Kalemba: wyrównać płatności w rolnictwie

(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / psd

Unia Europejska powinna dążyć do wyrównania płatności bezpośrednich w rolnictwie zarówno pomiędzy poszczególnymi państwami, jak i regionami - powiedział w środę szef resortu rolnictwa Stanisław Kalemba po spotkaniu ze swoim fińskim odpowiednikiem.

Kalemba spotkał się w środę w Warszawie z ministrem rolnictwa i leśnictwa Finlandii Jarim Koskinenem. Rozmawiali m.in. na temat Wspólnej Polityki Rolnej. Wspólnie wzięli udział w konferencji prasowej.

"W wielu zasadniczych kwestiach jesteśmy bardzo zbieżni. (...) Uważamy, że Unia Europejska powinna dążyć do konwergencji płatności (bezpośrednich - PAP) pomiędzy poszczególnymi państwami" - zaznaczył Kalemba. Dodał, że problemem jest to, że płatności są zróżnicowane również w poszczególnych regionach państw. "Jesteśmy zgodni, że powinno nastąpić wyrównanie pomiędzy państwami, jak i w poszczególnych regionach" - podsumował.

Dodał, że z fińskim ministrem rozmawiał również na temat lasów. "70 proc. powierzchni Finlandii to lasy, a w Polsce to ok. 30 proc. Dało się zauważyć, że dla Finlandii to ważny element gospodarki, podobnie jak dla Polski. Jest to też ważny element w strategii Finlandii, żeby ten surowiec wykorzystać do produkcji energii ze źródeł odnawialnych" - powiedział Kalemba.

DEON.PL POLECA


Koskinen zaznaczył, że w Finlandii obecnie ok. jedna trzecia energii produkowana jest ze źródeł odnawialnych. "Dlatego las pełni centralną rolę w pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych" - podkreślił fiński minister.

Koskinen dodał, że w wielu kwestiach dotyczących rolnictwa Finlandia i Polska mają zbieżne opinie.

"Rolnictwo w krajach UE różni się. Dlatego systemy (wsparcia dla rolnictwa - PAP), które będziemy stosować, powinny brać pod uwagę te różne uwarunkowania. (...) Drugą ważną rzeczą jest prostota sytemu - chodzi o to, żeby rolnicy rozumieli, jak te systemy funkcjonują i żeby potrafili ubiegać się o dotacje. Zbyt dużo funduszy nie powinno przeznaczać się też na zarządzanie tymi systemami" - powiedział.

W ramach perspektywy unijnej 2014 - 2020 Polska otrzyma na dopłaty bezpośrednie (I filar) 18,8 mld euro, a na rozwój obszarów wiejskich (II filar) 9,8 mld euro. Jeżeli chodzi o dopłaty bezpośrednie, to Polska będzie na piątym miejscu spośród wszystkich krajów UE, biorąc pod uwagę oba filary; jeśli chodzi o rozwój wsi, to nasz kraj znajdzie się na pierwszym miejscu pod względem uzyskanych środków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kalemba: wyrównać płatności w rolnictwie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.