Dzień Uniwersytetów Trzeciego Wieku

(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / kn

Pierwsza dama Anna Komorowska w niedzielę wzięła udział w obchodach Dnia Warszawskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Uroczystość symbolicznie kończy rok akademicki tych uczelni, utworzonych specjalnie z myślą o osobach starszych.

Otwierając obchody Anna Komorowska zaznaczyła, że z największą przyjemnością spotyka się ze społecznościami Uniwersytetów Trzeciego Wieku w różnych miejscach kraju. "Każde spotkanie z wami (…) jest niezwykłym zastrzykiem energii, pozytywnego myślenia, radości. (…) Gratuluję państwu możliwości realizacji pasji, których nie udało się zrealizować wcześniej, a także odkrywania nowych, o których wcześniej państwo nigdy nie myśleliście" - mówiła pierwsza dama do zgromadzonych.
Spotkanie z okazji Dnia Uniwersytetów Trzeciego wieku zorganizowano na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu w Warszawie już po raz piąty. Celem imprezy jest m.in. integracja słuchaczy 38 działających w Warszawie Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Według organizatorów przedsięwzięcia w tegorocznych obchodach uczestniczy ponad 4 tys. osób.
"Co roku przyjeżdżam tu z koleżankami. Bardzo lubię +nasz koniec roku+, to zawsze takie radosne święto, zorganizowane specjalnie dla nas, osób, którym się coś chce, mimo wieku" - powiedziała PAP pani Krystyna. "A chce nam się bardzo dużo, ciągle jesteśmy ciekawe świata. Starsza osoba tylko siedząca w domu, to nieprawdziwy stereotyp" - dodała jej koleżanka, pani Elżbieta. Obie bardzo zachęcają wszystkie osoby +sześćdziesiąt plus+ do udziału w zajęciach Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zwłaszcza panów, którzy wśród słuchaczy stanowią mniejszość.
Specjalnie dla uczestników spotkania wystąpił Zbigniew Wodecki. W ramach Dnia Uniwersytetów Trzeciego Wieku zorganizowano też - jak co roku - konkurs ozdobnych kapeluszy. Można także było skosztować produktów ekologicznych, tradycyjnych, regionalnych oraz wyróżnionych znakiem jakości "Poznaj Dobrą Żywność", zbadać poziom cukru w organizmie, zważyć się i zasięgnąć rad na temat zdrowego odżywiania.
Uniwersytety Trzeciego Wieku (UTW) to przedsięwzięcia edukacyjne skierowane do osób starszych. Mogą oni uczestniczyć w wykładach i zajęciach o charakterze oświatowo-kulturalnym, organizowanych przez uczelnie wyższe lub powołane w tym celu stowarzyszenia.
Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 1973 roku przy uniwersytecie w Tuluzie we Francji. Dwa lata później podobną placówkę otwarto w Warszawie. Jej założycielką była wybitna działaczka niepodległościowa z czasów II wojny, lekarka medycyny Halina Szwarc.
Obecnie w Polsce działa ponad 400 Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Oferują one różnego rodzaju zajęcia: wykłady, zajęcia artystyczne, sportowe.
Z opublikowanego w dwa lata temu roku raportu z raportu "ZOOM na UTW", którego celem była diagnoza środowisk uniwersytetów trzeciego wieku, wynika, że są one nie tylko miejscem, gdzie osoby starsze mogą zdobywać wiedzę i rozwijać zainteresowania, są także bardzo ważne z powodów społecznych. Dają, bowiem seniorom możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego, stwarzają możliwości utrzymywania kontaktów towarzyskich i nawiązywania znajomości, a także upowszechniają zasady zdrowego trybu życia.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzień Uniwersytetów Trzeciego Wieku
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.