E-szkoła: nowoczesność ma wspierać tradycję

E-szkoła: nowoczesność ma wspierać tradycję
(fot. nouQraz / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)
PAP / mh

Szkoła powinna korzystać z nowoczesnych technologii, nie zapominając o tradycyjnych metodach kształcenia - powiedziała minister edukacji Krystyna Szumilas podczas poniedziałkowej ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego w Jarocinie (Wielkopolskie).

Inauguracja w Szkole Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi odbyła się pod hasłem wykorzystania nowoczesnych technologii komputerowych w nauczaniu.

Szumilas mówiła m.in. o pilotażu rządowego programu "Cyfrowa Szkoła", w którym bierze udział ponad 400 szkół podstawowych. "Przygotowaliśmy pilotaż po to, żeby sprawdzić jak najlepiej wprowadzić techniki cyfrowe do szkół (...), jak najlepiej wykorzystać sprzęt, którego przecież nie jest zbyt dużo, i w jaki sposób najlepiej przygotować nauczycieli i towarzyszyć im we wprowadzaniu nowoczesnych technologii do szkół" - podkreśliła minister.

Zapowiedziała, że nauczyciele szkół biorących udział w programie pilotażowym otrzymają wsparcie w przygotowaniu programu i lekcji oraz we wprowadzaniu nowoczesnych technologii do codzienności szkolnej. "Chodzi o to, żeby szkoła korzystała z tego, nie zapominając o tradycyjnych metodach kształcenia i o to, żeby nowoczesność wspierała tradycję" - powiedziała minister.

W trakcie inauguracji odbyły się pokazy kilku pełnych inwencji lekcji, z wykorzystaniem najnowszych technologii. Można było się przekonać jak uczniowie rozmawiają na angielskim przez internet, jak siedząc w klasie obserwują przyrodę online, jak na komputerach komponują muzykę i grają na instrumentach.

Mogli także usłyszeć prezydentową Anną Komorowską, która nagrała dla nich wirtualną lekcję edukacji obywatelskiej, oprowadzając uczniów po historycznych miejscach Belwederu. "Wycieczkę" oglądano na wielkiej ścianie projekcyjnej złożonej z 64 monitorów HD, o ultrawysokiej rozdzielczości.

Hasłem inauguracji była "Szkoły z klasą 2.0", którą pilotują "Gazeta Wyborcza" i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Należy do niej 650 szkół, w akcję włączonych jest 65 tys. uczniów i ponad 3,5 tys. aktywnych nauczycieli, dyrektorów i koordynatorów oraz ponad stu moderatorów i ekspertów.

Uroczystości w Jarocinie nie zostały zorganizowane przypadkowo. Jak twierdzi burmistrz miasta Stanisław Martuzalski, w gminie realizowany jest program "Kreatywna Szkoła@". Samorząd wyposażył 25 szkół gminy w 850 przenośnych komputerów oraz 29 mobilnych pracowni komputerowych i stworzył dzięki temu warunki do nauki z wykorzystaniem najnowszych technologii.

Sprzęt wykorzystywany jest m.in. na lekcjach informatyki, do komponowania muzyki, programowania, nauki ortografii. Nowością są także e-sprawdziany. Program dobrze się sprawdza też w szkołach integracyjnych, w przypadkach uczniów z orzeczonym ADHD.

"Nauczyciel zarządza z jednego miejsca, ma bezpośredni dostęp do tego, czym w konkretnym momencie zajmuje się uczeń. Dzięki pośrednictwu platformy internetowej wiadomo jak często nasi nauczyciele korzystają z mobilnych pracowni" - twierdzi koordynator projektu Andrzej Grzybowski.

Nowy rok szkolny rozpoczęło w poniedziałek w całym kraju 4,8 miliona uczniów, a pracę - ok. 660 tys. nauczycieli.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

E-szkoła: nowoczesność ma wspierać tradycję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.