Czy rząd zajmie się dziś ustawą refundacyjną?

(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / drr

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu zajmie się zapewne projektem nowelizacji ustawy refundacyjnej. Projekt przewiduje usunięcie przepisów dotyczących karania lekarzy.

W porządku obrad Rady Ministrów, dostępnym w poniedziałek na stronach Kancelarii Premiera, nie ma takiego punktu.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował w poniedziałek, że projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej zostanie skierowany w trybie pilnym do Rady Ministrów. - Postaramy się uczynić wszystko, aby proponowane przez nas zmiany były rozpatrywane w czasie wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów - powiedział.

Według ministra projekt przygotowany przez jego resort przewiduje usunięcie przepisów dotyczących karania lekarzy. Chodzi o art. 48 paragraf 8 ustawy refundacyjnej, który przewiduje, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta.

Minister powiedział też, że lekarze nie będą musieli wpisywać na recepcie poziomu refundacji leków w przypadku tych, które mają jeden poziom odpłatności.

Od początku roku lekarze m.in. z OZZL i Porozumienia Zielonogórskiego - w proteście przeciwko przepisom refundacyjnym, które ich zdaniem są zbyt restrykcyjne i nakładają na medyków biurokratyczne obowiązki - nie określają na receptach poziomu refundacji leku i stawiają pieczątkę: "Refundacja leku do decyzji NFZ". Część pacjentów mimo prawa do wykupienia leków ze zniżką musi płacić za nie więcej.

Lekarze domagają się usunięcia z ustawy refundacyjnej zapisów dotyczących karania ich za niewłaściwe wypisywanie recept; chcą także zniesienia obowiązku określania na receptach poziomu odpłatności pacjentów za leki.

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się też projektem rozporządzenia w sprawie państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju. Projekt ma określić zakres informacji gromadzonych w bazie danych państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju, organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia, aktualizacji i jego okresowej weryfikacji, a także tryb tworzenia, aktualizacji i udostępniania.

Ministrowie mają również rozpatrzyć projekt zmiany uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego na lata 2008-2013 pod nazwą "Budowa falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu".

Kolejny punkt posiedzenia Rady Ministrów to aneks do umowy offsetowej z dnia 21 grudnia 2001 roku, zawarty pomiędzy skarbem państwa oraz Thales Nederland B.V. w dniu 4 października 2011 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy rząd zajmie się dziś ustawą refundacyjną?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.