Intensywne opady, wzrasta poziom rzek

Intensywne opady, wzrasta poziom rzek
(fot. PAP/Paweł Kula)
PAP / psd

Fala wezbraniowa na Wiśle dotarła do woj. mazowieckiego. Wojewoda Jacek Kozłowski zapewnia, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Mazowsza.

Od godz. 20 w niedzielę wojewoda wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe dla Warszawy i powiatów nadwiślańskich na północ od niej. Prawdopodobnie w poniedziałek po południu w tych powiatach ogłoszony zostanie alarm powodziowy.

Jak informuje IMiGW, fala na Wiśle dotarła w niedzielę do Puław. W Warszawie będzie we wtorek rano. Instytut przewiduje, że w stolicy poziom Wisły przekroczy stan alarmowy o 10 cm, ale np. w Kępie Polskiej będzie to już 140 cm powyżej stanu alarmowego, zaś w Puławach - 110 cm.

Na pozostałych wodowskazach w środkowym odcinku Wisły według prognoz IMiGW poziom rzeki przekroczy stany alarmowe, ale nie więcej niż o jeden metr. W Dęblinie będzie to 70 cm więcej niż stan alarmowy, Gusinie - 40 cm, Modlinie - 60 cm, zaś w Wyszogrodzie - 90 cm.

DEON.PL POLECA

Wojewoda Kozłowski powiedział w niedzielę na konferencji prasowej, że fala wezbraniowa jest niższa od tych, które płynęły Wisłą w maju i czerwcu br., ale wyższa od tej, którą odnotowano na przełomie lipca i sierpnia; jest też porównywalna z falą z 1997 r.

Przykładowo w Warszawie poziom Wisły ma osiągnąć 660 cm, podczas gdy w maju sięgał 780 cm, zaś w czerwcu - 750 cm; w lipcu było to 586 cm. Maksymalny poziom fali wezbraniowej na poszczególnych wodowskazach utrzymuje się około dwa dni, zaś przekroczenie stanu alarmowego - około czterech dni.

Wysoki jest nie tylko poziom Wisły, ale i jej dopływów na Mazowszu, większość rzek przekroczyła, aczkolwiek niewiele, stany alarmowe. Jak poinformował wojewoda, rzeka Kamienna (na południu województwa) osiągnęła poziom nienotowany dotychczas w historii. W rejon jej ujścia do Wisły skierowany został odwód ponad stu strażaków.

Lokalne podtopienia występują w związku z wystąpieniem z brzegów takich rzek jak Kamienna, Radomka, Iłżanka i Zagożdżonka. W ciągu ostatniej doby strażacy w województwie mazowieckim z powodu sytuacji powodziowej interweniowali ponad 500 razy.

Jak tłumaczył Kozłowski, na skutek opadów deszczu i wezbrania lokalnych rzek podtopienia występują również w powiatach siedleckim i węgrowskim.

"W naszej ocenie nie ma zagrożenia bezpośredniego dla mieszkańców województwa mazowieckiego nigdzie na terenie województwa, związanego czy to z przelaniem się wody Wisły, bądź dopływów Wisły przez koronę wałów, albo z przerwaniem wałów" - zapewnił wojewoda mazowiecki.

Dotyczy to również Świniar i Dobrzykowa, gdzie przy poprzednich powodziach Wisła przerwała wały. Obecnie trwają tam prace nad ich odbudową, a mieszkańców chronią stalowe tzw. ścianki Larsena. "Zaryzykuję stwierdzenie, że te dwa miejsca są relatywnie nawet bezpieczniejsze niż wiele innych miejsc w województwie mazowieckim" - powiedział wojewoda.

W ocenie Kozłowskiego należy się natomiast liczyć z podtopieniami pojedynczych gospodarstw położonych na terenach zalewowych, np. leżących między wałami, albo tam, gdzie wałów brakuje.

