IMGW: opady głównie na południu i wschodzie

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP/im

Hydrolodzy IMGW spodziewają się przejścia fal wezbraniowych na Odrze i Wiśle, z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, ale na ogół poniżej stanów alarmowych. W najbliższych dniach ma być nadal pochmurno, opady deszczu są prognozowane głównie na południu i wschodzie kraju.

Hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Marianna Sasim poinformowała na piątkowej konferencji prasowej, że intensywne opady, które w ostatnich dniach zanotowano w dopływach górnej i środkowej Odry, wynosiły do 60 mm.

"Na większości tych dopływów wystąpiły przekroczenia stanów ostrzegawczych, alarmowych. Sytuacja jest dynamiczna, ale te wzrosty były powolne i systematyczne, ponieważ opady nie miały charakteru gwałtownego" - tłumaczyła.

"Obserwowaliśmy systematyczny przyrost, utrzymanie się wysokich stanów wody, począwszy od Nysy Łużyckiej, w górnym biegu, gdzie wczoraj było największe przekroczenie stanów alarmowych. W dalszym ciągu sytuacja nie uległa zmianie (...), na szczęście tendencja nie jest wzrostowa, tylko utrzymuje się podwyższony poziom przez cały czas" - zauważyła.

Jak wyjaśniła, także "w innych rzekach będą występować ponowne wzrosty stanów wody związane ze spływem wód opadowych". "Również na Odrze, jak i na Wiśle spodziewamy się przejścia fal wezbraniowych. Oceniamy, że będzie to fala wezbraniowa w strefie wody wysokiej, z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, ale na ogół poniżej stanów alarmowych" - zaznaczyła.

W najbliższych dniach opady mają ustawać, jednak na południu kraju nadal mogą być intensywne. "Oceniamy, że nastąpi stabilizacja sytuacji hydrologicznej, ale trzeba sytuację monitorować, bo choć na większości rzek będą spadki poziomu, to tam, gdzie będą intensywne opady, wystąpią ponowne wzrosty" - ostrzegła.

"Dzisiejszej nocy strefa najbardziej intensywnych opadów przesuwać będzie się w stronę Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, natężenie opadów będzie słabnąć. Przewidujemy, że w nocy spadnie na tym obszarze ok. 15 mm opadów w ciągu 12 godzin" - mówiła synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyna Dąbrowska.

Jak zapowiedziała, w sobotę będzie pochmurno, wystąpią opady deszczu, ale na przeważającym obszarze kraju nie będą to opady intensywne, raczej słabe. W centralnej części kraju mogą nawet wystąpić przejaśnienia i rozpogodzenia. Najwięcej opadów synoptycy spodziewają się w Karpatach - tam mogą wystąpić burze, lokalnie na tym obszarze może spaść ok. 15 mm opadów.

"Z soboty na niedzielę najbardziej intensywne opady także wystąpią na południu Polski - lokalnie w Karpatach ok. 40 mm, a na obszarze woj. opolskiego, małopolskiego i śląskiego - 20-30 mm" - zapowiedziała Dąbrowska.

W niedzielę - deszczowo. "Opadów spodziewamy się głównie na południu i wschodzie kraju. Na tym obszarze spadnie ok. 15 mm opadów w ciągu 12 godzin" - poinformowała Dąbrowska.

Początek przyszłego tygodnia również zapowiada się pochmurno, z opadami deszczu, na południowym wschodzie i wschodzie mogą występować burze. Nie będzie upałów, temperatura ma być umiarkowana, chłodniej będzie na zachodzie kraju, szczególnie w strefie opadów - tam będzie maksymalnie ok. 18-20 stopni Celsjusza. Ok. 24-25 stopni będzie na południowym wschodzie i to będzie obszar najcieplejszy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

IMGW: opady głównie na południu i wschodzie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.