Komisje sejmowe rozdane, 11 dla PO, 6 dla PiS
PO będzie przewodniczyła 11 komisjom sejmowym, w tym komisji finansów i spraw zagranicznych. PiS kieruje 6 komisjami, w tym gospodarki; po dwie przypadły Ruchowi Palikota i PSL, a po jednej Solidarnej Polsce i SLD.
W sobotę mają zostać wybrani szefowie jeszcze trzech komisji: ds. UE, etyki oraz ds. służb specjalnych. Kierownictwo tych dwóch ostatnich jest rotacyjne - zmienia się co kilka miesięcy.
Były marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna (PO) pokieruje komisją spraw zagranicznych; były wicemarszałek Stefan Niesiołowski (PO) - komisją obrony.
Na czele komisji polityki społecznej i rodziny ponownie stanął Sławomir Piechota (PO). Na przewodniczącego sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych został wybrany Sławomir Rybicki (PO).
Komisja skarbu państwa wybrała na swego szefa Adama Szejnfelda (PO). Komisją administracji i spraw wewnętrznych ponownie będzie kierował Marek Biernacki (PO). Również drugą kadencję szefem komisji infrastruktury będzie Zbigniew Rynasiewicz (PO).
Prof. Dariusz Rosati (PO) został wybrany na przewodniczącego komisji finansów publicznych; komisja kultury i środków przekazu przypadła Iwonie Śledzińskiej-Katarasińskiej (PO).
Przewodniczącym komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki został Ireneusz Raś (PO). Jego klubowy kolega Andrzej Halicki został z kolei wybrany na szefa sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.
Przewodniczącym komisji gospodarki został ponownie poseł PiS Wojciech Jasiński. Krzysztof Jurgiel (PiS) został wybrany na szefa sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.
Komisja ustawodawcza wybrała na swego szefa Wojciecha Szaramę (PiS), który przewodniczył jej także w poprzedniej kadencji Sejmu. Komisją zdrowia również po raz drugi będzie kierował Bolesław Piecha (PiS).
Szefem komisji ds. kontroli państwowej został Arkadiusz Czartoryski (PiS). Komisja ds. łączności z Polakami za granicą wskazała na swojego przewodniczącego Adama Lipińskiego (PiS).
Szefem komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej został ludowiec - Piotr Zgorzelski, jego partyjny kolega, były szef klubu PSL Stanisław Żelichowski został wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa.
Sejmowy debiutant Maciej Mroczek z Ruchu Palikota został wybrany na szefa komisji regulaminowej i spraw poselskich. Jego kolega klubowy Artur Bramora, również zasiadający w ławach poselskich po raz pierwszy, został przewodniczącym sejmowej komisji edukacji.
Drugą kadencję przewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka będzie Ryszard Kalisz (SLD).
Przedstawiciel klubu Solidarna Polska Mieczysław Golba objął szefostwo komisji innowacyjności i nowoczesnych technologii.
Niezadowolony z przydziału miejsc w prezydiach komisji sejmowych jest klub Solidarnej Polski. "Jest nam przykro, że nie dotrzymano ustaleń, które były podyktowane przez sejmowy zwyczaj. Niestety w podziale, którego dokonano, widzimy złośliwość. Na pewno będziemy się starali o naprawę tej sytuacji" - powiedział PAP rzecznik SP Patryk Jaki.
Jak zaznaczył, według ustaleń jego klubu z PO i zgodnie z sejmowymi parytetami, SP miała objąć funkcje wiceprzewodniczących w komisjach sprawiedliwości i środowiska. Ostatecznie posłowie SP nie otrzymali żadnego stanowiska wiceprzewodniczącego komisji.
Nieoficjalnie politycy SP mówią o "porozumieniu" między PO a PiS, który to klub - ich zdaniem - zabiegał o to, aby SP nie miała swoich przedstawicieli w prezydiach tych komisji. Według polityków SP, w zamian za to PiS poparł wybór kilku dodatkowych wiceprzewodniczących komisji z PO.
"Te zarzuty są bezpodstawne" - odpowiada rzecznik klubu PO Paweł Olszewski. Jak zapewnia w rozmowie z PAP, żadnego "dealu" między PiS a PO w tej sprawie nie było. Przyznał jednak, że Solidarna Polska miała dostać stanowiska dwóch wiceprzewodniczących komisji, dlaczego stało się inaczej posłowi Platformy trudno jest powiedzieć.
Skomentuj artykuł