Duda: chcemy wzmacniania obecności NATO na wschodniej flance i zwiększenia liczby ćwiczeń

Duda: chcemy wzmacniania obecności NATO na wschodniej flance i zwiększenia liczby ćwiczeń
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / pk

Podczas lipcowego szczytu NATO będziemy mówić, że chcemy, by obecność Sojuszu na wschodniej flance była nadal wzmacniana, a liczba ćwiczeń została zwiększona - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.

Podczas panelu prezydenckiego zorganizowanego na marginesie szczytu B9 w Warszawie Duda proszony był o wskazanie, co powinno znaleźć się w porządku obrad szczytu NATO i wymienienie kilku priorytetów grupy.

DEON.PL POLECA

Prezydent zapowiedział, że B9 na zbliżającym się szczycie Sojuszu zgłosi swoje zapotrzebowania; zaznaczył, że chodzi o dalszą adaptację Sojuszu "do tej sytuacji, która powstała". - Europa powie: w 2014, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, ja powiem: w 2008 r., kiedy Rosja zaatakowała Gruzję, bo moim zdanie wtedy odrodziły się w pełni imperialne ambicje Rosji - mówił Duda. - Więc chcemy, aby ta obecność na wschodniej flance była nadal wzmacniana, chcemy, by było więcej ćwiczeń - podkreślał.

Ocenił, że "już jest naprawdę nieźle pod tym względem", bo - jak przypomniał - 10 dni temu zakończyły się duże manewry wojsk lotniczych, a w tej chwili są realizowane w naszej części Europy bardzo duże manewry lądowo-morskie. - Chcemy, by to było co najmniej kontynuowane, a najlepiej byłoby, by było zintensyfikowane, byśmy ćwiczyli różne modele, a zawłaszcza ćwiczyli relokację, bo ona jest niezwykle ważna - zaznaczył prezydent.

Dodał, że kraje B9 chciałyby też, by w ramach reformy systemu dowodzenia w NATO powstały na ich obszarze nowe dowództwa; zaznaczył, że chodzi o "dowództwo na poziomie korpusu" w Rumunii oraz proponowane przez Polskę utworzenie w Szczecinie na bazie Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północ Wschód dowództwa armijnego.

Duda powiedział, że w Sali Kolumnowej w Pałacu Prezydenckim został podpisany kiedyś Układ Warszawski; zaznaczył, że w tej samej sali w 1989 r. stał Okrągły Stół, który był - jak powiedział - "jednym z akceleratorów przemian ustrojowych w Polsce, a potem w krajach Europy Środkowej". - Ale w czasie warszawskiego szczytu NATO przywódcy obradowali również w Sali Kolumnowej, to był taki wiatr historii, znak czasu, jak bardzo wiele się zmieniło, że w tym samym miejscu jesteśmy w sensie geograficznym, ale w sensie politycznym przesunęliśmy się tam, gdzie zawsze było nasze miejsce, czyli do wspólnoty Zachodu - zaznaczył.

Prezydent ocenił, że w związku z tym jednym z powodów sukcesu B9, tego formatu i jego ustaleń jest to, że jego państwa nie myślą wyłącznie o Europie Centralnej czy o flance wschodniej NATO. - My przyjęliśmy jako naczelną zasadę "NATO 360" - czyli to, że Sojusz jest niepodzielny, solidarny i wszędzie tam, gdzie trzeba, działa - działają wszyscy alianci, również i my - mówił.

Podkreślał, że kraje B9 teoretycznie nie mają interesu w zajmowaniu się problemami miejsc odległych geograficznie, a jednak to robią - wysyłają swoich żołnierzy w misjach Air Policing i do Afganistanu, a także do operacji antyterrorystycznych, także na Bliskim Wschodzie.

- Oczekujemy bezpieczeństwa, ale też niesiemy bezpieczeństwo, dostarczamy je tam, gdzie Sojusz podejmie stosowną decyzję. Sojusznicy widzą, że my nie myślimy tylko o sobie - powiedział Duda, zaznaczając, że państwa B9 są gotowe pomagać w obronie przed terroryzmem. - U nas na razie terroryzmu dzięki Bogu nie ma, ale rozumiemy, że trzeba pomóc, bo jesteśmy razem, bo jesteśmy solidarni w ramach NATO - podkreślał.

Zapowiedział, że podczas lipcowego szczytu NATO państwa Bukareszteńskiej Dziewiątki będą podkreślać "właśnie tę zasadę '360', że jesteśmy solidarnymi, wiarygodnymi, odpowiedzialnymi, poważnie podchodzącymi do kwestii bezpieczeństwa członkami NATO - każde z naszych dziewięciu państw".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Duda: chcemy wzmacniania obecności NATO na wschodniej flance i zwiększenia liczby ćwiczeń
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.