Czy PSL poprze rząd czy wotum nieufności?

(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / psd

Ludowcy są podzieleni w ocenie słów swojego prezesa, który powiedział, że nie składa żadnych deklaracji ws. zapowiadanego przez PiS wniosku o wotum nieufności dla rządu. Wspólne stanowisko politycy mają wypracować na spotkaniu władz partii w środę rano.

W spotkaniu weźmie udział kilkunastu polityków, w tym kierownictwo partii. Narada rozpocznie się o godz. 8 w gmachu resortu gospodarki, któremu szefuje prezes ludowców Janusz Piechociński.

Szef PSL powiedział we wtorek PAP, że ludowcy zajmą się sytuacją po ujawnieniu przez "Wprost" nagrań rozmów polityków. W poniedziałek Piechociński zapowiedział, że po tym spotkaniu PSL "przedstawi własne scenariusze". Pytany o wniosek PiS dotyczący wotum nieufności dla rządu, wicepremier odparł: "Żadnych deklaracji nie składam". Zapowiedział też serię swoich spotkań, w tym z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

DEON.PL POLECA

Ludowcy są podzieleni w ocenie słów szefa PSL.

Szef Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski powiedział PAP, że sposób wyjścia z kryzysu politycznego musi być opracowany wspólnie przez obu koalicjantów, a opozycja nie może "dyktować rozwiązania tego problemu". Europoseł podkreślił też, że swoją ocenę zapowiedzi spotkania z Kaczyńskim przedstawi osobiście Piechocińskiemu.

Wiceszef Stronnictwa Marek Sawicki powiedział we wtorek PAP, że ludowcy się spotykają, by "w zorganizowany sposób odnieść się do całej sytuacji". "Stosowne służby w państwie muszą ją wyjaśnić, a nie gorące głowy polityków" - zaznaczył. Podkreślił też, że sytuacja "jest na rękę opozycji, ale koalicja nie da sobie namieszać".

Według części polityków PSL, z którymi rozmawiała PAP, Piechociński - nie deklarując od razu głosowania przeciw wotum nieufności dla rządu - zademonstrował zdecydowanie wobec koalicyjnej Platformy.

Zdaniem jednego z prominentnych polityków Stronnictwa Piechociński pokazał, że jest doświadczonym graczem. Premier Donald Tusk - jak wyjaśnił - budował napięcie do poniedziałku, czekając z konferencją prasową, na której odniósł się do sprawy nagrań, a szef PSL "nie chce być gorszy i buduje napięcie od poniedziałku do środy".

Według innego polityka PSL ludowcy powinni teraz ocenić, jak ujawnienie taśm wpłynie na ich poparcie w sondażach. "Musimy uważać, by nas to błoto nie obryzgało" - powiedział.

Zapowiadany przez PiS wniosek o wotum nieufności dla rządu jest pokłosiem upublicznionych przez "Wprost" nagrań rozmów polityków. Słychać na nich, jak szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz rozmawia z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką i byłym ministrem Sławomirem Cytryckim o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym.

Premier Tusk w poniedziałek odniósł się do ujawnionych przez "Wprost" nagrań rozmów i oświadczył w poniedziałek, że nie widzi podstaw do dymisji Sienkiewicza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Czy PSL poprze rząd czy wotum nieufności?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.