Gowin: rozmawiałem o sprowadzeniu wraku

Gowin: rozmawiałem o sprowadzeniu wraku
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / psd

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin poinformował swego rosyjskiego odpowiednika Aleksandra Konowałowa, że Polska przygotowuje się do rozpoczęcia rozmów nt. sprowadzenia do Polski wraku Tu-154 - podał w piątek resort sprawiedliwości.

"Wyraziłem przekonanie - nie tylko w imieniu polskiego rządu, ale też milionów obywateli, że nie ma już istotnych powodów, które uniemożliwiłyby zwrot wraku" - powiedział Gowin po powrocie z kilkudniowej wizyty w Rosji.

DEON.PL POLECA

Poinformował, że Konowałow powtórzył wcześniej składane zapewnienie, iż strona rosyjska jest gotowa zwrócić Polsce wrak po zakończeniu rosyjskiego śledztwa. "Miałem świadomość, że trudno spodziewać się jakichś przełomowych deklaracji choćby dlatego, że tam trwa formowanie nowego rządu, więc trudno, żeby przedstawiciel ustępującego rządu składał wiążące deklaracje, choć najprawdopodobniej minister Konowałow pozostanie na swoim stanowisku" - przyznał Gowin.

"Poruszając ten temat byłem świadomy, że rozmowy w tej kwestii nie będą należały do łatwych, gdyż to nie rosyjski minister sprawiedliwości podejmuje decyzje w tym zakresie" - taką wypowiedź przebywającego w Sankt Petersburgu ministra przytoczył resort sprawiedliwości w komunikacie. Polski minister poinformował Konowałowa, że Polska przygotowuje się do rozpoczęcia rozmów o sprowadzeniu wraku prezydenckiego samolotu do Polski.

Jeszcze w kwietniu w wywiadzie dla PAP Gowin mówił, że fakt, iż po dwóch latach od katastrofy smoleńskiej szczątki samolotu wciąż nie wróciły do Polski, "jest poważnym zgrzytem w relacjach polsko-rosyjskich".

Gowin spotkał się z Konowałowem w Sankt Petersburgu, przy okazji odbywającego się tam II Międzynarodowego Forum Prawnegi, w którym uczestniczyło 15 konstytucyjnych ministrów sprawiedliwości - m.in. Rosji, Królestwa Niderlandów oraz Zastępca Prokuratora Generalnego USA.

Polski minister podpisał też ze swym rosyjskim odpowiednikiem Porozumienie o decentralizacji obrotu prawnego w sprawach cywilnych. Negocjowany od kilku lat dokument pozwoli sądom polskim i rosyjskim porozumiewać się z pominięciem organów centralnych obydwu państw. Ma to przyspieszyć, usprawnić i uprościć procesy cywilne - w tym gospodarcze - prowadzone przez polskich obywateli i polskie podmioty gospodarcze w rosyjskich sądach. Jest to szczególnie ważne dla sądów w Obwodzie Kaliningradzkim i sąsiadujących z nim województw Pomorskiego oraz Warmińsko-Mazurskiego.

Podobny model bezpośredniej współpracy sądów występuje między wszystkimi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W relacjach z Rosją stosowany był dotychczas model scentralizowany. Polska jest pierwszym krajem, z którym Federacja Rosyjska podpisała takie Porozumienie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gowin: rozmawiałem o sprowadzeniu wraku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.