Dziś pierwsze posiedzenie nowej KRRiTV

(fot. You can call me Paul/flickr.com)
PAP / drr

W samo południe zbierze się nowa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Jedną z pierwszych decyzji nowych członków będzie wybór przewodniczącego. Przed Radą w najbliższym czasie stanie także wyłonienie nowych władz TVP i Polskiego Radia.

Na razie nie wiadomo, czym merytorycznie zajmie się Rada na pierwszym posiedzeniu. To okaże się dopiero po formalnym ukonstytuowaniu i przyjęciu porządku obrad. - Oczywiście my mamy pewne zamysły, ale one są na razie nieformalne. Oczywiście, że będziemy rozmawiać o takich rzeczach, jak wybór przewodniczącego, plan działania, najważniejsze, aktualne sprawy, ale porządek obrad ustalimy dopiero na początku pierwszego posiedzenia - mówi Krzysztof Luft, członek rady wskazany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Pytany, czy w porządku wtorkowego posiedzenia znajdzie się też skarga, którą - jak pisze "Gazeta Wyborcza" skierować mieli do KRRiT dziennikarze radiowej Trójki odparł: "niewykluczone". - Ja w każdym razie będę postulował, żeby to się znalazło w porządku posiedzenia i żebyśmy jako Krajowa Rada odnieśli się do tego - powiedział Luft.

Według "Gazety Wyborczej", "grupa dziennikarzy" Trójki napisała do KRRiT o "permanentnym naruszaniu standardów pracy dziennikarskiej, który odbywa się na antenie programu". W skardze wskazują, że "od lutego br. trwa wprowadzanie na antenę Trójki publicystów zaangażowanych po jednej stronie w konfliktu, jaki dzieli obecnie Polskę". Skarżący podkreślają, że do prowadzonych przez nich dyskusji "na ogół nie zapraszają oni gości reprezentujących rozmaite stanowiska i czynią z tych audycji jednoznaczne w wymowie występy propagandowe".

Tych wyłoni zaś KRRiT. Najpierw Krajowa Rada musi określić regulamin i przeprowadzić konkurs na członków Rad nadzorczych, następnie "na wniosek" nowo wybranych rad nadzorczych Krajowa Rada powoła członków zarządów w mediach publicznych. Konkursy na członków zarządów w radiu i telewizji przeprowadzą Rady nadzorcze, ale regulamin konkursu ustali KRRiT.

Nową kompetencją Krajowej Rady będzie też opracowywanie w porozumieniu z jednostkami TVP i Polskiego Radia corocznych planów finansowo-programowych, które uwzględniać mają realizację tzw. misji publicznej.

O priorytety nowej KRRiT można będzie zapytać tuż po jej pierwszym posiedzeniu - wówczas zapowiedziano briefing.

Nową Radę trzeba było wybrać po tym, jak pierwszy raz w historii tego konstytucyjnego organu, Sejm, Senat i prezydent odrzucili sprawozdanie z działalności KRRiT w poprzednim roku. Tym samym dotychczasowa kadencja Rady wygasła. Nową Radę tworzą: Jan Dworak, Krzysztof Luft, Stefan Pastuszka, Sławomir Rogowski i Witold Graboś. We wtorek w budynku przy Skwerze Kard. S. Wyszyńskiego powita ich przewodniczący rozwiązanej KRRiT - Witold Kołodziejski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dziś pierwsze posiedzenie nowej KRRiTV
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.