III Festiwal Komiksu Historycznego w IPN
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / mh
Spotkania z rysownikami i scenarzystami komiksów, stoiska z nowościami wydawniczymi, wystawy komiksów historycznych Krzysztofa Wyrzykowskiego i prac laureatów konkursów komiksowych zorganizowano m.in. w ramach III Festiwalu Komiksu Historycznego w IPN.
Festiwal ma na celu popularyzację komiksu historycznego oraz - jak podkreślają organizatorzy - zwiększenie zainteresowania historią zwłaszcza najnowszą, szczególnie wśród młodzieży. "W tym roku festiwal przede wszystkim jest skierowany do nauczycieli i uczniów, ale nie tylko. Zapraszamy wszystkich interesujących się komiksem i historią. Jest to okazja do spotkania z rysownikami i scenarzystami komiksów oraz zapoznania się z nowościami wydawniczymi" - opowiadała Anna Klimowicz z Centrum Edukacyjnego IPN, organizującego festiwal.
Wśród wydawnictw biorących udział w piątkowym Festiwalu znalazły się Centrala Mądre Komiksy, Egmont Polska, Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Historii Polski, Wydawnictwa Hanami, Nowa Era oraz Prószyński i Spółka, a także Zin Zin Press.
Częścią festiwalu były także wystawy. Na jednej z nich zaprezentowano rysunki Krzysztofa Wyrzykowskiego, grafika specjalizującego się w komiksach wojennych poświęconych m.in. Żołnierzom Wyklętym oraz z serii "W imieniu Polski Walczącej" m.in. "Westerplatte", "Łupaszka 1939" czy "Zamach na Kutscherę" powstałych w duecie ze Sławomirem Zajączkowskim.
"Naszym celem jest przybliżanie czasem mniej znanych faktów z historii Polski za pomocą komiksu. Staramy się to ubrać w atrakcyjną szatę graficzną uzupełnianą ciekawą opowieścią, z bohaterami +z krwi i kości+. Czasem to także taki rodzaj +papierowego pomnika+ dla zapomnianych bohaterów. Komiksy oczywiście nie mają za zadanie zastępować szkolnych podręczników, ale uzupełnić wiedzę historyczną w mniej typowy sposób. W najbliższych planach mam komiks poświęcony akcji pod Arsenałem, mam nadzieję, że będzie gotowy do końca roku, a na pewno na rocznicę akcji w marcu przyszłego roku" - powiedział PAP Wyrzykowski.
Na Festiwalu pokazano również wystawę fotografii przedstawiających historyczne murale Rafała Roskowińskiego znajdujące się m.in. na stadionie warszawskiej Polonii oraz poświęcony bitwie pod Wizną. Zwiedzający mogli także obejrzeć ekspozycję plansz komiksu "Dzieci i ludzie", a także prac laureatów i wyróżnionych w konkursie ogólnopolskim "Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie" oraz warszawskim "Bohater Monte Cassino". Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone uczniom podczas Festiwalu.
Wśród imprez towarzyszących Festiwalowi zaplanowano m.in. wykłady i warsztaty dla nauczycieli poświęcone wykorzystaniu komiksu historycznego podczas lekcji historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie oraz dyskusję ekspertów poświęconą funkcjonowaniu komiksu jako środka dydaktycznego na lekcjach historii, a także projekcję amerykańsko-kanadyjskiego filmu dokumentalnego "Comic Book Confidential" przedstawiającego historię komiksu jako medium, dzieła sztuki i środka wyrazu artystycznego w kontekście społecznym.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł