralizacja zagrożeń; a także wspieranie kosowskiej policji oraz tamtejszej misji UE w działaniach na rzecz praworządności.

DEON.PL POLECA


Ministrowie zajmą się ponadto projektem nowelizacji Prawa ochrony środowiska, który ma na celu dostosowanie polskich przepisów do unijnej dyrektywy Seveso III ws. kontroli zagrożeń poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi. Dyrektywa wzmacnia dotychczasowe przepisy związane z zapobieganiem wypadkom z udziałem niebezpiecznych substancji, np. pożarom instalacji przemysłowych oraz ograniczaniem skutków awarii dla ludzi i środowiska w przypadku ich wystąpienia. Regulacje obejmują przedsiębiorstwa stosujące groźne chemikalia, jak zakłady petrochemiczne, farmaceutyczne czy produkujące nawozy sztuczne.

Zgodnie z projektowaną regulacją powszechnie dostępne mają być informacje o poważnych zagrożeniach, jakie mogą wystąpić w zakładzie przemysłowym oraz o ich skutkach dla środowiska i ludzi. Przedsiębiorstwa, w których zwiększone będzie ryzyko poważnej awarii będą musiały też w swoich raportach uwzględnić scenariusze działań postępowania w razie awarii w przypadku klęsk żywiołowych. Projekt nowelizacji przewiduje m.in. możliwość nakładania grzywn i mandatów przez strażaków na zakłady przemysłowe, które nie przestrzegają przepisów dot. przeciwdziałania poważnym awariom.

Rada Ministrów zajmie się też projektem noweli prawa autorskiego ws. reemisji utworów, który zakłada zniesienie obowiązku pośrednictwa organizacji zbiorowego zarządzania przy zawieraniu umów o reemisję między operatorami kablowymi, a organizacjami radiowymi i telewizyjnymi.

Obowiązek takiego dostosowania polskich przepisów nakłada na Polskę dyrektywa unijna w zakresie zasad zawierania umów na reemisję kablową. Wprowadziła ona wymóg, by reemisja utworów odbywała się na podstawie umowy operatorów kablowych z właściwą dla danego utworu organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (OZZ). Dyrektywa zawiera jednak wyjątek, który do tej pory nie został wdrożony do polskiego prawa. Znosi on taki obowiązek w przypadku, kiedy prawa do remitowanego utworu należą do organizacji radiowej lub telewizyjnej.

Kolejny punkt posiedzenia rządu, to projekt nowelizacji Prawa energetycznego, który zakłada wprowadzenie kar pieniężnych za naruszanie przepisów dotyczących przejrzystości hurtowego rynku energii oraz zmierza do skutecznego wykrywania nadużyć i prób manipulacji. Projekt ma na celu zapewnienie stosowania unijnego rozporządzenia z 2011 r. w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii.

Rząd zajmie też projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który przewiduje zniesienie części obowiązków biurokratycznych, z których muszą wywiązywać się firmy obracające towarami obłożonymi akcyzą. Według resortu finansów, celem zmian jest "uproszczenie przepisów w zakresie podatku akcyzowego oraz zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych i zbędnych obowiązków administracyjnych, które dotyczą podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych".

Ministrowie przyjmą ponadto stanowisko wobec poselskiego projektu nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym, którego celem jest przebudowa dotychczasowego systemu finansowania kosztów nadzoru nad rynkiem kapitałowym i bardziej równomierne rozłożenie tego finansowania na podmioty rynku kapitałowego. Pierwsze czytanie projektu złożonego przez posłów PO odbyło się w marcu br. w sejmowych komisjach.

Projekt nakłada na wszystkich uczestników rynku kapitałowego obowiązek ponoszenia opłat na rzecz Komisji Nadzoru Finansowego. Obecnie opłaty za nadzór nad nim ponoszą przede wszystkim Giełda Papierów Wartościowych i Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Projekt wstępnie został pozytywnie oceniony przez KNF i NBP, mniej przychylnie natomiast przez Związek Banków Polskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co z polskim kontyngentem na Bałkanach?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.