Wojewoda spodziewa się też, że woda podejdzie pod budynki mieszkalne na ul. Gmury w Płocku, bo w 1997 r. Wisła potopiła ten rejon. "Straż pożarna dostała zadanie podjęcia próby zabezpieczenia przynajmniej części tych budynków przed zalaniem" - poinformował Kozłowski.

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego zdecydował, że nie będzie rekomendował Warszawie "daleko idących działań związanych z bezpieczeństwem mieszkańców, jak ograniczanie nauki szkolnej czy też zamykanie ruchu na arteriach komunikacyjnych wzdłuż wałów przeciwpowodziowych".

Zespół ocenia, że Warszawa jest przed falą zabezpieczona "stosunkowo dobrze". Wojewoda powiedział, że wały w stolicy są systematycznie przeglądane i kontrolowane, a wszystkie uszkodzenia zostały naprawione. Miasto zwiększyło też zapasy worków na piasek oraz kontroluje miejsca, gdzie woda wybijała po drugiej stronie wałów - przepompownię "Bluszcze" i Port Praski.

W piątek i sobotę alarm powodziowy wprowadzono w powiatach lipskim, zwoleńskim i kozienickim, od niedzieli od godz. 8 rano obowiązuje on też w powiatach otwockim, garwolińskim, piaseczyńskim i grójeckim.

Alarm powodziowy dotyczy przede wszystkim służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, oznacza m.in. obowiązek sprawdzenia wałów i dokonania przeglądu zapasów przeciwpowodziowych w magazynach, a także całodobowe dyżury wszystkich służb przeciwpowodziowych. Dla zwykłych obywateli oznacza zakaz wstępu na wały.

IMiGW w ciągu najbliższej doby prognozuje opady deszczu, szczególnie na południu i południowym wschodzie woj. mazowieckiego. Jednak deszcze będą traciły na intensywności, więc instytut nie spodziewa się dalszego zagrożenia na małych rzekach województwa.

Kozłowski poinformował też, że w województwie mazowieckim wydano w tym roku na modernizacje i naprawy wałów przeciwpowodziowych trzy razy większe środki niż zwykle. Prócz regularnego budżetu przeznaczono na to dodatkowe 42 mln zł.

Dodatkowe 8 mln zł Mazowsze otrzymało z budżetu państwa na likwidowanie skutków poprzednich powodzi w samym korycie Wisły. Chodzi po pogłębienie rzeki i skierowanie jej nurtu w taki sposób, by nie podmywał wałów. Przetarg na prowadzenie zasadniczej części tych prac ma zostać rozstrzygnięty w ciągu dwóch tygodni.

Pogotowie przeciwpowodziowe w nadwiślańskich gminach powiatu płockiego

W związku z przyborem Wisły w niedzielę od godz. 20 w nadwiślańskich gminach powiatu płockiego (Mazowieckie) zostanie wprowadzone pogotowie przeciwpowodziowe. Zarządzenie takie wydał starosta płocki Piotr Zgorzelski.

Jak poinformowała PAP Halina Sobańska z powiatowego centrum zarządzania kryzysowego w Płocku, pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszone zostanie w gminach: Wyszogród, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno i Nowy Duninów.

W pozostałych dwóch nadwiślańskich gminach powiatu płockiego - Słubice i Gąbin - pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje od połowy sierpnia, gdy odwołano alarm powodziowy wprowadzony tam trzy miesiące wcześniej. Obie gminy zostały dotknięte powodzią dwukrotnie: pod koniec maja i na początku czerwca.

W Świniarach w gminie Słubice oraz w Dobrzykowie w gminie Gąbin trwają nadal prace związane z naprawą wałów przeciwpowodziowych, które zaplanowano do końca października. Główną część robót już wykonano. Wyrwy w wale w Świniarach i Dobrzykowie dwa tygodnie temu zostały zamknięte stalowymi tzw. ściankami szczelnymi i zasypane gruntem wydobytym przez pogłębiarkę z dna Wisły.

