Czy postawią przed TS członków KRRiT?
W czerwcu sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej ma ocenić wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu członków KRRiT - poinformował PAP przewodniczący komisji Andrzej Halicki (PO). W czwartek komisja przesłuchała w tej sprawie ks. Jana Króla z Fundacji Lux Veritatis.
Postawienia przed Trybunałem Stanu czterech z pięciu członków KRRiT (oprócz Stefana Pastuszki) - przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka oraz Krzysztofa Lufta, Witolda Grabosia i Sławomira Rogowskiego - domaga się PiS w związku z nieprzyznaniem TV Trwam miejsca na multipleksie.
- W maju kończymy przesłuchania, a miesiąc później będzie znana rekomendacja komisji dotycząca wniosku PiS o postawienie przed trybunałem członków KRRiT - poinformował PAP Halicki (PO), który w czwartek wspólnie z pozostałymi posłami komisji przesłuchał w charakterze świadka ks. Króla, współzałożyciela TV Trwam.
Do tej pory komisja - podczas posiedzeń zamkniętych dla mediów - przesłuchała w charakterze świadka m.in. dyrektora TV Trwam, prezesa Fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka. Wcześniej z komisją spotkali się także członkowie KRRiT, którzy - w ocenie PiS - mają stanąć przed Trybunałem Stanu.
- Po przesłuchaniach czeka nas w komisji dyskusja. Mogę powiedzieć, nie wdając się w szczegóły, bo nie mamy jeszcze zakończonego postępowania komisji, że z dotychczasowych dowodów wynika, że sprawa jest dość klarowna. Byłbym spokojny, gdyby wynik głosowania (całego Sejmu nad wnioskiem PiS - PAP) w pełni korespondował z zaprezentowanymi dowodami - powiedział w czwartek PAP poseł PiS Stanisław Piotrowicz, który jest przedstawicielem wnioskodawców.
We wcześniejszej rozmowie z PAP Halicki podkreślił, że prace komisji mają charakter postępowania prokuratorskiego. - To nie są rozmowy o wszystkim, ale postępowanie weryfikujące zasadność postawienia wniosku. Będzie on oceniany przez całą izbę, po tym jak komisja go pozytywnie lub negatywnie zarekomenduje - tłumaczył. Podkreślił też, że zamknięcie posiedzeń dla mediów zapobiega upolitycznieniu postępowania.
Wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności przed TS czterech członków KRRiT PiS złożyło w 2012 r. W ocenie PiS, KRRiT w trakcie procesu przyznawania koncesji, dopuściła się dyskryminacji i nierównego traktowania podmiotów. Zarzuca też członkom Rady naruszenie konstytucji, ustawy o radiofonii i telewizji, kodeksu postępowania administracyjnego oraz konwencji międzynarodowych.
Zgodnie z ustawą o TS za naruszenie konstytucji lub ustawy, w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania, odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu ponoszą m.in. członkowie KRRiT. Wniosek w tej sprawie marszałkowi Sejmu może złożyć prezydent, grupa 115 posłów lub sejmowa komisja śledcza. Marszałek Sejmu kieruje następnie wniosek do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.
Po zakończeniu postępowania komisja przyjmuje sprawozdanie o wystąpieniu do Sejmu z wnioskiem o pociągnięcie osoby lub osób objętych wnioskiem do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu albo o umorzenie postępowania. Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu m.in. członków KRRiT Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Fundacja o. Tadeusza Rydzyka była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX-1); Krajowa Rada rozstrzygnęła go w kwietniu 2011 r. Wniosek Lux Veritatis został odrzucony, bo - zdaniem KRRiT - sytuacja finansowa Fundacji nie zapewniała powodzenia przedsięwzięcia; Fundacja w minionych latach miała ujemne wyniki finansowe, które były pokrywane np. z darowizn.
Sytuacja finansowa Fundacji na koniec 2010 r. pozwalała na terminowe wywiązywanie się z bieżących zobowiązań, jednak nie miała ona nadwyżki środków, którymi mogłaby finansować koszty nadawania naziemną drogą cyfrową.
Po decyzji KRRiT odmawiającej fundacji miejsca na MUX-1 w wielu miastach odbywały się marsze protestacyjne. Wciąż zbierane są też podpisy pod listem do KRRiT z żądaniem przyznania TV Trwam miejsca na multipleksie.
Obecnie trwa konkurs na cztery miejsca na multipleksie cyfrowym, w którym także bierze udział nadawca TV Trwam, fundacja Lux Veritatis. Wyniki konkursu na ostatnie cztery miejsca na multipleksie cyfrowym znane będą w czerwcu - jak informował PAP przewodniczący KRRiT Jan Dworak. Nowi nadawcy będą jednak mogli zacząć emisję najwcześniej za rok.
Skomentuj artykuł