Gowin po rozmowie z szefem Yad Vashem: wolność badań w Polsce nie jest zagrożona

(fot. Alexandre Rotenberg / Shutterstock.com)
PAP / pk

Przebywający w Jerozolimie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oświadczył, podsumowując swe poniedziałkowe spotkanie z dyrektorem instytutu Yad Vashem Awnerem Szalewem, że wolność badań w Polsce nie jest zagrożona.

Gowin powiedział, że w rozmowie z nim Szalew wyraził troskę o to, czy wolność badań naukowych w Polsce nie jest zagrożona. "Moim zdaniem - nie jest" - powiedział Gowin. Jego spotkanie z dyrektorem Yad Vashem generałem Szalewem to jeden z punktów programu trzydniowej wizyty wicepremiera w Izraelu.

W rozmowie z PAP Gowin podsumował to spotkanie. - Instytut Yad Vashem, który w przeszłości wielokrotnie angażował się w obronę dobrego imienia Polski i Polaków przed niesprawiedliwymi generalizacjami i formułowaniem skandalicznych tez o odpowiedzialności narodu polskiego za Holokaust, jednocześnie we wszystkich rozmowach podkreśla swoje wątpliwości dotyczące nowelizacji ustawy o IPN" - powiedział Gowin.

- Generał Szalew poinformował mnie, że tego typu zastrzeżenia w poprzednich latach formułowane były przez instytut parokrotnie i przekazywane stronie polskiej. Muszę powiedzieć, że to jest dla mnie nowa informacja - powiedział Gowin.

DEON.PL POLECA

Dodał, że dzisiaj troską Szalewa jest przede wszystkim to, czy w Polsce nie jest zagrożona wolność badań naukowych - zwłaszcza w kontekście prac dotyczących Holokaustu - albo wolność słowa w kontekście świadków Zagłady.

Wicepremier dopytywany przez PAP, czy ta wolność jest zagrożona, powiedział: "Nie. Moim zdaniem jednoznacznie nie. Ale jednocześnie nie możemy mówić, że wszystko jest w stuprocentowym porządku, skoro tego typu obawy pojawiają się po stronie niewątpliwie przyjaźnie nastawionej do Polski".

Gowin zaznaczył, że na razie polski rząd czeka z decyzjami dotyczącymi ustawy na orzeczenie TK. - Mam nadzieję, że TK przychyli się do opinii prokuratora generalnego, który (…) podważył zgodność z konstytucją kluczowego artykułu tej ustawy - powiedział PAP Gowin.

Jako przykład tego, że w Polsce nie jest zagrożona wolność prowadzenia badań naukowych, m.in. dotyczących Zagłady, przywołał badania prof. Barbary Engelking nad historią Holokaustu. Wydana w kwietniu książka pod redakcją prof. Engelking i prof. Jana Grabowskiego "DALEJ JEST NOC. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" dotyczy m.in. przemocy Polaków wobec Żydów. Książka ta wywołała w Polsce pewne kontrowersje.

- Badania prof. Engelking są kontrowersyjne. A Narodowe Centrum Nauki w ubiegłym tygodniu przyznało jej grant na badania. To najlepszy dowód na to, że nic nie zagraża w Polsce wolności nauki - powiedział wicepremier Gowin.

Zadaniem Yad Vashem jest dokumentowanie historii narodu żydowskiego podczas Zagłady. Instytut powstał w roku 1953 w Jerozolimie, powołany był przez izraelski parlament. W skład Yad Vashem wchodzą: Narodowe Muzeum Historyczne, Sala Imion, Izba Pamięci oraz Ogród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, gdzie rośnie kilka tysięcy drzew, każde z tabliczką, na której zapisane jest imię i nazwisko Sprawiedliwego oraz kraj jego pochodzenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gowin po rozmowie z szefem Yad Vashem: wolność badań w Polsce nie jest zagrożona
Komentarze (3)
28 maja 2018, 20:37
Gowin powiedział, że w rozmowie z nim Szalew wyraził troskę o to, czy wolność badań naukowych w Polsce nie jest zagrożona. "Moim zdaniem - nie jest" - powiedział Gowin. Jego spotkanie z dyrektorem Yad Vashem generałem Szalewem to jeden z punktów programu trzydniowej wizyty wicepremiera w Izraelu. --------- Gdyby poziom wolności mierzyć zapewnieniami władz państwowych, to cały świat byłby kwitnącą wolnością z Rosją Putina i Koreą Północną na czele. Może się jednak lepiej zapytać bezpośrednio samych zainteresowanych. Zaś co do badań profesor Engelking, najlepiej byłoby jakby minister przyznał, że podstawowych kryterium jest warsztat naukowy jaki za tym stoi, a nie jakieś bliżej nieokreślone "kontrowersje".
WDR .
28 maja 2018, 19:35
"Badania prof. Engelking są kontrowersyjne. A Narodowe Centrum Nauki w ubiegłym tygodniu przyznało jej grant na badania. To najlepszy dowód na to, że nic nie zagraża w Polsce wolności nauki" To najlepszy dowód na frajerstwo. Sorry, tych milionów na granty atakujące Polskę nie da się obronić.
28 maja 2018, 18:43
Taki trochę jednostronny ten artykuł. Domyślne, co sądzi Pan minister ale fajnie było by usłyszeć wypowiedź z drugiej strony, np. generała Szalewa. Pozdrawiam :)