W niedzielę rano w Wyszogrodzie poziom Wisły osiągnął 458 cm (przy stanie alarmowym 550 cm), a w Kępie Polskiej 388 cm (przy stanie alarmowym 450 cm). W obu miejscowościach do przekroczenia stanu ostrzegawczego na rzece brakuje około 40 cm.

Poziom fali wezbraniowej na Wiśle pod koniec maja wyniósł w Wyszogrodzie 774 cm, a w Kępie Polskiej 738 cm. Poziom drugiej fali wezbraniowej, z początku czerwca, był o 20 cm niższy.

Gdy 23 maja Wisła przerwała wał przeciwpowodziowy w Świniarach pod Płockiem, zalanych zostało ok. 6 tys. ha i ponad 20 miejscowości w gminach Słubice i Gąbin. Ewakuowano wtedy ponad 2,5 tys. osób i 2,3 tys. sztuk zwierząt, w tym hodowlanych. Aby umożliwić spływanie wody z zalanych terenów z powrotem do koryta rzeki, wysadzono wówczas wał przeciwpowodziowy w Dobrzykowie.

Kiedy woda na zalanym terenie zaczęła opadać, do domów zaczęli powracać ludzie. Jednak 6 czerwca, w związku z napływającą Wisłą drugą falą wezbraniową, ogłoszono powtórną ewakuację. Wtedy rzeka ponownie zalała miejscowości już wcześniej dotknięte powodzią.

Obecnie na zalanych przez powódź terenach w gminach Słubice i Gąbin trwają prace remontowe w domach i gospodarstwach, a także porządkowe, związane m.in. z oczyszczaniem pól.

Fala wezbraniowa przemieszcza się na Odrze, przekroczone stany alarmowe

W ciągu najbliższych dni na Odrze od Brzegu Dolnego do Słubic będzie przemieszczać się fala wezbraniowa. Stany alarmowe zostaną przekroczone na odcinku od Ścinawy do Nietkowa, lokalnie do ok. 5-15 cm, a w Ścinawie do ok. 75 cm - ostrzega IMiGW.

Z kolei na odcinku powyżej Trestna poziom wody w Odrze będzie opadać.

Instytut ostrzega, że tereny przybrzeżne mogą zostać zalane. Przebywanie nad rzekami może być niebezpieczne. Stan wody może również uniemożliwić prowadzenie prac hydrotechnicznych w korytach rzek.

IMiGW: w zlewni Pilicy dalej rośnie poziom wody w rzekach

W ciągu najbliższej doby na Pilicy i jej dopływach w województwach świętokrzyskim i łódzkim IMiGW przewiduje dalszy wzrost poziomu wody w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie na Czarnej Włoszczowskiej w Januszewicach powyżej stanu alarmowego.

W wyniku przekroczeń stanów alarmowych IMiGW nie przewiduje przelania się wody przez wały w miejscach, gdzie ustawione są wodowskazy.

Instytut ostrzega, że przebywanie nad brzegami rzek może być niebezpieczne. Możliwe są też podtopienia terenów oraz utrudnienia w prowadzeniu prac hydrotechnicznych.

W Małopolsce sytuacja powodziowa - stabilna

W Małopolsce mimo opadów deszczu, które wystąpiły w nocy, sytuacja powodziowa jest stabilna. Stan alarmowy przekraczają rzeki w czterech miejscach, a stany ostrzegawcze w siedmiu.

W niedzielę pogotowie przeciwpowodziowe wprowadzono na terenie całego powiatu tarnowskiego. Alarmy powodziowe obowiązują w gminie i mieście Szczucin oraz w gminie Rzepiennik Strzyżewski - poinformowano PAP w wojewódzkim centrum zarządzania kryzysowego.

Na Wiśle, Białej Tarnowskiej, Skawie, Sole, Szreniawie, Skawince i Uszwicy wciąż są jeszcze przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych. Po nocnych opadach deszczu nie odnotowano jednak istotnych zdarzeń.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Intensywne opady, wzrasta poziom rzek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.