Czy ty też przekraczasz przepisy ruchu drogowego? Ile na swoim koncie masz punktów karnych?

Fot. depositphotos.com
PAP / jk

Od początku roku 1005 kierujących w woj. małopolskim straciło prawo jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym – wynika ze statystyk małopolskiej policji. Jest to o 181 takich wykroczeń więcej w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

„Ta liczba pokazuje, że nadal kierujący decydują się na popełnianie tak rażącego wykroczenia w ruchu drogowym, które często jest przyczyną tragedii na drogach” – ocenili małopolscy policjanci. Według ich danych w ciągu siedmiu miesięcy tego roku w Małopolsce doszło do 1430 wypadków, w których zginęły 62 osoby, a 398 zostało rannych. W 92 proc. sprawcami tych zdarzeń byli kierujący. Z danych statystycznych wynika, że główną przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym było niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze. Z tego powodu zginęły 24 osoby, co stanowi 42 proc. ogółu ofiar śmiertelnych, które zginęły z winy kierującego pojazdem. Z kolei główną przyczyną wszystkich wypadków drogowych było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Z tego powodu doszło do 326 wypadków.

Z policyjnych danych wynika, że najbardziej niebezpieczną kategorią dróg w Małopolsce są drogi powiatowe. Od początku roku doszło na nich do największej liczby zdarzeń drogowych – 45 proc. wszystkich wypadków odnotowano właśnie na drogach tej kategorii.

DEON.PL POLECA

Policjanci przypominają, że zgodnie z przepisami przekraczając dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym kierujący straci prawo jazdy na trzy miesiące; jeżeli w tym czasie osoba będzie kierowała pomimo wydanego zakazu - okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do sześciu miesięcy. Natomiast jeżeli kierujący po raz kolejny będzie prowadził pojazd w wydłużonym terminie zatrzymania prawa jazdy, zostaną mu cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami. Popełnia on także przestępstwo, za które m.in. grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy ty też przekraczasz przepisy ruchu drogowego? Ile na swoim koncie masz punktów karnych?
Komentarze (5)
AZ
~Alicja Z
10 sierpnia 2024, 22:43
Polacy masowo jeżdżą po alkoholu, narkotykach, niektórzy bez prawa jazdy, jakoś nikt nic z tym naprawdę nic nie robi. Staram się przestrzegać przepisów drogowych, ale ze smutkiem i czasami z przerażeniem patrzę na jazdę niektórych kierowców, ale chyba Polacy mają we "krwi" łamanie przepisów prawa.
JP
~Jacek P
10 sierpnia 2024, 21:29
Łatwo znaleźć proste wytłumaczenie zamiast rzeczywistych przyczyn wielu wypadków jakimi są błędy w organizacji ruchu i fatalne oznakowanie. A jeśli ograniczenia są bez sensu to zanika zaufanie do oznakowania.
PR
~Ppp Rrr
11 sierpnia 2024, 13:24
Popieram. Gdyby policja UCZCIWIE opisywała przyczyny wypadków, to musieliby często karać drogowców, zarządy dróg itp. A tym czasem chodzi przecież o wyciąganie kasy z obywateli! A przekroczenia o 50km/h w terenie zabudowanym, to często mogą mieć miejsce na obwodnicach lub drogach ekspresowych, gdzie "zapomnieli" podnieść ograniczenia do należnych 70-90km/h? Pozdrawiam.
HZ
~Hanys z Namysłowa
10 sierpnia 2024, 13:39
Szanowna Pani,przekroczyć prędkość każdemu się zdarzy,teraz Polacy ma ja szybkie samochody zachodniej produkcji, kiedyś Syrenką,czy maluchem trudno było się rozpędzić,no i strach był bo drogi nie te, dziś mając pod maską moc czterech dużych fiatów,czasem i więcej,łatwo popełnić grzech prędkości,bardziej ubolewam nad wsiadaniem do samochodu po używkach.No i grzechem jest łapownictwo, Polacy byli bardzo zdziwieni że niemiecka policja nie bierze łapówek,płaci się wedlug katalogu,ja osobiscie w ciągu 50 lat załapałem się na 2 punkty, 10 czy 15 km więcej często się zdarza każdemu pocieszające jest,nie wszędzie są radary.
GM
~Greg Marzden
12 sierpnia 2024, 20:45
O tych łapówkach wręczanych germańskim policjantom to z własnego doświadczenia, czy z cudzych opowiadań?