Komisja Edukacji Narodowej dla Ruchu Palikota?

PAP / drr

Kluby rozmawiają o tym, którym komisjom sejmowym będą przewodniczyć. PO i PiS chciałyby utrzymać stan posiadania z poprzedniej kadencji. Ruch Palikota dostanie prawdopodobnie trzy komisje, PSL też trzy, SLD - dwie, Solidarna Polska - jedną.

- W tej sprawie prowadzimy rozmowy międzyklubowe. Co do liczby komisji, jesteśmy blisko porozumienia z wszystkimi, bo to wynika z parytetów klubowych. Co do kwestii osobowych, to trzeba na to jeszcze poczeka - mówił w czwartek szef klubu PO Rafał Grupiński.

Przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział natomiast, że przedstawił już Grupińskiemu swoje propozycje podziału komisji. - Uważamy, że wedle parytetów, jakie wynikają z liczebności poszczególnych klubów parlamentarnych, powinniśmy utrzymać dotychczasowy stan posiadania, więc siedmiu przewodniczących komisji sejmowych powinno pochodzić z klubu parlamentarnego PiS - powiedział Błaszczak. - Rozmowy są w toku, mam nadzieję, że te parytety zostaną utrzymane - dodał.

DEON.PL POLECA

PiS chce szefować tym samy komisjom, co w poprzedniej kadencji. - Chociaż jesteśmy otwarci na zmiany - zapowiedział Błaszczak. Również personalne propozycje co do obsady są - jak mówił - powtórzeniem sytuacji z zeszłej kadencji.

- Umówiliśmy się na poniedziałek. Jest na razie bardzo przyjemna atmosfera, wszyscy są zgodni mniej więcej. Pozostały drobiazgi techniczne do dogrania. W poniedziałek się wszystko wyjaśni - powiedział rzecznik Ruchu Palikota Andrzej Rozenek. Jak podkreślił, z prostego podziału arytmetycznego wynika, że Ruch pokieruje pracami trzech komisji: dużej, średniej i małej. - Są różne możliwe warianty - dodał.

PSL chciałby kierować trzema komisjami. Jak mówił szef klubu ludowców Jan Bury, chodzi o komisje samorządu terytorialnego, odpowiedzialności konstytucyjnej oraz ochrony środowiska. Jak podkreślił, w poprzedniej kadencji Stronnictwo też kierowało pracami trzech komisji - z tym, że zamiast ochrony środowiska, ludowiec był szefem komisji ds. UE. - Walczymy o komisje zgodnie z problemami, którymi się chcemy zajmować i gdzie czujemy się mocni - podkreślił.

Klub Solidarna Polska chce pokierować sejmową komisją ochrony środowiska. Jak powiedział PAP rzecznik klubu Patryk Jaki, klub otrzyma możliwość obsadzenia stanowisk szefa jednej komisji i dwóch wiceszefów.

Zaznaczył, że Solidarnej Polsce zależy na komisji środowiska, bo w szeregach klubu znajduje się b. wiceminister środowiska i główny geolog kraju, wybitny znawca kwestii wydobycia gazu łupkowego prof. Mariusz-Orion Jędrysek. To on byłby kandydatem SP na szefa komisji środowiska. Jaki dodał, to w tej komisji będą prowadzone najważniejsze dyskusje w sprawie polskich złóż gazu łupkowego.

Być może zmieni się liczba sejmowych komisji. W czwartek PiS złożył do marszałek Sejmu Ewy Kopacz projekt zmian w regulaminie izby zakładający powołanie nowej stałej sejmowej komisji. Chodzi o Komisję ds. Energii, Surowców Energetycznych i Bezpieczeństwa Energetycznego, tzw. komisję łupkową. Jak czytamy w projekcie, do jej zadań należałyby m.in. sprawy polityki energetycznej państwa wraz z jej planowaniem, realizacją i nadzorem nad jej wykonywaniem.

Komisje sejmowe będą powoływane w nadchodzącym tygodniu, w czwartek, kiedy kontynuowane będzie inauguracyjne posiedzenie Sejmu VII kadencji.

W Sejmie działają komisje: tzw. duże, m.in.: administracji i spraw wewnętrznych, edukacji, finansów publicznych, gospodarki, infrastruktury, kultury fizycznej i sportu, polityki społecznej i rodziny; średnie, m.in.: kultury i środków przekazu, obrony narodowej, ochrony środowiska, samorządu terytorialnego, skarbu państwa, sprawiedliwości i praw człowieka i spraw zagranicznych; małe, m.in.: innowacyjności, łączności z Polakami za granicą, mniejszości narodowych i etnicznych, odpowiedzialności konstytucyjnej oraz regulaminowa i spraw poselskich.

Rotacyjne przewodnictwo obowiązuje w komisjach: ds. służb specjalnych i etyki poselskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komisja Edukacji Narodowej dla Ruchu Palikota?
Komentarze (2)
B
Bea
13 listopada 2011, 13:53
Naprawdę źle się dzieje w Polsce, kiedy edukację oddaje się w ręce takiej partii :( . Przecież edukacja dzieci to podstawa, to kształtowanie nowego pokolenia, ich wzorców i postaw... Tragedia!!! A Palikot zapewne zacznie od ataków na katechizację dzieci i młodzieży... Co na to 95% społeczeństwa katolickiego? Co na to księża? Smutne to i jedyna nadzieja w Bogu.
T
teresa
13 listopada 2011, 12:40
Widzę,że edukacja zapowiada się na światowym poziomie.Żeby tylko te pokrzywione dzieci, hemoroidów nie dostały od siedzenia i słuchania.Jedno pewne-są wyższe,chudsze ,bezzębne i coraz więcej cierpi na różne schorzenia,nie tylko genetyczne.