"DzGP": Polska? - już się tu nie liczę
Podczas straconej dekady po ogłoszeniu stanu wojennego z kraju na stałe wyjechało mniej osób niż w ciągu ostatnich dwunastu lat, alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". W okresie 2000-2012 wymeldowało się 298,9 tys. osób - średniej wielkości miasto.
Z najnowszego spisu powszechnego wynika, że za granicą przez ponad rok przebywa 1,5 mln. Polaków. Demografowie oceniają, że te osoby nigdy już nie wrócą do kraju na stałe. Tylko w ub. roku wyjechało ok. 100 tys. W najbliższych pięciu latach dołączy do nich kolejne 500-800 tys. - szacuje rektor uczelni Łazarskiego, prof. Krystyna Iglicka.
Z badań wynika, że aż 64 proc. młodych Polaków uważa, że tylko praca i życie za granicą stwarzają dla nich jakąkolwiek szansę na przyszłość, dodaje Iglicka.
Sądzimy teraz, że w kraju żyje 38,5 mln. Polaków. Nic bardziej błędnego. Za rok GUS przekaże Eurostatowi dane z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011. Zgodnie z nową definicją unijnego urzędu statystycznego osoby przebywające za granicą ponad rok zostaną wliczone do liczby ludności krajów, w których przebywają. Nawet statystycznie przestaną być Polakami.
Dlatego od 2014 r. Polaków będzie już tylko 37 milionów.
Skomentuj artykuł