Gminy przeciw elektrowni atomowej w Gąskach

(fot. Stiopa / (CC BY-SA 3.0) / Wikimedia Commons)
PAP / slo

Samorządy przeciwne budowie elektrowni atomowej w Gąskach (Zachodniopomorskie) będą wspólnie prowadzić kampanię w tej sprawie. Przedstawiciele dziewięciu gmin podpisali w piątek list intencyjny, w którym argumentują, że reaktor to zagrożenie dla turystyki na środkowym wybrzeżu.

Gminy Biesiekierz, Ustronie Morskie, Karlino, Tychowo, Manowo, Kołobrzeg, Mielno, Rewal oraz miasto Kołobrzeg nawiązały współpracę - jak napisano w przesłanym PAP dokumencie - "w celu wyrażenia sprzeciwu wobec proponowanej lokalizacji i budowy elektrowni atomowej w Gąskach k. Mielna. Plany budowy elektrowni atomowej w Gąskach budzą zdecydowany sprzeciw lokalnego społeczeństwa".

DEON.PL POLECA

Sygnatariusze listu podkreślili w nim, że reaktor jądrowy stanowi zagrożenie dla rozwoju turystyki na środkowym wybrzeżu Bałtyku, a "elektrownia atomowa wpłynie negatywnie na funkcjonowanie uzdrowisk, kurortów na Pomorzu Środkowym i może doprowadzić do zapaści ekonomicznej w całej branży turystyczno-hotelarskiej, a tym samym do pogorszenia warunków życia mieszkańców".

Zgodnie z zapisami dokumentu, gminy powołają zespół koordynacyjny, składający się z ich przedstawicieli. Będą prezentować wspólne stanowisko w sprawie budowy elektrowni.

Działania przeciwko budowie elektrowni atomowej w Gąskach samorządy będą finansować z własnych budżetów.

Jak podkreśliły, porozumienie jest otwarte, mogą do niego przyłączyć się inne gminy.

Leżąca w północno-zachodniej części gminy Mielno letniskowa wieś Gąski, jako jedna z trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej, została przedstawiona przez zarząd Polskiej Grupy Energetycznej 25 listopada 2011 r.

12 lutego 2012 r. w gminie Mielno odbyło się referendum w sprawie lokalizacji elektrowni. W głosowaniu wzięło udział 2378 osób z 4171 uprawnionych. Frekwencja wyniosła 57 proc. Przeciwko lokalizacji elektrowni i badaniom terenu opowiedziało się 94 proc. głosujących; za było 5,3 proc. spośród nich.

Wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz wydał w czerwcu br. decyzję, zezwalającą spółce PGE EJ1 na przeprowadzenie badań potrzebnych do sporządzenia raportu lokalizacyjnego dla elektrowni jądrowej w Gąskach.

Wojewoda wysłał również list w sprawie decyzji do Olgi Roszak-Pezały, wójt gminy Mielno, na terenie której leżą Gąski. Napisał w nim m.in, że "decyzja o wskazaniu lokalizacji, jak i raport nie są dokumentami, które pozwoliłyby rozpocząć inwestycję (...), dopiero decyzja o pozwoleniu na budowę dałaby PGE EJ1 taką możliwość".

PGE EJ1 to spółka celowa Polskiej Grupy Energetycznej, która odpowiada za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Plany rządu obejmują wybudowanie przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW każda. Według aktualnej strategii Grupy pierwszy blok jądrowy miałby ruszyć ok. 2024 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gminy przeciw elektrowni atomowej w Gąskach
Komentarze (5)
L
leszek
25 września 2013, 18:49
I po co opowiadać te bzdury o "tańszym" prądzie z eletrowni wiatrowej. "Tańsze" są tylko dzięki dotacjom z budżetu.  Albo jeszcze większe bzdury o wiatrakach w rejonie turystycznym. Kto przybędzie do rejonu, gdzie co krok wystaje z ziemi jakiś betonowy słup ze skrzydłami na górze. 
K
kwa
25 września 2013, 18:01
Tanszy i zdrowszy prad - jest wiele nowoczesnych technologii np. elektrownie wiatrowe - napewno nie pogorszyly by walorow turystycznych tego regionu. I latwo policzyc za koszt elektrowni atomowej ile wiatrakow by powstalo. Inny sposób ogniwa fotowoltaiczne. Czemu cały zachód Europy ucieka z tej technologii a nasz kochany kraj sie w nia pcha?
S
Słaba
10 sierpnia 2013, 18:19
Tańszy prąd? Wiesz ile taka inwestycja kosztuje? Ale podstawowy problem to składowanie odpadów, brak możliwości "wyłączenia" takiej elektrowni (trwa to dziesiątki lat), narażanie wybrzeża Bałtyku przez powiązanie z nim wtórnego obiegu wody w reaktorach. Chcesz "tańszego prądu" za taką cenę? No, ale tą cenę to będą płaciły głównie następne pokolenia, więc "krótkowidzów" to nie obchodzi... :-(
A
anonim
10 sierpnia 2013, 17:18
nie przesadzajcie bedzie tanszy prąd
S
Słaba
9 sierpnia 2013, 20:36
Polsce wogóle nie jest potrzebna elektrownia atomowa. Tym bardziej w rejonie wypoczynkowym.