Gowin przedstawia plan na lata 2015-19

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / psd

Poseł niezrzeszony Jarosław Gowin poinformował w poniedziałek, że rozpoczyna prace nad programem rządzenia Polską w latach 2015-19. Do współpracy były polityk PO zaprosił m.in.: prof. Stanisława Gomułkę, prof. Krystynę Iglicką-Okólską oraz dr. Konstantego Radziwiłła.

Gowin podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej, że "logika polskiej polityki powinna zostać odwrócona", ponieważ jest w niej za dużo partyjniactwa, gierek personalnych, a za mało myślenia o programie. Dlatego, jak mówił, w jego konferencji prasowej nie biorą udziału obecni i byli politycy.

"Chcę dzisiaj zapoczątkować prace nad programem rządzenia Polską w latach 2015-19" - poinformował Gowin. Jak dodał, do współpracy nad programem zaproszono "grono wybitnych ekspertów, którzy zgodzili się pełnić rolę konsultantów programowych".

W poniedziałkowej konferencji Gowina wzięli udział: prof. Krystyna Iglicka-Okólska, ekspert w zakresie polityki demograficznej, rektor Uczelni Łazarskiego; dr Konstanty Radziwiłł, ekspert w zakresie polityki rodzinnej oraz prof. Wojciech Maksymowicz, minister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka.

Ponadto, jak poinformował Gowin, w pracach nad programem współpracować będą prof. Sylwia Sysko-Romańczuk, wiceminister edukacji w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza; prof. Stanisław Gomułka, wiceminister finansów w pierwszym rządzie Donalda Tuska; prof. Stanisław Karpiński, b.wiceminister nauki; prof. Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic oraz Paweł Dobrowolski prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Prace programowe będzie koordynował dr Stanisław Tyszka, który poinformował, że punktem wyjścia w pracach programowych jest program "Przedsiębiorczość. Rodzina. Obywatelskość", który Gowin przedstawił w ramach kampanii na szefa PO.

Gowin pytany, czy praca nad programem rządzenia Polską, to krok do powołania nowej partii, powiedział: "To jest całkowicie luźna struktura, każdy z ekspertów jest osobą niezależną, będziemy informować o naszych działaniach i efektach pracy za pośrednictwem strony internetowej www.program2015.pl O dalszych planach dowiecie się w kolejnej odsłonie w najbliższą sobotę w Krakowie".

Jak podkreślił, nie planuje w ciągu najbliższych miesięcy utworzenia nowej partii politycznej. "Kolejność powinna być odwrotna, fundamentem musi być program, który powinien znaleźć swój nośnik w postaci ruchu społecznego, w postaci tysięcy osób, które będą chciały zaangażować się w życie publiczne, następnie sam ruch społeczny podejmie ewentualną decyzję o wyłonieniu z siebie partii politycznej" - mówił Gowin.

Zapowiedział jednocześnie, że jego celem jest uzyskanie 20 proc. w wyborach parlamentarnych w 2015 roku i stworzenie formacji politycznej, która - jak mówił - "będzie decydowała o tym, jaka będzie polityka dotycząca rodziny, demografii i służby zdrowia".

"Chcę stworzyć szeroką formację społeczno-polityczną, która będzie przekonująca i będzie adresowana do rozczarowanych wyborców Platformy i tych, którzy głosują na PiS, jako partie mniejszego zła, ale także do tych milionów Polaków, którzy dziś mówią, że nie mają na kogo głosować" - powiedział Gowin.

Podkreślił, że na sobotniej konwencji w Krakowie pokaże swój pomysł na stworzenie nowej jakości w polskiej polityce. "Nowa jakość nie powstanie przez łączenie dotychczasowych szyldów partyjnych, ani tylko dzięki zaangażowaniu w politykę wybitnych postaci, które dziennikarze łączyli ze mną, potrzebni są nowi ludzie, nie pojedyncze osoby nawet wybitne, tylko setki, tysiące takich nowych osób" - zaznaczył polityk.

Gowin odszedł z PO na początku września; argumentował, że doszedł do granicy, w której lojalność wobec partii stoi w konflikcie z lojalnością wobec Polaków. Wśród powodów swojego odejścia z PO Gowin wymienił politykę rządu dotyczącą m.in. OFE.

Gowin latem ubiegał się o stanowisko przewodniczącego PO, jednak w wewnętrznych wyborach przegrał z pełniącym tę funkcję Donaldem Tuskiem. Szef rządu otrzymał blisko 80 proc. głosów; Gowin - 20 proc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Gowin przedstawia plan na lata 2015-19
Komentarze (5)
M
mariusz
23 września 2013, 22:35
A ja tam jeszcze wierzę Gowinowi. Nie sądzę aby uzasadnione było przekonanie, że każdy polityk to zdracja - co wyłania się z komentarzy tu i na innych portalach. Na cuda nie liczę ale niech chociaż trochę zrealizuje z tego co już zaczął jako minister sprawiedliwości: ustawa bioetyczna oraz uwolnienie od wprowadzonych przez lobby licencji w pewnych obszarach gospodarki. Opowiedział się też przeciw dalszemu zadłużaniu - a to dobry znak. Jak się spojrzy na dług w latach 1990-2013 to widac ze zasadniczo każdy rok rośnie. W tym kontekście można zapytać dzisiejszą opozycję co robiła gdy była u władzy by rozwiązać ten problem?
M
Max
23 września 2013, 21:50
Gdyby Gowin opuścił PO w 2009 roku, to może bym miał do niego jakieś zaufanie. Niestety uczynił to zbyt późno. Swoją osobą firmował wiele peowskich afer. Wypowiadając się na ich temat często je rozmydlał, usprawiedliwiał, de facto zamiatał pod dywan. Teraz pozuje na samodzielnego, niezależnego polityka, a przecież 6 lat był listkiem figowym nieudolnych rządów Tuska. Nie ufam mu i przypuszczam, że opuścił PO by odebrać PiSowi część elektoratu, podobnie jak wyjście z PO Palikota, miało na celu osłabienie SLD. Jak zauważył @Rocznik_1985 peowska elita chce zachować dalej władzę i przepoczwarzając się w niby nową partię mami Polaków nowymi obiecankami. Ale to już było i nie wróci więcej - jak śpiewała Maryla Rodowicz.
R
Rocznik_1985
23 września 2013, 18:21
Wszystko ciekawe. Pytanie czy nie powstanie PO-bis z tego wszystkiego za jakiś czas, czyli kolejne przepoczwarzanie się. Przecież J.Gowin w swoim sprzeciwie wobec OFE (co jest mocno dyskusyjne patrząc co do tej pory pokazały OFE, od samego początku ten pomysł był poroniony) musiałby uczynić symboliczny gest "mea culpa" wobec wielu wcześniejszych decyzji związanych z szyldem "uśmiechniętej buźki "(PO), inaczej takie programy może i są godne uwagi ba wielce interesujące i frapujące, ale czy ich wykonanie później będzie wiarygodne? Obiecywali już tyle wszyscy i wszystko, że trzeba naprawdę dobrze cedzić to co mówią. Milicja też była obywatelska, proszę państwa...
V
Velasques
23 września 2013, 16:44
Zmiany potrzbne są natychmiast. Do 2015, a tym bardziej do 2019 roku nikt w tym kraju nie wytrzyma.
B
błąd
23 września 2013, 16:38
po skrócie DR nie stawia się kropki!