Jest zgoda i... zamontowana tablica

Zobacz galerię
Odsłonięcie tablicy, upamiętniając ofiary katastrofy pod Smoleńskiem (fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / apd

W czwartek przed południem na fasadzie Pałacu Prezydenckiego odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą katastrofę smoleńską. Uroczystość odbyła się po kilkudziesięciu minutach od podania informacji, że jest zgoda konserwatora zabytków na takie upamiętnienie.

Tablicę, która znajduje się na skrzydle Pałacu, obok hotelu Bristol, odsłonił szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski oraz wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. Tablica została poświęcona; odmówiono modlitwę w intencji ofiar katastrofy.

Na prostokątnej tablicy, z szarego granitu, znajduje się krzyż, a poniżej napis: "W tym miejscu w dniach żałoby po katastrofie smoleńskiej, w której 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób - wśród nich prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką i były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, obok krzyża postawionego przez harcerzy gromadzili się licznie Polacy zjednoczeni bólem i troską o losy państwa". Na dole tablicy znajduje się lilijka harcerska.

DEON.PL POLECA

Pod tablicą podczas uroczystości wartę honorową pełnili żołnierze; odegrano sygnał żałobny. Złożono wieniec z biało-czerwonych kwiatów i zapalono 96 zniczy.

Michałowski pytany przez dziennikarzy dlaczego uroczystość odsłonięcia tablicy została tak szybko zorganizowana odparł, że Kancelaria Prezydenta nie chciała dopuścić do kolejnych gorszących scen przed Pałacem. Jego zdaniem, spór wokół krzyża na Krakowskim Przedmieściu trwa już absolutnie za długo. Jak dodał, 3 sierpnia podczas nieudanej próby przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do kościoła św. Anny sytuacja "była naprawdę nieprzyjemna i niebezpieczna". Minister zaznaczył, że było mu wówczas "szalenie przykro", a momentami czuł się "zagubiony i przerażony".

Michałowski powiedział, że projekt tablicy był konsultowany z wieloma osobami, w tym z niektórymi przedstawicielami rodzin ofiar katastrofy, a głównymi partnerami przy realizacji projektu było miasto i Kancelaria Prezydenta.

W ocenie ministra, odsłonięcie tablicy otwiera drogę do zrealizowania porozumienia z 21 lipca między Kurią Metropolitarną, harcerzami a Kancelarią o przeniesieniu krzyża. - Jestem przekonany, że jesteśmy na właściwej drodze w tej sprawie. Jestem przekonany, że to co się działo do tej pory, powinno powoli dobiegać końca - podkreślił Michałowski. Pytany co dalej będzie z krzyżem, odparł: - Zostawmy odpowiedz na to pytanie najbliższym godzinom, najbliższym dniom.

Wiceprezydent Warszawy powiedział, że miasto nie jest stroną w konflikcie wokół krzyża. - Nagłaśnianie tego sporu nikomu nie służy - zaznaczył.

- Miasto nie jest oczywiście stroną w tym całym sporze. Natomiast próbujemy ze swojej strony pomóc, aby tę trudną sytuację rozwiązać - powiedział Wojciechowicz dziennikarzom. - My pracowaliśmy zgodnie z prawem, zgodnie z procedurami i zgodnie z nimi zostały wydane wszystkie decyzje - dodał. Zaznaczył, że tablica jest wypełnieniem zobowiązania prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Pytany, czy uważa, że pamiątkowa tablica rozwiąże kwestię przeniesienia krzyża stojącego przy Pałacu Prezydenckim, odparł, że "dla pewnej grupy osób pewnie żadne rozwiązanie nie będzie dobre i nie spowoduje spadku emocji". Zaznaczył, że miasto oczekuje, by ta sytuacja zmierzała ku rozwiązaniu "maksymalnie dobremu dla wszystkich".

Podczas uroczystości nie doszło do żadnych incydentów - poinformowała policja.

Jednak zebrani wokół stojącego krzyża ludzie skandowali: "Hańba, hańba", "To przykład arogancji władzy". Zdaniem osób czuwających przy krzyżu, tablica nie jest dość okazałym upamiętnieniem ofiar. Ich zdaniem powinny być upamiętnione pomnikiem, a nie tablicą. Pod krzyżem przy Pałacu Prezydenckim zamiszczono transparenty: "Polsko obudź się" i "Non possumus".

