Jak głosowała Małopolska w II turze wyborów?

Jak głosowała Małopolska w II turze wyborów?
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / slo

Wicemarszałek województwa małopolskiego minionej kadencji Roman Ciepiela (PO) wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Tarnowie. W Nowym Sączu przewagą 188 głosów stanowisko utrzymał na trzecią kadencję Ryszard Nowak z PiS. W Krakowie ponownie zwyciężył Jacek Majchrowski.

Według oficjalnych danych Miejskiej Komisji Wyborczej w Tarnowie, w drugim co do wielkości mieście Małopolski Ciepiela uzyskał 51,10 proc. poparcia. W II turze pokonał kandydata PiS, radnego miejskiego Kazimierza Koprowskiego, który zdobył 48,90 proc. głosów. Frekwencja w Tarnowie wyniosła 33,79 proc.

W pierwszej turze Roman Ciepiela uzyskał 38,83 proc. poparcia, a Kazimierz Koprowski 31,16 proc. Ciepiela był już prezydentem Tarnowa (1994-1998), a następnie wiceprezydentem (1998-2000); był tarnowskim radnym przez trzy kadencje i radnym sejmiku województwa małopolskiego, gdzie do roku 2006 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. W 2007 r. objął stanowisko wicemarszałka województwa, utrzymał je także w minionej kadencji.

DEON.PL POLECA

W Tarnowie sytuacja skomplikowała się po aresztowaniu w ub.r. w związku z zarzutami korupcyjnymi dotychczasowego prezydenta miasta Ryszarda Ścigały. Prokuratura skierowała już do sądu akt oskarżenia w jego sprawie, a były prezydent po wpłaceniu poręczenia majątkowego na wolności oczekuje na rozpoczęcie procesu. Ścigała nie kandydował na prezydenta, został wybrany na radnego miejskiego.

W Nowym Sączu, uznawanym za matecznik PiS w Małopolsce, przewagą 188 głosów został wybrany na trzecią kadencję kandydat tej partii Ryszard Nowak. Na dotychczasowego prezydenta miasta zagłosowało 50,31 proc. wyborców; na bezpartyjnego kandydata Koalicji Nowosądeckiej Ludomira Handzla 49,69 proc. Frekwencja w Nowym Sączu wyniosła 45 proc.

52-letni Ryszard Nowak urząd prezydenta Nowego Sącza sprawuje od 2006 roku. Jest politykiem Prawa i Sprawiedliwości, był posłem. W poprzednich wyborach Nowak wygrał już w pierwszej turze.

W Oświęcimiu, najmniejszym mieście prezydenckim Małopolski, wybory zostały rozstrzygnięte już w pierwszej turze: wygrał dotychczasowy p.o. prezydenta miasta Janusz Chwierut (PO), którego poparło 59,12 proc. głosujących. Chwierut pokonał pięciu kandydatów: najwięcej głosów - 16,9 proc. oddano na Radosława Włoszka z PiS.

Zwycięzca wyborów ma 49 lat. Z wykształcenia jest ekonomistą. Początkowo związany był z Unią Wolności. Obecnie należy do PO, której był posłem V i VI kadencji. Pełnił także funkcję radnego Oświęcimia, członka zarządu miasta, a także radnego powiatowego. Chwierut ubiegał się o prezydenturę Oświęcimia w poprzednich wyborach. W drugiej turze przegrał walkę różnicą 81 głosów z Jackiem Grosserem, który jednak nie objął urzędu ze względu na stan zdrowia. W 2011 r. premier Donald Tusk powołał Chwieruta na pełniącego obowiązki prezydenta.

W Krakowie urzędujący prezydent Jacek Majchrowski wygrał po raz czwarty, uzyskując 58,77 proc. głosów w drugiej turze. Pokonał popieranego przez PiS Marka Lasotę.

Do zaskakujących zmian doszło na stanowiskach burmistrzów w kilku miastach. W Zakopanem dotychczasowy burmistrz Janusz Majcher (Twoje Zakopane), który tę funkcję pełnił dwie kadencje, przegrał w drugiej turze z Leszkiem Dorulą (Jedno Zakopane), dotychczasowym radnym i wiceprzewodniczącym Rady Miasta Zakopane.

W stolicy Podhala Nowym Targu po 18 latach ze stanowiskiem burmistrza pożegnał się Marek Fryźlewicz, którego pokonał 41-letni Grzegorz Watycha, dotychczasowy sekretarz powiatu nowotarskiego. Jeszcze dłuższy, bo 20-letni staż na stanowisku burmistrza miała Ewa Filipiak z Wadowic. W II turze wygrał z nią dotychczasowy radny miejski Mateusz Klinowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak głosowała Małopolska w II turze wyborów?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.