Kolejne związki chcą wziąć udział w protestach

PAP / slo

Kolejne związki zapowiadają udział we wrześniowych protestach; do akcji dołączyły m.in.: NSZZ Pracowników Wojska, Ogólnopolski Związek Zawodowy "Inicjatywa Pracownicza", Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy i Polski Związek Działkowców.

Jak poinformował rzecznik prasowy OPZZ Grzegorz Ilka, w piątek odbyło się spotkanie kierownictw związków zawodowych i organizacji społecznych, które planują udział w Ogólnopolskich Dniach Protestu organizowanych we wrześniu w Warszawie.

Protest zaplanowany jest w terminie 11-14 września (od środy do soboty). Organizują go: Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i OPZZ. Do akcji dołączyli m.in. Solidarni 2010.

DEON.PL POLECA

Udział w akcji zadeklarowali w piątek przedstawiciele NSZZ Pracowników Wojska, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego "Inicjatywa Pracownicza", Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Polskiego Związku Działkowców, Związku Leśników Polskich w RP, Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa RP, Związku Zawodowego Rolnictwa "Samoobrona".

Akcja rozpocznie się w środę pikietami zorganizowanymi przed budynkami sześciu ministerstw, a zakończy w sobotę ogólnopolską manifestacją pod hasłem "Dość lekceważenia społeczeństwa", która przejdzie ulicami Warszawy na plac Zamkowy, wyruszając jednocześnie z trzech miejsc - z błoni przy Stadionie Narodowym, placu Defilad oraz sprzed Sejmu. Przez cały czas trwania akcji przed Sejmem stać będzie miasteczko namiotowe, w którym zaplanowano m.in. panele dyskusyjne i debaty z udziałem organizacji zaangażowanych w protest.

Związkowcy domagają się rzeczywistego, a nie pozorowanego dialogu społecznego, wycofania zmian w Kodeksie pracy, wydłużających okres rozliczeniowy czasu pracy, przyjęcia ustawy wymuszającej szybszy wzrost płacy minimalnej. Chcą odwołania ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza i pozbawienia go funkcji przewodniczącego Komisji Trójstronnej.

Chcą też, by rząd wycofał się z obowiązującego już podwyższenia do 67 lat wieku emerytalnego, większych wydatków na pomoc bezrobotnym, ograniczenia stosowania śmieciowych umów o pracę i podniesienia niezmienianych od dawna progów dochodowych upoważniających najuboższych do świadczeń rodzinnych i socjalnych.

Strona związkowa 26 czerwca zawiesiła prace w Komisji Trójstronnej. W lipcu trzy centrale powołały Międzyzwiązkowy Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kolejne związki chcą wziąć udział w protestach
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.