Rzecznik stołecznego ratusza Tomasz Andryszczyk powiedział, że tablica wykonana jest z szarego granitu - tego samego kamienia, z którego powstanie pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Powązkowskim.

Podkreśliła też, że konserwator nie ma uprawnień, by ingerować w treść upamiętnienia, a jedynie decyduje o jego formie: kształcie, materiale i miejscu, na którym zostanie umieszczony. - Wydałam decyzję jako urzędnik, miałam wniosek i odpowiedziałam na niego pozytywnie, bo spełniał on założenia, które mogły być zaakceptowane przez konserwatora - tłumaczyła konserwator.

Dodała, że procedura umieszczenia tablicy upamiętniającej ofiary na Pałacu Prezydenckim była dokładnie taka sama jak przy innych zabytkach. - Procedurę ustala ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Mówi ona, że umieszczanie na obiekcie zabytkowym jakichkolwiek elementów musi uzyskać zezwolenie właściwego konserwatora zabytków. Wnioskować o to może wyłącznie właściciel zabytku - stwierdziła Nekanda-Trepka.

W czwartek rano Kancelaria Prezydenta poinformowała, że stołeczny konserwator zabytków zgodził się na umieszczenie na Pałacu Prezydenckim tablicy upamiętniającej ofiary tragedii smoleńskiej. Zgoda - według informacji z Kancelarii Prezydenta - została wydana z datą 11 sierpnia. Wniosek z Kancelarii Prezydenta w sprawie upamiętnienia ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego wpłynął do Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków w poniedziałek i był rozpatrywany razem z dołączonym do niego projektem tablicy. W czwartek rano rozpoczął się też montaż tej tablicy na Pałacu Prezydenckim. Po około godzinie odbyła się uroczystość jej odsłonięcia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jest zgoda i... zamontowana tablica
Komentarze (33)
JZ
jest zgoda i pomnik
13 sierpnia 2010, 07:31
Aktualizacja: 2010-08-7 12:33 pm W związku z 90. rocznicą bitwy warszawskiej w Ossowie, jednym z miejsc starć zostanie odsłonięty pomnik poświęcony… żołnierzom bolszewickim. Tę informację podał w dniu wczorajszym portal wpolityce.pl [link]. Inicjatywa ustawienia monumentu w tym miejscu pojawiła się dwa lata temu i została poparta przez Bronisława Komorowskiego, który takimi słowami skomentował ten pomysł: “Szacunek dla żołnierzy leży w polskiej tradycji. Warto pokazać Rosjanom, że tak samo odnosimy się do ich poległych. Upamiętnienie mogiły na Polakówej Górce byłoby dobrym gestem w stosunkach polsko-rosyjskich.” Pomnik został zaprojektowany przez Marka Moderau, a za jego wykonanie płaci Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ma on przedstawiać krzyż prawosławny i 21 bagnetów. Odsłonięcie zaplanowano na 14 sierpnia.
TT
tu tablica tam pomnik
12 sierpnia 2010, 23:03
Rosjanie, zaskoczeni oporem Polaków, zmobilizowali dobrze uzbrojoną armię, której naczelnym komendantem został Generał Tuchaczewski. W pierwszym okresie wojny po stracie możliwości oswobodzenia Ukrainy i krótkiej okupacji Kijowa, wojska Bolszewickie przestąpił do wielkiej ofensywy. Pomimo rozpaczliwego oporu Polaków, Sowieci szybko postępowali w głąb Polski: północna część armii rosyjskiej dotarła nawet do Włocławka blisko Poznania, południowa do szła w kierunku Lwowa, tak, że 4 go lipca 1920, Tuchaczewski wydał rozkaz: ,,Na Zachod, po trupie „białej” Polski, na drodze do Rewolucji Światowej”.
