"Kamienie pamięci - historie żołnierzy wyklętych"

PAP / slo

Wystawy, prezentacje multimedialne, nagrania filmowe i wywiady to niektóre z projektów biorących udział w III edycji programu edukacyjnego IPN "Kamienie pamięci - historie żołnierzy wyklętych" przybliżającego sylwetki wybranych żołnierzy wyklętych z całego kraju.

W finale programu, który odbył się w środę w stołecznej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej, wzięło udział ok. 170 uczniów i ich nauczycieli z ponad 30 szkół - od podstawowych po ponadgimnazjalne. Zadaniem zespołów biorących udział w projekcie było upamiętnienie losów i czynów członków podziemia niepodległościowego w latach 1945-56 dotyczące terenów obejmujących znaczną część kraju i obszar dawnych Kresów.

Młodzież przygotowała portfolio postaci, zawierające transkrypcje rozmów z nagrań świadków historii, często z samymi bohaterami projektu. Przygotowane portfolia zawierały archiwalne zdjęcia i dokumenty, którym często towarzyszył opis działań upowszechniających rezultaty projektu w środowiskach szkolnych i lokalnych uczniów. Na spotkaniu finałowym zespoły zaprezentowały swoje projekty w formie stoisk przez siebie zaplanowanych i przygotowanych.

- To kolejna edycja projektu "Kamienie pamięci" w tym roku poświęcona żołnierzom wyklętym, wydaje mi się, że szczególnie istotna zwłaszcza dla młodzieży z mniejszych ośrodków. Myślę, że ten projekt daje szansę uzmysłowienia im, iż bardzo często ciekawi ludzie i związane z nimi historie są praktycznie obok. Historia żołnierzy wyklętych to jest właśnie historia owych środowisk lokalnych. I dlatego mam nadzieję, że plonem dzisiejszego projektu będą te ujawnione często po latach historię żołnierzy wyklętych, które zostaną w umysłach uczniów na dłużej i dzięki temu będą mogli czuć się dumni z przynależności do swojej społeczności - mówił naczelnik stołecznego Biura Edukacji Publicznej IPN Tomasz Łabuszewski.

DEON.PL POLECA

Jak dodał Rafał Pękała z BEP IPN szczególnym atutem projektu są wywiady, ponieważ to już ostatni moment, z racji wieku żołnierzy wyklętych, by zbierać te relacje. - Poprzez tegoroczny temat pragniemy upamiętnić te osoby tak zasłużone, które w systemie komunistycznym zostały skazane na zapomnienie i poddane licznym represjom. Większość upamiętnionych bohaterów została skazana na kary śmierci, które wykonano albo zamieniono na długoletnie więzienie. Nasz projekt sięga po rok 1956, kiedy została ogłoszona amnestia, jednak represje trwały nadal. To doskonale uchwycili młodzi ludzie w portfoliach swoich bohaterów - podkreślił Pękała.

Na zakończenie projektu jego uczestnicy zostali uhonorowani statuetkami w formie kamieni pamięci oraz dyplomami i nagrodami książkowymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Kamienie pamięci - historie żołnierzy wyklętych"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.