Duńska para książęca z wizytą w Polsce

PAP / drr

Duńska para książęca - następca tronu książę Fryderyk i księżna Maria Elżbieta - rozpoczną w poniedziałek trzydniową wizytę w Polsce. Odwiedzą Warszawę i Szczecin.

Wizyta rozpocznie się od oficjalnego powitania przez prezydenta Bronisława Komorowskiego na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie zaplanowane są rozmowy plenarne.

Książę Fryderyk i księżna Maria Elżbieta złożą także wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Prezydent Komorowski i książę Fryderyk wezmą też udział w uroczystym otwarciu wystawy pod hasłem "Dania&Polska - współpraca i innowacje" w Centrum Nauki Kopernik.

W poniedziałek wieczorem para książęca Danii odwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego. Wieczorem para prezydencka wyda oficjalny obiad na cześć księcia Fryderyka i księżnej Marii Elżbiety w Pałacu Prezydenckim.

We wtorek książę Fryderyk będzie uczestniczył w debacie w Ministerstwie Gospodarki na temat na temat efektywności energetycznej i inteligentnego zarządzania energią. Zwiedzi także m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich, Elektrociepłownię Skierki i Warszawskie Filtry.

W środę następca tronu Danii wraz z małżonką udadzą się do Szczecina. Wizytę rozpoczną od uroczystego śniadania w tamtejszym urzędzie miasta.

Program wizyty książęcej pary w stolicy Pomorza Zachodniego podzielony jest na części: energia i obrona. W Centrum Sztuki Współczesnej Trafostacja książę Fryderyk wraz duńskim ministrem środowiska weźmie udział w debacie na temat odnawialnych źródeł energii oraz seminarium dotyczącym gospodarki odpadami.

Kwestie militarne mają być poruszane podczas wizyty pary książęcej w kwaterze głównej Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód, który funkcjonuje w strukturach NATO oraz na pokładzie duńskiej fregaty, która tego dnia zacumuje przy szczecińskim nabrzeżu.

Korpus utworzyły w 1999 r. Dania, Niemcy i Polska. Później przyłączały się do niego kolejne kraje. Obecnie jest ich 13. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu; finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii.

Księżna Maria Elżbieta złoży zaś wizytę w polskim oddziale duńskiej firmy KK Electronic, która w Szczecinie produkuje od 2003 r. części do turbin wiatrowych. Małżonka następcy tronu odwiedzi też małych pacjentów kliniki pediatrii, hematologii i onkologii dziecięcej jednego ze szczecińskich szpitali klinicznych.

Ostatnim z jej punktów szczecińskiej wizyty będzie zwiedzanie na Zamku Książąt Pomorskich wystawy fotografii duńskiego biologa Carstena Egevanga "Grenlandia", ukazujących naturę wyspy i życie jej mieszkańców.

W delegacji duńskiego następcy będą ministrowie: handlu i współpracy rozwojowej, środowiska i zdrowia.

Książę Fryderyk urodził się w 1968 roku. Jest synem królowej Małgorzaty i księcia Henryka. Ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie w Aarhus. W związku ze studiami przez rok uczył się także na amerykańskim uniwersytecie Harvarda. Księżna Maria Elżbieta urodziła się w 1972 roku i z pochodzenia jest Australijką. Jej rodzice pochodzili ze Szkocji, a w 1963 roku emigrowali do Australii. Ukończyła studia z handlu i prawa na Uniwersytecie Tasmanii.

Książę poznał swoją przyszłą żonę w czasie Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku. Duńska para książęca pobrała się 14 maja 2004 roku. Mają czworo dzieci - Christiana, Izabellę, Wincentego i Józefinę.

Fryderyk jako potomek brytyjskiej królowej Wiktorii ma prawa do sukcesji brytyjskiego tronu. Jest 220. w kolejce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Duńska para książęca z wizytą w Polsce
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.