Jak oddać ważny głos w wyborach

(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / psd

W lokalu wyborczym otrzymamy jedną białą kartkę w formacie A4 z nazwiskami 11 kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta. Możemy zagłosować tylko na jednego z kandydatów; aby głos był ważny, trzeba postawić znak X w kratce przy jego nazwisku.

W niedzielnych wyborach prezydenckich zmierzą się: ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski (z poparciem PO), Andrzej Duda (PiS), Magdalena Ogórek (z poparciem SLD), Adam Jarubas (PSL), lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, Janusz Korwin-Mikke (ugrupowanie KORWiN), muzyk Paweł Kukiz, Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia) oraz reżyser Grzegorz Braun.

Aby otrzymać kartę do głosowania, w lokalu wyborczym, w którym jesteśmy umieszczeni w spisie wyborców, musimy przedstawić komisji dokument tożsamości. Może to być np. dowód osobisty, paszport lub inny dokument ze zdjęciem - przypomina sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Beata Tokaj.

P.o. szef zespołu prawnego i organizacji wyborów Lech Gajzler powiedział, że brak adresu zameldowania w nowych dowodach osobistych nie będzie stanowił problemu. Zaznaczył, że komisja obwodowa ustala tożsamość wyborcy na podstawie imienia, nazwiska, numeru PESEL, które także znajdują się w spisie wyborców. "Wyborca nie musi przedstawiać komisji dowodu osobistego, może przedstawić np. paszport, w którym też nie ma adresu zameldowania" - dodał Gajzler.

Karta do głosowania będzie miała format A4; znajdzie się na niej 11 podanych w kolejności alfabetycznej nazwisk kandydatów zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Karta do głosowania będzie opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowanym odciskiem pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej.

Głos można oddać tylko na jednego kandydata. Aby nasz głos był ważny, w kratce z lewej strony nazwiska naszego kandydata należy postawić znak X (dwie przecinające się linie w obrębie kratki). Wybór więcej niż jednego kandydata spowoduje, że głos będzie nieważny. Podobnie, jeśli nie oddamy głosu na żadnego z kandydatów, głos będzie nieważny. Nie mają natomiast znaczenia dopiski, np. dopisanie dodatkowych nazwisk poza kratką.

Kartę do głosowania należy wrzucić do urny wyborczej.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Do głosowania uprawnionych jest ponad 30,5 mln wyborców. Głosowanie odbędzie się w ponad 27 tys. obwodach głosowania - informuje na swej stronie internetowej PKW.

Jeśli żaden z kandydatów nie otrzyma ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura głosowania. Przejdzie do niej dwóch kandydatów z największą liczbą głosów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jak oddać ważny głos w wyborach
Komentarze (4)
O
ObywatelRP
10 maja 2015, 21:04
Aby nasz głos był ważny: - trzeba postawić znak X w kratce przy jego nazwisku - w kratce z lewej strony nazwiska naszego kandydata należy postawić znak X (dwie przecinające się linie w obrębie kratki) A co jesli ktoś nie doczytał i postawił x wychodzący poza obręb kratki,lub po prostu jest osobą starsza i rączki mu się trzęsą,czy taki głoś będzie uznany za nieważny?
L
leonsio
10 maja 2015, 13:54
Jeśli dobrze wybierzemy,to mniej będziemy się bali o sfałszowanie.
A
a-psik
10 maja 2015, 12:22
Jak oddać ważny głos? Obawiam się, że u nas może to być poza zasięgiem głosujących, natomiast gdzie indziej robią to tak: [url]http://img6.demotywatoryfb.pl//uploads/201505/1431126202_hmv3sr_600.jpg[/url]
B
blur
10 maja 2015, 12:11
Na wszelki wypadek zabrać własny długopis. Po ostatnich wyborach rzetelność obecnych stoi pod dużym znakiem zapytania.