TT
tu tablica tam pomnik
12 sierpnia 2010, 22:59
Będzie pomnik! Tak moi drodzy będzie pomnik. Psioczyliście na prezydenta Bronisława Komorowskiego. Przypisywaliście mu działanie z niskich pobudek, brak empatii, cynizm, małostkowość, świadome wywołanie konfliktu. A tymczasem? Jeszcze jako marszałek sejmu obecny prezydent bez rozgłosu udzielił poparcia dla budowy pomnika, a 14 sierpnia najprawdopodobniej osobiście weźmie udział w jego odsłonięciu. I teraz informacja najważniejsza żeby nie powiedzieć sensacyjna. Dominującym elementem pomnika będzie…uwaga…krzyż umieszczony w neutralnej światopoglądowo przestrzeni publicznej, przeciwko któremu nie zaprotestują ani młodzi dobrze wykształceni z dużych miast ani Napieralski z Arłukowiczem. Obok krzyża z ziemi będą wystawały dwadzieścia dwa bagnety wykonane z błyszczącej, nierdzewnej i kwasoodpornej stali. Znana też jest treść pamiątkowego napisu Żołnierzom Armii Czerwonej poległym w bitwie pod Ossowem „Szacunek dla żołnierzy leży w polskiej tradycji. Warto pokazać Rosjanom, że tak samo odnosimy się do ich poległych. Upamiętnienie mogiły na Polakowej Górce byłoby dobrym gestem w stosunkach polsko-rosyjskich.” –miał powiedzieć Bronisław Komorowski I tak żołnierze „bohaterskiej armii” Tuchaczewskiego, obdzierający wziętych do niewoli polskich oficerów żywcem ze skóry, zostaną uczczeni w Ossowie, niedaleko naszej stolicy pięknym niekontrowersyjnym pomnikiem w 90-tą rocznicę "Cudu nad Wisłą". http://warszawa.gazeta.pl/war...
M
minimax
12 sierpnia 2010, 20:28
Jest to hańba dla „rządzących”. Pośpiech z jakim odsłonięto tablicę, świadczy o braku poszanowania dla ofiar tragedii smoleńskiej oraz ich rodzin. No tak, jak można było ich pozbawić możliwości zorganizowania kolejnej zadymy?
M
mak
12 sierpnia 2010, 15:04
Jest to hańba dla „rządzących”. Pośpiech z jakim odsłonięto tablicę, świadczy o braku poszanowania dla ofiar tragedii smoleńskiej oraz ich rodzin.
NN
nowa niespodzianka ?
12 sierpnia 2010, 14:21
to kolejna prowokacja kolejne zaskoczenie - ta tablica w wielkiej tajemnicy niespodzianka, byle jakie odsłonięcie, bez udziału osób najwazniejszych, to spłycenie problemu, walka katolika z katolikami o zasadniczą prawdę o pamięć ale przede wszystkim walka przeciw KRZYŻOWI  dlaczego tak Komorowskiemu zalezy wymazać te katastrofę, tych ludzi, którzy tam zginęli, aż tak ich lekceważy ? ta katastrofa to zasadnicze zaniedbanie i lekkomyślność rządu PO  i znów będzie temat zastępczy skrywający zasadnicze problemy i kłamstwa przedwyborcze a przede wszystkim śledztwo i wszystkie problemy ujawnienia przyczyn katastrofy, teraz to prezydent wypowiedział walkę
KM
Karol Marciniak
12 sierpnia 2010, 13:06
"Zaznaczył, że tablica jest wypełnieniem zobowiązania prezydenta Bronisława Komorowskiego." Jaki prezydent, taka tablica. Arogancja władzy przestaje mieć granice. Harcerze, ludzie broniący krzyża i pamięci zostali wzięci w nawias, olani. Nie warto z nimi rozmawiać, gdy się ma pełnię władzy. Hańba.
M
marek
12 sierpnia 2010, 12:48
Oglądając Szkło Kontaktowe czy czytając Gazetę Wybiorczą?? W obu wymienionych zetknąłem się z prawdą. Z prawdą zetknąłem się również w Naszym Dzienniku i na Niezależna.pl. W wyżej wymienionych zetknąłem się również z nieprawdą, tendencyjnością i manipulacją. Nie udawaj że nie rozumiesz.
