Jaki rozwój, jaka edukacja w XXI wieku?
Musimy budować w Polakach zdolność do konkurowania, do życia w świecie, którego szansą jest właśnie konkurencja - przekonywał w sobotę prezydent Bronisław Komorowski podczas VI Kongresu Obywatelskiego w Warszawie.
Prezydent powiedział też o tym, że coraz większe pieniądze przeznaczane na system edukacyjny w Polsce nie przyniosły jak dotąd efektu w postaci poprawy jakości tego systemu i trzeba to zmienić.
Komorowski przekonywał w swoim wystąpieniu podczas kongresu, że stałym zadaniem, związanym z wyzwaniami stojącymi przed Polską, jest kształtowanie postaw obywatelskich i wychowywanie do demokracji.
- To powinno oznaczać umiejętność brania odpowiedzialności za siebie i za innych, to także jest budowanie umiejętności działania na rzecz dobra wspólnego pomimo różnic, emocji - przekonywał Komorowski.
Jak mówił, chodzi o budowanie umiejętności szanowania zarówno mniejszości, jak i większości i kształtowanie zdolności do podporządkowywania się prawom Rzeczypospolitej".
- To też kształtowanie wspólnej dumy z osiągnięć naszego współczesnego, demokratycznego państwa - podkreślał Komorowski. Przekonywał, że wychowanie dla demokracji powinno również polegać na uczeniu szacunku dla prawa, rozumianego jako wspólnie ustalone ramy, w których funkcjonuje wspólnota narodowa.
Prezydent podnosił też potrzebę kształtowania w samym sobie postaw polegających na zadawaniu pytania, co my sami możemy dać Polsce. - Co możemy dać całej wspólnocie - dodał.
Odnosząc się do przyszłości systemu edukacyjnego, Komorowski powiedział o potrzebie wyposażenia Polski w umiejętności konkurowania. Podkreślił, że chodzi zarówno o "Polskę polityczną", jak i gospodarczą.
- Musimy budować zdolność do konkurowania, do życia w świecie, który jest skazany (na konkurencję) albo którego szansą jest właśnie konkurencja - mówił prezydent.
Zaznaczył, że obecnie w Europie jest ponad 4 tys. wyższych uczelni, a w Polsce - kilkaset. - Problem dzisiaj, to problem jakości systemu edukacyjnego, jakości materiał ludzkiego, który stamtąd (z systemu - PAP) wychodzi i będzie służyć Rzeczypospolitej - mówił prezydent.
- Państwo polskie na szeroko pojęty system edukacyjny w ostatnich latach wydało o wiele więcej pieniędzy, o wiele więcej pieniędzy weszło w system z tytułu pieniędzy europejskich. To są gigantyczne pieniądze dodatkowe - oświadczył prezydent.
Tymczasem - w jego ocenie - nie widać efektu w postaci poprawy jakości systemu edukacyjnego. - W moim przekonaniu Polska wchodzi w okres, w którym można myśleć o przekuciu ilości w jakość, także jakość edukowania młodzieży, obywateli państwa polskiego - powiedział Komorowski.
Jego zdaniem, uczestnicy kongresu powinni zastanowić się, co zrobić byśmy byli lepszymi obywatelami i lepszymi uczestnikami systemu edukacyjnego. Przekonywał, że trzeba też kształtować postawy dzielności na co dzień, w funkcjonowaniu publicznym, czy dzielności w konkurowaniu z innymi, często lepszymi od nas.
Komorowski przekonywał, że w ostatnich dwudziestu latach, startując z bardzo złej pozycji, "zyskaliśmy o wiele więcej" niż inni. Jak mówił, zawdzięczamy ten sukces polskiej pracowitości.
- Dzisiaj świat widzi, że Polacy zrobili gigantyczny awans, nie tylko poprzez poprawione efekty ekonomiczne, ale też przez opinię, że jesteśmy narodem nie tylko ambitnym, ale i pracowitym - powiedział prezydent. Jak dodał, "możemy mieć też sukces w kształtowaniu postaw na rzecz skutecznej konkurencji z resztą świata".
Obrady kongresu otworzył prezes Instytutu Badań na Gospodarką Rynkową Jan Szomburg, który także mówił o potrzebie konkurowania przez Polaków w dzisiejszym świecie kompetencjami cywilizacyjnymi. Tymczasem - jak podkreślał - obecnie polska nauka i polskie kompetencje mają "charakter wykonawczy". Szomburg zaznaczył, że konkurujemy na przykład kosztami pracy, ale to "konkurowanie wykonawstwem" nie da nam długofalowych efektów w postaci stabilnego rozwoju.
VI Kongres Obywatelski odbywa się pod hasłem "Jaki rozwój, jaka edukacja w XXI wieku? Wielkie przewartościowanie". Jego organizatorem jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.
Debata podczas kongresu toczyć się będzie w ramach ośmiu sesji tematycznych. Wśród tematów m.in. zrównoważony rozwój Polski, kwestie związane z przedsiębiorczością, szanse młodego pokolenia, czy kwestia wykorzystania środków UE do budowy kapitału ludzkiego i społecznego w latach 2014-20.
Gośćmi specjalnymi kongresu mają być minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski i prof. Andrzej Zybertowicz. Wśród mówców będą m.in. prezes TP S.A. Maciej Witucki, prezes PKN Orlen Jacek Krawiec, himalaistka Kinga Baranowska, prof. Krzysztof Rybiński, czy prof. Anna Giza-Poleszczuk.
Skomentuj artykuł