III transza deregulacji obejmie 108 zawodów
108 profesji, podległych 8 resortom, znajdzie się w trzeciej, ostatniej planowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości transzy deregulacji, czyli ułatwienia dostępu do zawodów, do wykonywania których potrzeba państwowych uprawnień.
Resort pracuje nad trzecią transzą deregulacji. Z ustaleń PAP wynika, że obejmie ona 108 zawodów, w większości dotyczących profesji z branży finansowej i technicznej. Jak mówił w czwartek w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski, właśnie rozpoczyna się proces konsultacji społecznych projektu trzeciej ustawy deregulacyjnej.
Jak dowiedziała się PAP w resorcie sprawiedliwości, 108 zawodów, których ma dotyczyć trzecia transza deregulacji, to profesje podległe 8 resortom, odpowiedzialnym za nadawanie państwowych uprawnień potrzebnych do wykonywania tych zawodów. Są to ministerstwa: finansów, gospodarki, a także zdrowia.
Resort nie ujawnia na razie listy 108 zawodów i zakresu ich deregulacji ani też wszystkich ministerstw, którym te zawody podlegają. Z ustaleń PAP wynika, że zmiany czekają m.in. profesje maklera papierów wartościowych, rzecznika patentowego oraz felczera.
W czwartek Sejm rozpoznał poprawki Senatu do I transzy deregulacji, która czeka już tylko na podpis prezydenta. Obejmuje ona 50 zawodów, w których ogranicza się część wymogów formalnych w dostępie do profesji m.in.: notariusza, komornika, adwokata, radcy prawnego, trenera sportowego, przewodnika turystycznego, pilota wycieczek, pracownika ochrony, detektywa, rzeczoznawcy majątkowego, syndyka, zarządcy oraz pośrednika nieruchomości, geodety, bibliotekarza i taksówkarza.
W ciągu miesiąca do laski marszałkowskiej trafić ma druga transza, obejmująca ponad 90 zawodów związanych głównie z budownictwem i transportem. Niebawem rząd ma przyjąć projekt tej ustawy.
Skomentuj artykuł