TO
Trzeźwym okiem
12 sierpnia 2010, 12:27
Oglądając Szkło Kontaktowe czy czytając Gazetę Wybiorczą?? W obu wymienionych zetknąłem się z prawdą. Z prawdą zetknąłem się również w Naszym Dzienniku i na Niezależna.pl. W wyżej wymienionych zetknąłem się również z nieprawdą, tendencyjnością i manipulacją.
TO
Trzeźwym okiem
12 sierpnia 2010, 12:20
Zgadzam się, że trzeba być wyczulonym na zło, ale doszukiwanie się zła wszędzie na pewno kłóci mi się z Chrystusową miłością i wybaczeniem. Media szukają sensacji, z tego żyją. My natomiast skoncentrujmy się na tym, co jest naprawdę ważne - głośmy Chrystusa i prawdziwe przeznaczenie krzyża Racja. PS: Królestwo Chrystusa nie jest z tego świata. Bogu co Boskie, Cesarzowi zaś co cesarskie. A my nawzajem nogi sobie umywajmy.
M
marek
12 sierpnia 2010, 12:19
Oglądając Szkło Kontaktowe czy czytając Gazetę Wybiorczą??
TO
Trzeźwym okiem
12 sierpnia 2010, 12:10
Czy kiedykolwiek zetknąłeś się z prawdą? Tak
M
Michał
12 sierpnia 2010, 12:01
Skończcie już ten temat, bo naprawdę niedobrze się robi. Czy to naprawdę ma znaczenie w świetle naszego życia doczesnego, a zwłaszcza przyszłego? Chyba tylko to, że wielu ludzi zapomina o tym, co naprawdę jest ważne. Miłość i porozumienie. Zgadzam się, że trzeba być wyczulonym na zło, ale doszukiwanie się zła wszędzie na pewno kłóci mi się z Chrystusową miłością i wybaczeniem. Media szukają sensacji, z tego żyją. My natomiast skoncentrujmy się na tym, co jest naprawdę ważne - głośmy Chrystusa i prawdziwe przeznaczenie krzyża, a nie utożsamiajmy krzyża z prezydentem, którego większośc Polaków nawet nie lubiło.
T
to jest przeciw młodym Polakom
12 sierpnia 2010, 11:54
Czy młodzież nie widzi walki z Krzyżem i ateizacją ??? sprostowanie - nie widzi walki z Krzyżem i  ateizacji ???.
T
to jest przeciw młodym Polakom
12 sierpnia 2010, 11:50
czy to ładnie tak wyśmiewać się z Krzyża na tym portalu ? czy to ładnie tak byle jak i dla zaspokojenia tylko swoich złych emocji wykorzystywać wolność w pisaniu komentarzy ? żenada. żenadą była tez manifestacja przeciw obrońcom Krzyza i to jak zachowywała się ta młodzież  która na hasło pewnego internauty szła jak ćmy do światła, na slepo, urządziła sobie nijaką zabawę, złość wyładowała na hasłach aby tylko się sprzeciwić, obrazić, wyśmiać, nie szanując wiary i czci ojców swoich nawet komuniści wywodzili się tez z rodzin o korzeniach katolickich i czcili Krzyż, jakie wartości reprezentowała ta młodzież i ci ludzie, gapiowie, którzy tak naprawdę nie wiedzieli i nie zrozumieli obrony Krzyża a przede wszystkim nie rozumieją Krzyża, Ewangelii idą w ciemno, bez wartości, dają się manipulować, nie mają swojego zdania kto będzie za tych młodych odpowiadał ? jaki przykład dają politycy z PO, SLD. Krzyż nigdy nie uczyni nic złego człowiekowi, nigdy nie wyjdzie z przeciwka, zawsze jest ratunkiem i poczuciem bezpieczeństwa jedynym prawdziwym schronieniem. Czy ta młodzież ma pewność bezwzględną, ze nie ma Boga i Sprawiedlwości ??? Czy młodzież nie widzi walki z Krzyżem i ateizacją ??? Czy młodziez nie widzi gdzie prowadzi i jak prowadzi liberalizm ??? Żal tej pogubionej młodzieży, która po studiach nie ma pracy w kraju, nie sprzyjają jej warunki ekonomiczne, hamują rozwój, utrudniaja zakładanie rodziny, jest okłamywana, oszukiwana, poraniona, zmuszana do wyborów wbrew sumieniu i wartościom prawdziwym. Zakłamuje się prawdę historyczną, wysyła się salwy zła w kierunku dobrego i uczciwego śp. prezydenta i ludzi uczciwych i watosciowych, i każe się o takich ludziach zapomnieć i ich lekcewazyć.
