Dziś 6. rocznica katastrofy smoleńskiej

Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w na miejscu wypadku (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
KAI / mc

Msze św. i modlitwy, przemówienia, odczytywanie nazwisk, marsze pamięci oraz koncerty i pokazy filmowe - złożą się na warszawskie obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

O godz. 19.00 Mszy św. w intencji ofiar katastrofy w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi ks. Piotr Pawlukiewicz. Swój udział w liturgii zapowiedział także prezydent Andrzej Duda.

O godz. 7.30 marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski w hallu głównym Sejmu złożyli kwiaty przed tablicami upamiętniającymi tragicznie zmarłych tego dnia posłów i senatorów oraz marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego.
Tradycyjnie obchody katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się o godz. 8.00 Mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca przy Krakowskim Przedmieściu.
W tym czasie w Krakowie prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty i modlił się przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów katedry wawelskiej.
O godz. 8.20 przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej Pod Smoleńskiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odczytano nazwiska ofiar katastrofy. Następnie wspólnie się modlono i złożono wieńce. O godz. 8.41, w godzinę katastrofy, zabrzmiał utwór "Cisza". W uroczystości wzięli udział rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim odbył się apel pamięci.
Uroczystości religijne w Smoleńsku i Katyniu odbędą się z udziałem bp. seniora drohiczyńskiego Antoniego Dydycza. Władze państwowe reprezentować tam będzie m.in. senator Anna Maria Anders. - W Smoleńsku będą specjalne, krótkie modlitwy, bo nie ma tam warunków. Msza św. będzie w Katyniu - powiedział KAI bp Dydycz.
W katedrze polowej w Warszawie 10 kwietnia zostaną odprawione trzy Msze św. w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. O godz. 10.00 - w intencji śp. biskupa polowego Tadeusza Płoskiego, o godz. 13.00 - w intencji ks. płk. Jana Osińskiego (sekretarza bp. Płoskiego), a o godz. 18.00 w intencji śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, dowódców wojskowych i członków załogi samolotu.
Przed południem w Warszawie politycy PiS złożą kwiaty na grobach ofiar katastrofy m.in. na Cmentarzu Powązkowskim i Cmentarzu Bródnowskim. O godz. 13.10 na Powązkach wieniec złoży także prezydent Andrzej Duda.
O godz. 14.25 w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie prezydent Duda złoży wieńce na grobach prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ks. Józefa Jońca, ks. Zdzisława Króla i ks. Andrzeja Kwaśnika, którzy zginęli w Smoleńsku.
Przez cały dzień na scenie w pobliżu Pałacu Prezydenckiego będą wyświetlane filmy poświęcone katastrofie, zaplanowany jest także m.in. koncert pieśni patriotycznych.
O godz. 15.00 zgromadzeni przed Pałacem Prezydenckim odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Godzinę później zaplanowano m.in. spotkanie z twórcami filmu "Smoleńsk".
Na godz. 16.50 przed Pałacem Prezydenckim planowane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, który współpracował z prezydentem Lechem Kaczyńskim jako minister w jego kancelarii. Bezpośrednio po wystąpieniu nastąpi odsłonięcie na Pałacu Prezydenckim tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu.
O godz. 19.00 Mszy św. w intencji ofiar katastrofy w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi ks. Piotr Pawlukiewicz. Uroczysta eucharystia zgromadzi przedstawicieli rządu i parlamentu oraz wielu mieszkańców stolicy. Swój udział w niej zapowiedział także prezydent Andrzej Duda.
Wcześniej odbędzie się koncert Chóru Archikatedry Warszawskiej. Po Mszy spod katedry wyruszy marsz pamięci przed Pałac Prezydencki. Tam zebrani będą mogli obejrzeć klipy z poprzednich obchodów, archiwalne wystąpienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wywiady i wspomnienia.
Obchody zakończą się o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim i wystąpieniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wszyscy uczestnicy lotu, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, bp polowy Wojska Polskiego gen. broni Tadeusz Płoski i inni duchowni, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści. Delegacja udawała się na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś 6. rocznica katastrofy smoleńskiej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.