Czarnecki został wiceprzewodniczącym PE
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki został we wtorek wybrany na jednego z czternastu wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego nowej kadencji. Jego kandydaturę na to stanowisko wystawiła frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
Czarnecki został wybrany w trzeciej turze tajnego głosowania, uzyskując 284 głosy. W dwóch pierwszych turach konieczne było uzyskanie poparcia bezwzględnej większości, którego Czarnecki nie otrzymał. W trzeciej wystarczyła zwykła większość.
Polityk PiS będzie jedynym wiceprzewodniczącym PE z Polski. "Cieszę się, że Polska ma jednego wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Europa Europą, ale przede wszystkim będę pracować dla mojej ojczyzny" - powiedział Czarnecki dziennikarzom po ogłoszeniu wyników wyborów.
Dodał, że chciałby zajmować się przede wszystkim sprawami wschodnich sąsiadów UE. "Wydaje się naturalne, że przedstawiciel Polski w prezydium Parlamentu Europejskiego powinien mieć taki właśnie zakres odpowiedzialności" - powiedział.
Ryszard Czarnecki (ur. 1963 r.) zasiada w PE już trzecią kadencję. W tegorocznych eurowyborach mandat zdobył w Wielkopolsce. Wcześniej z sukcesem startował z okręgu dolnośląsko-opolskiego (jako kandydat Samoobrony), a w 2009 roku - z kujawsko-pomorskiego.
Podstawową rolą wiceprzewodniczących europarlamentu jest wspomaganie szefa PE. Zastępują go podczas prowadzenia obrad w razie jego nieobecności, niemożności wykonywania przez niego obowiązków bądź gdy chce on uczestniczyć w dyskusji. Mogą też reprezentować go w trakcie różnych uroczystości. Wchodzą w skład Prezydium Parlamentu Europejskiego.
Na wiceprzewodniczących europarlamentu wybranych zostało we wtorek także pięcioro europosłów centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej: Rainer Wieland (Niemcy), Adina Ioana Valean (Rumunia), Ramon Luis Valcarcel Siso (Hiszpania), Antonio Tajani (Włochy), Ildiko Gall-Pelcz (Węgry), Mairead McGuinness (Irlandia).
Z frakcji Socjalistów i Demokratów funkcję wiceszefów PE uzyskali: David Sassoli (Włochy), Silvye Guillaume (Francja) i Corina Cretu (Rumunia); z frakcji liberałów: Olli Rehn (Finlandia) i Alexander Graf Lambsdorff (Niemcy); ze Zjednoczonej Lewicy Europejskiej - Dmitris Papadimoulis (Grecja), a z Zielonych - Ulrike Lunacek (Austria).
Skomentuj artykuł