Dzień Pamięci Ofiar Głodu i Represji Politycznych

Dzień Pamięci Ofiar Głodu i Represji Politycznych
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / pz

Z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Głodu i Represji Politycznych w sobotę odprawiono na prawosławnym cmentarzu na Woli panachydę, czyli modlitwę w intencji zmarłych. Święto nawiązuje do klęski wielkiego głodu na Ukrainie w wyniku, którego zmarło kilka milionów ludzi.

Modlitwę odmówiono przed pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu, który odsłonili w 2009 roku śp. prezydent Lech Kaczyński oraz ówczesny prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

Obecny na uroczystości opozycyjny deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Borys Tarasiuk powiedział, że Wielki Głód to ogromna tragedia dla narodu ukraińskiego. - Dzień ten upamiętnia jak sztucznie reżim komunistyczny sprowadził klęskę głodu na społeczeństwo, które dzięki owocom pracy na roli, karmiło na początku minionego stulecia całą Europę - mówił.

Wyraził ubolewania nad tym, że w niektórych regionach świata ludzie nadal umierają z powodu braku żywności. - Często przyczyną tego są niedemokratyczne rządy. Brak odpowiedzialności, jakim się wykazują - podkreślił.

- Musimy pomagać ludziom, którzy cierpią z powodu braku pożywienia. Muszą to robić Ukraińcy, Polacy i inni przedstawiciele narodów. Ukraiński głód nie może powtórzyć się nigdzie na świecie - dodał.

Tegoroczne obchody pod hasłem "Zapal Świeczkę" organizowane są przez ambasadę Ukrainy oraz liczne organizacje pozarządowe m.in. Związek Ukraińców w Polsce. W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele ambasady Ukrainy w Polsce wraz z rodzinami, w tym kierownik sekcji politycznej ambasady Andrij Sybiha.

W każdą czwartą sobotę listopada obchodzony jest na świecie Dzień Pamięci Ofiar Głodu i Represji Politycznych - nawiązuje do klęski Wielkiego Głodu na Ukrainie, którą sztucznie wywołała władza ZSRR w latach 1932-33. Zdaniem historyków, w tym czasie zmarło z głodu od 3,5 do 10 milionów mieszkańców sowieckiej Ukrainy.

Dotychczas uchwały ws. uznania Wielkiego Głody za akt ludobójstwa przyjęły parlamenty m.in.: Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii oraz Argentyny.

Na niedzielę w cerkwi oo. Bazylianów w Warszawie zaplanowano mszę w intencji ofiar Wielkiego Głodu, którą będzie koncelebrował arcybiskup Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Jan Martyniak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzień Pamięci Ofiar Głodu i Represji Politycznych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.