M
marek
12 sierpnia 2010, 11:43
Tyle w temacie. Jeszcze jakieś pytania? Czy kiedykolwiek zetknąłeś się z prawdą?
TO
Trzeźwym okiem
12 sierpnia 2010, 11:33
czemu tak usilnie starają sie umniejszyć pamięć po ofiarach w Smoleńsku Bo została ona nieprawdziwie powiększona i nadmuchana. Ofiary katastrofy wbrew tworzonym pozorom zasłużyły się w o wiele mniejszym stopniu [qoute], o Katyniu Nikt w tej sprawie nic nie mówi. Nie wiem skąd takie przeświadczenie. czego się tak boją ??? Szerzenia anarchii i samowolki. Utraty realnej władzy w Państwie. kim są i komu i czemu służą Są Polakami i służą krajowi, oraz swoim rodzinom. przerastają ich powodzianie [...] przerastają ich zadłużenia [...], wyłaniają się braki i złe rzadzenie Tak, przerastają. Skala nieszczęść jest niespotykana. przypomina to PRL i propagandy, kamuflowanie prawdy systemem PZPR-u Nieprawda. Masz wiele źródeł informacji, począwszy od Internetu przez wiele różnych tytułów prasowych na których publikowane są bardzo różne opinie. Również respektowana jest wolność słowa i zgromadzeń. Tyle w temacie. Jeszcze jakieś pytania?
W
wicio
12 sierpnia 2010, 11:31
SDorry za błędy, ale jestem maxymalnie wk&$%ony!!!
W
wicio
12 sierpnia 2010, 11:26
Bardzo mi przykro z powodu manipulacji  Deonu!!!! Zmieniliście tekst oraz wymowę artykułu!!!! W ten sposób sens komentarzy również ulega zmianie. Także komentaże polityków PIS tracą w tej sytuacji sens, bo odnoszą się do sytuacji, kiedy jeszcze nie było decyzji o wmurowaniu tablicy i nie znan jej treści. Podaliście (za PAPem, wiem, ale można to było podać w oddzielnym artykule) komentarze  polityków PiS, które ukazały się przed podaniem wiadomości o treści napisów na tablicy. Jest to brutalna manipulacja!!!! Osobiście bardzo cieszę się z podanej treści tablicy. osiągnęliśmy więcej niż można się było spodziewać. Moim zdaniem protest pod krzyżem powinien się dzisiaj zakończyć, a krzyż powinien być przeniesiony do kościoła św. Anny. Jednak manipulacje, medialne, w których uczestniczy Deon, wskazują, że są siły które nadal chcą wykorzystywać ten spór do celów politycznych. Przykre.
Jadwiga Krywult
12 sierpnia 2010, 11:21
Bierzmy krzyże i idźmy na drogi - może w takim tempie zrobią autostrady Bierzmy krzyże i przed PZPN - może coś zmieni się w takim tempie w polskiej piłce Bierzmy Krzyże i .... jakieś propozycje? Ciekawe, jak wielebny Rydzyk wyjaśni związek między krzyżem i PZPN. Da radę.
PW
prawda wychodzi
12 sierpnia 2010, 11:18
konserwator zabytków ma o tym decydować? jeszcze jeden dowód jakie wartości prezentuje prezydent i premier i partia PO, SLD i czemu tak usilnie starają sie umniejszyć pamięć po ofiarach w Smoleńsku, o Katyniu czego się tak boją ??? co się za tym kryje tak naprawdę, kim są i komu i czemu służą nie powinni bać się prawdy, nie przystoi na "tak wybitnych i wszystkowiedzących" - przereklamowana partia PO boi się prawdy i nie zabiega czyli ma powody swoje, przerastają ich powodzianie nawet bądący wyborcami, przerastają ich zadłużenia, po prostu szydło z wora wychodzi, wyłaniają się braki i złe rzadzenie. przypomina to PRL i propagandy, kamuflowanie prawdy systemem PZPR-u  
