Czy powstanie Narodowy Instytut Raka?

(fot. PAP/Marcin Bielecki)
PAP / ak

Minister zdrowia Marian Zembala poinformował w czwartek w Szczecinie o planach powołania Narodowego Instytutu Raka. Trwają już starania, są determinacja i zaplecze naukowe - zaznaczył.

Zembala wziął udział w konferencji "Polaków zdrowia portret własny 2015. Rak płuca - problem cywilizacyjny" zorganizowanej w szpitalu w dzielnicy Szczecina Zdunowo.

Intencją rządu Ewy Kopacz jest, by powstał Narodowy Instytut Raka - mówił minister, zapewniając, że w zespole opracowującym koncepcję powstania instytutu będą pracować autorytety naukowe.

- To pewien kolejny etap, aby z onkologii klinicznej przejść w onkologię prewencyjną, gdzie w oparciu o badania naukowe będziemy potrafili daleko bardziej precyzyjnie niż dziś wskazać obszary, populacje, gdzie są zagrożenia i tę populację dokładniej badać, mając wiedzę z zakresu genetyki, epidemiologii i współpracując z instytutami międzynarodowymi - mówił szef resortu zdrowia.

Rząd premier Kopacz będzie wspierać te działania - zapewnił.

- Bardzo będziemy się starać, by Instytut, który z natury jest ponad podziałami, powstał jak najszybciej i powstanie - podkreślił.

Indagowany, czy jeszcze podczas rządów Ewy Kopacz, czy już za kolejnej ekipy po wyborach parlamentarnych, odparł: - Polska jest zbyt odpowiedzialna, by czas mierzyć ekipami.

Jak wyjaśniał dziennikarzom prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk, brakuje instytucji, która zajmowałaby się profilaktyką raka. Podkreślał, że szczegóły funkcjonowania instytutu będą opracowywane. - Może on funkcjonować np. przy jednym z uniwersytetów medycznych czy przy jednym z centrów onkologii. Celem tej koncepcji, która pojawiła się podczas prac na pakietem onkologicznym jest koordynacja badań na rakiem. Konsultujemy teraz poszczególne założenia, musimy też poczekać na opinie ekspertów - mówił.

To ma być instytucja naukowo-wdrażająca, która będzie wytyczać kierunki profilaktyki, wprowadzać nowe technologie leczenia raka, by wspomóc pakiet onkologiczny - wyjaśnił.

Jego zdaniem powstanie Instytutu to kwestia roku.

Projekt Narodowego Instytutu Raka zgłaszał już w 2013 r. do ministra zdrowia szef warszawskiego Centrum Onkologii prof. Krzysztof Warzocha. Według Warzochy miałby on powstać na bazie Centrum Onkologii w Warszawie wraz z jego oddziałami m.in. w Gliwicach, Krakowie i Bydgoszczy. Szpitale te miałyby stanowić trzon, na którym opierałoby się leczenie onkologiczne w Polsce. Jego zadaniem byłoby koordynowanie całej polskiej onkologii, zarówno jeśli chodzi o leczenie pacjentów z chorobami nowotworowymi, jak i szkolenie lekarzy w zakresie onkologii.

Minister Zembala pytany o pakiet onkologiczny podkreślił, że wciąż pracuje zespół, który ma ocenić jego funkcjonowanie i opracować ewentualne zmiany w jego działaniu. - Jestem przekonany, że wiele rozwiązań z grupy bardzo dużego ryzyka będzie wdrożonych w pakiecie - powiedział.

Pytany o zalegalizowanie "leczniczej marihuany" minister powiedział, że w kontekście ostatnich wydarzeń dotyczących dopalaczy, "należy podejmować działania racjonalne, by tę możliwość otwierać, np. w obszarze chorób onkologicznych, ale zgodnie z wiedzą medyczną i prawem".

Szczecińskie spotkanie było kolejnym z cyklu spotkań "Polaków zdrowia portret własny", które szef resortu zdrowia ma zamiar organizować w różnych placówkach służby zdrowia co czwartek. Wnioski ze spotkań mają być zebrane, tworząc diagnozę sytuacji w ochronie zdrowia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy powstanie Narodowy Instytut Raka?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.