Jak Polacy uczczą Święto Niepodległości?
Mszami świętymi w intencji ojczyzny, składaniem kwiatów i apelami pamięci, rekonstrukcjami i pokazami zabytkowego sprzętu wojskowego, a także m.in. koncertami i spektaklami w całym kraju uczczone zostanie w tym roku Święto Niepodległości.
Nabożeństwa w intencji ojczyzny, celebrowane przez miejscowych hierarchów, z udziałem przedstawicieli lokalnych władz i organizacji kombatanckich, zaplanowano w wielu miastach. W Białymstoku tradycyjnie modlić się będą przedstawiciele różnych wyznań - katolicy, prawosławni, protestanci i muzułmanie.
Ulicami stolicy Podlasia, podobnie jak kilku innych miast, przejdzie też Marsz Niepodległości, którego uczestnicy spod pomnika Józefa Piłsudskiego udadzą się na cmentarz wojskowy, zatrzymując się przy obeliskach upamiętniających ważne historyczne wydarzenia i postacie. Wrocławską Radosną Paradę Niepodległości z udziałem uczniów tamtejszych szkół poprowadzi zaś sobowtór marszałka Józefa Piłsudskiego.
Parady Niepodległości z udziałem wojskowych i zabytkowych pojazdów oraz członków grup rekonstrukcyjnych, m.in. konnych ułanów i huzarów, przejdą ulicami Trójmiasta. Parada gdańska będzie przypominać o obchodzonej w tym roku 70. rocznicy powstania warszawskiego, a jej uczestnicy otrzymają charakterystyczne biało-czerwone opaski. Maszerującym w Gdyni rozdawane będą kotyliony, a wieczorem na sopockiej plaży chętni będą mogli wypuścić lampiony z życzeniami dla Polski.
Łódź uczci Święto Niepodległości piknikiem na rynku Manufaktury. Rozpocznie go koncert z elementami musztry, a gościem honorowym będzie marszałek Józef Piłsudski, odgrywany przez jednego z łódzkich aktorów, który wjedzie na rynek dorożką eskortowaną przez oddział konny straży miejskiej. Podczas pikniku zaplanowano pokaz sprzętu wojskowego.
Obchody w stolicy Wielkopolski rozpocznie wystrzał z zabytkowej armaty "Prawosławna", a historia wojskowości zostanie zaprezentowana na przykładzie kuchni polowych - rekonstruktorzy pokażą nadal sprawne urządzenia, z których najstarsze wyprodukowała w 1937 r. Lubelska Wytwórnia Samolotów. 11 listopada w Poznaniu organizowane są też tradycyjnie imieniny ulicy Święty Marcin, którym będą towarzyszyć akcenty patriotyczne, a także nieodłączne rogale świętomarcińskie, których tradycja sięga końca XIX w.
W Katowicach główne uroczystości odbędą się przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego na pl. Chrobrego, gdzie odbędzie się apel pamięci, składanie wieńców i wojskowa defilada. Podobnie święto uczci Gorzów Wlkp., gdzie uroczystościom oficjalnym towarzyszyć będzie miasteczko harcerskie, w którym goście będą mieli możliwość m.in. pomalowania okolicznościowych pierników. W Zielonej Górze natomiast licealiści zaprezentują program poetycko-muzyczny "Wolność i niepodległość". Wydarzeniem kulturalnym święto uczczą także torunianie, którzy planują koncert "Panny Wyklęte - Wygnane" z piosenkami o losach kobiet związanych z Armią Krajową.
Postać uczestnika walk o niepodległość płk. Leopolda Lisa-Kuli przypomniana zostanie w Rzeszowie, gdzie obchody 11 listopada, który jest także rocznicą urodzin pułkownika, odbędą się pod jego pomnikiem. W Filharmonii Podkarpackiej zaplanowano także koncert Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Rzeszowskiego "Resovia Saltans". Muzycznie, koncertem pieśni patriotycznych na Wałach Chrobrego, w obchody włączy się również Szczecin. W tamtejszym Muzeum Narodowym zaplanowano też wystawę "Postscriptum 1914: Wojna", a w Operze na Zamku - spektakl "Dla Niepodległej".
Opolanie będą mieli okazję obejrzenia historycznych rekonstrukcji nawiązujących do historii miasta, a także wykonania fotografii w atelier stylizowanym na początek XX w. Wiele miast uczci święto na sportowo. W Kielcach odbędzie się już siódmy Bieg Niepodległości, po raz pierwszy na dystansie 10 km.
11 listopada został ustanowiony Świętem Niepodległości przez Sejm w 1937 r. "jako rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny". Święto zakazane podczas wojny i PRL-u przywrócono ustawą Sejmu wybranego w czerwcu 1989 r.
Skomentuj artykuł