M
modecom
12 sierpnia 2010, 10:23
Bierzmy krzyże i idźmy na drogi - może w takim tempie zrobią autostrady Bierzmy krzyże i przed PZPN - może coś zmieni się w takim tempie w polskiej piłce  Bierzmy Krzyże i .... jakieś propozycje?
R
R50
12 sierpnia 2010, 10:16
 Tak bardzo potrzeba dobrej woli i podejscia z Miloscia do tego co sie dzieje! Dlaczego to takie TRUDNE? Zadna z odpowiedzi nie da rozwiazania
A
AndrzejP
12 sierpnia 2010, 09:46
Od początku PISowi nie chodziło o krzyz tylko o pomnik śp.LK Krzyż i trwający na modlitwie ludzie są pionkami w grzej JK. To polityka - obrzydliwe zachowanie
O
obroncaKrzyza
12 sierpnia 2010, 09:08
 Powinno sie zburzyc Palac Prezydencki... a w jego miejsce postawic pomnik... wielki pomnik Lech, ale obok winni stac Ukochany Wodz i ich Przeswieta Matka!
Jurek
12 sierpnia 2010, 09:03
Ależ kombinują. Wstępna decyzja już jest - umieścić tablicę gdzieś na śćianie pałacu Prezydenckiego. Nie o tym była mowa. A teraz wycierają sobie gębę słowami, że obrońcy krzyża nie chcą się na to zgodzić.
Jadwiga Krywult
12 sierpnia 2010, 07:41
Konserwator zabytkow ma decydowac, to upokarzajace ofiary katastrofy, zalobnikow i wszystkich Polakow ktorzy zostali poruszeni ta tragedia narodowa i w dalszym ciagu w tym trwaja. Nie unoś, ale przeczytaj uważnie, o czym decyduje konserwator zabytków. Na podobnej zasadzie pewnie uważasz, że domów nie powinien projektować architekt, ale niech każdy sobie stawia co chce i jak chce. Propagujesz anarchię.
A
adams
12 sierpnia 2010, 05:12
Konserwator zabytkow ma decydowac, to upokarzajace ofiary katastrofy, zalobnikow i wszystkich Polakow ktorzy zostali poruszeni ta tragedia narodowa i w dalszym ciagu w tym trwaja. Kim jeszcze polskojezyczni judasze sie posluza aby usunac krzyz, w zamianc dajac "ku pamieci"
PK
Prezydent Komorusskij
12 sierpnia 2010, 00:02
Ja wiem czemu tak zwlekał prezydent Komoruski z upamiętnieniem Polaków  przed Pałacem Prezydenckim. W tym czasie zajmował się ważniejszą sprawą - upamiętnieniem bolszewików poległych pod Wołominem. W Ossowie koło Wołomina, gdzie 90 lat temu wydarzył się "Cud nad Wisłą", powstaje pomnik. Nie będzie jednak poświęcony żołnierzom polskim, lecz bolszewickim, których zbiorową mogiłę odkryto obok wsi. To pierwsze takie upamiętnienie na Mazowszu. Cała kompozycja wykonana będzie z nierdzewnej kwasoodpornej stali. Pomnik ma być gotowy w 90. rocznicę "Cudu nad Wisłą". Samorząd Wołomina sfinansował utwardzenie prowadzącej do niego drogi. Wojsko przerzuci nową kładkę nad rzeczką Czarna Struga. Podczas uroczystości 14 sierpnia bolszewicką mogiłę prawdopodobnie odwiedzi prezydent Bronisław Komorowski.[/quoe]
Jadwiga Krywult
11 sierpnia 2010, 23:40
"Jego elementem miałby być wizerunek 96 dłoni w różnych gestach." Na podstawie dotychczasowych doświadczeń podejrzewam, jaki będzie jeden z tych gestów.
Jadwiga Krywult
11 sierpnia 2010, 23:26
Jak część rodzin ofiar zamówiła pomnik, to niech go sobie postawi w prywatnym ogródku.
N
nk
11 sierpnia 2010, 22:30
Co wiedził, to powiedział!!!
jazmig jazmig
11 sierpnia 2010, 21:16
Nie dawać żadnych tablic, nie ma ku temu powodu. Tam nikt nie zginął i nikt nie jest pochowany.