Kolejne zatrzymania w związku z dopalaczami
Trzy osoby handlujące dopalaczami zatrzymano w Bytomiu - podała w niedzielę policja. Dzień wcześniej informowała o dwojgu handlarzy zatrzymanych w Katowicach. Wszyscy odpowiedzą m.in. za narażenie swoich klientów na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia.
W Bytomiu został też zatrzymany odurzony 17-latek, który podczas transportu do szpitala - mimo obecności policjanta - zaatakował lekarza i pielęgniarkę. Oboje odnieśli obrażenia.
Według informacji śląskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego Grzegorza Hudzika, do godz. 10 w niedzielę liczba osób, którym od czwartku udzielono na terenie woj. śląskiego pomocy medycznej w związku z zatruciami lub podejrzeniem zatruć dopalaczami, sięgnęła 154. Kolejne podsumowanie tych danych ma być znane w poniedziałek.
W ostatnich dniach rzecznik policji w Katowicach, gdzie doszło co najmniej do kilkudziesięciu zatruć, komisarz Jacek Pytel sygnalizował, że najczęściej wymienianą nazwą środka zażytego przez zatrutych był "Mocarz". W sobotę wieczorem Pytel poinformował, że w mieszkaniu na katowickiej ul. Opolskiej policjanci z wydziału antynarkotykowego zatrzymali 59-letnią kobietę i 26-letniego mężczyznę, którzy handlowali taką substancją.
Policjanci znaleźli tam 140 gramów środka o nazwie Mocarz. Badanie laboratoryjne potwierdziło, że zawarta w nim substancja znajduje się na liście substancji zakazanych znowelizowaną i obowiązującą od 1 lipca ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. Zatrzymani, oprócz narażenia na niebezpieczeństwo życia lub zdrowia wielu osób, odpowiedzą więc za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości narkotyków, za co może grozić do 12 lat więzienia.
Jak podała w niedzielę policja, kolejne trzy osoby zatrzymano w Bytomiu. Rodzice dwóch nastolatków zawiadomili funkcjonariuszy o prawdopodobnym zatruciu ich synów dopalaczami. Policjanci sprawdzili mieszkania na miejscowej ul. Piekarskiej, w których 14-latek i 17-latek zaopatrzyli się w zakazane substancje. Znaleźli prawie 30 gramów środka o nazwie "Mocarz" i blisko 15 tys. zł, pochodzących prawdopodobnie z handlu dopalaczami.
W tej sprawie zatrzymali dwie kobiety w wieku 44 i 48 lat i 32-letniego mężczyznę. Policjanci zapowiadali, że prawdopodobnie jeszcze w niedzielę usłyszą oni zarzuty za udzielanie środków odurzających nieletnim i narażenie ich na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. Może za to grozić kara do 10 lat więzienia.
Do 3 lat więzienia za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych może natomiast grozić 17-latkowi z Bytomia. Ratownicy poprosili w sobotę policjantów o pomoc przy zgłoszeniu ws. agresywnie zachowującego się nastolatka w dzielnicy Łagiewniki. Policjanci, którzy dotarli tam pierwsi, musieli obezwładnić młodego mężczyznę.
Gdy 17-latka wieziono w kajdankach karetką, mimo obecności policjanta zdołał kopnąć dwoje członków zespołu medycznego. Jakiś czas po pozostawieniu go w szpitalu policjanci dostali zawiadomienie o przestępstwie - okazało się, że lekarz i pielęgniarka odnieśli obrażenia. Ponieważ nastolatek opuścił już w tym czasie szpital, trzeba go było jeszcze raz odszukać. Podczas zatrzymania znów był odurzony.
W sobotę wieczorem zastępca ordynatora Regionalnego Ośrodka Ostrych Zatruć z Oddziałem Toksykologii Klinicznej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu Mariusz Kicka wyjaśniał na briefingu, że poznana przez tamtejszych naukowców substancja o nazwie "Mocarz" to nowoczesny, syntetyczny kannabinoid o sile działania 800 razy większej niż niesyntetyczna marihuana.
- Z całą pewnością nie można powiedzieć, że są to substancje, które są bezpieczne i które cokolwiek dopalają. To zwykłe syntetyczne, nowoczesne i bardzo silne narkotyki o dużym potencjale uzależniającym - podkreślił Kicka. - To, co pospolicie jest określane dopalaczami, to najczęściej substancje syntetyczne o wielokrotnie większej sile działania niż narkotyki tzw. klasyczne czy naturalne - dodał.
Również w wydanym w niedzielę przez śląską policję ostrzeżeniu wskazano m.in., że badania zabezpieczonego przez funkcjonariuszy "Mocarza" (w postaci zielonego suszu roślinnego przeznaczonego do palenia) wykryły w nim "syntetyczne kannabinoidy, po wypaleniu których występują efekty bardzo podobne do tych, jakie wywołuje marihuana i haszysz tyle, że nawet kilkaset razy silniejsze".
Policja wskazuje, że efektem zażycia takiej substancji są m.in. zmiana nastroju i samopoczucia, błogostan, euforia, halucynacje, czasami depresja, apatia i urojenia. Następują: wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie akcji serca, przekrwienie gałek ocznych, zaburzenia koordynacji ruchowej, zawroty głowy, zaburzenia uwagi, wysuszenia śluzówek. - Zagrożona jest szczególnie młodzież, u której po przyjęciu tych substancji najczęściej dochodzi do trwałych zmian funkcji ośrodkowego układu nerwowego - przestrzega policja.
Funkcjonariusze uczulają też, że sprzedawcy dopalaczy przyciągają zwykle klientów ceną oraz fałszywym opisem przedmiotu i jego składu chemicznego, przy czym "oferują niezapomniane wrażenia i doznania, które w przeszłości dla wielu osób były ostatnimi w ich życiu".
Policja akcentuje, że producenci cały czas modyfikują skład chemiczny dopalaczy. Często mieszkanki te okazują się śmiertelne dla organizmu. - Zwracajmy uwagę na zachowanie naszych najbliższych, na środowisko w jakim przebywają. Wystarczy naprawdę chwila by doszło do tragedii, ale wystarczy jedna decyzja, by zapobiec, pomóc, uratować. Apelujemy o przekazywanie wszelkich informacji o dopalaczach do najbliższej jednostki policji - napisano w ostrzeżeniu.
W ub. roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach odnotowała w całym regionie 602 przypadki zatruć dopalaczami; trzy osoby zmarły. Do 18 czerwca br. stwierdzono 631 podejrzeń zatruć dopalaczami (w 105 przypadkach u kobiet); hospitalizacji wymagało 515 osób, zmarły trzy osoby.
Skomentuj artykuł