Janina Ochojska doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

(fot. PAP / Andrzej Grygiel)
PAP / mp

Założycielka i prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska została w piątek wyróżniona tytułem doktora honoris causa jednej z największych polskich uczelni medycznych - Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Uroczystość odbyła się podczas inauguracji 70. roku akademickiego uczelni. Władze uniwersytetu uhonorowały Ochojską w uznaniu dla jej zaangażowania na rzecz niesienia pomocy ofiarom katastrof i konfliktów zbrojnych. Podkreślono jednocześnie, że jej postawa może być wzorem i doskonałą lekcją dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
"Dla każdej uczelni to wielkie wydarzenie. To 60. tytuł doktora honoris causa w 70-letniej historii uczelni i sytuacja bezprecedensowa, bo dotąd nie zdarzyło się, by ten tytuł w Śląskim Uniwersytecie Medycznym otrzymywała osoba niedziałająca w obszarze nauk medycznych czy biologii medycznej" - powiedział rektor uniwersytetu prof. Przemysław Jałowiecki.
"To pewne przełamanie stereotypów dotąd obowiązujących, ale trzy główne cele działania uniwersytetów są autentycznie zbieżne z tym, co robi pani Janina Ochojska - to ochrona zdrowia, nauka i przede wszystkim etyka, będąca esencją człowieczeństwa" - powiedział promotor postępowania w sprawie nadania jej tytułu doktora honoris causa prof. Michał Tendera.
"Przy całym szacunku dla obecnych, stawiam tezę, że pani Ochojska uratowała życie i zdrowie większej liczbie osób, niż to się udało komukolwiek z nas. Nauka to przekształcanie niemożliwego w możliwe - to na co dzień robi, a jeśli chodzi o etykę, to jest niepodważalnym autorytetem. W dzisiejszych czasach, kiedy autorytety upadają w sposób naturalny i indukowany, ona pozostaje autorytetem nienaruszalnym" - dodał.
Janina Ochojska-Okońska powiedziała, że jest bardzo poruszona wyróżnieniem; to jej pierwszy doktorat honoris causa. "W swoim życiorysie mam próbę napisania doktoratu z astronomii, nie napisałam i nie żałuję, zajęłam się pomocą humanitarną. Niewiele osób wie, że ja pochodzę ze Śląska, mieszkałam w Katowicach, Zabrzu, stąd wyjechałam na studia do Torunia" - opowiadała.
"Jestem niepełnosprawna od dzieciństwa z powodu polio, zachorowałam jako malutkie dziecko. Lekarzom zawdzięczam to, że mogę chodzić, żyć aktywnie. To będzie chyba pierwszy tytuł przyznany pacjentowi, którym byłam, jestem i pewnie jeszcze będę" - dodała. "To wyróżnienie jest dla mnie o tyle ważne, że docenia pracę organizacji humanitarnych, wysiłek jaki wkładamy w ratowanie życia ludzkiego" - podkreśliła prezes PAH.
Pytana przez dziennikarzy o przyczyny niechęci Polaków wobec uchodźców, oceniła, że wynika to z gry politycznej i głębokiej niewiedzy Polaków. "Nie chcę wchodzić w spory polityczne, będę chciała zrobić wszystko, żeby zmienić sposób widzenia Polaków i ugasić ten lęk przed uchodźcami poprzez programy edukacyjne. Największego sprzymierzeńca widzę w Kościele" - powiedziała.
Janina Ochojska niedawno wzięła udział w naszym nowym projekcie "W życiu chodzi o #COŚ WIĘCEJ". Opowiedziała na podstawie swojego życia jak rozkręcić fundacje, która pomaga tysiącom ludzi, nie mając na to specjalnych środków. Nagranie będzie dostępne wkrótce. Więcej o projekcie przeczytasz TUTAJ

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Janina Ochojska doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Komentarze (1)
MR
Maciej Roszkowski
14 grudnia 2017, 14:08
Gratuluję