Komorowski dziękuje środowisku "Wyborczej"

(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / slo

"Gazeta Wyborcza" była zaangażowana w walkę o wolność - powiedział w piątek, w 25. rocznicę założenia dziennika prezydent Bronisław Komorowski. Wręczył dziennikarzom i osobom związanym z "Gazetą Wyborczą" odznaczenia państwowe.

Prezydent podziękował całemu środowisku "Gazety Wyborczej" za zaangażowanie w walkę o wolność "w tym decydującym momencie, gdy ważyły się losy, jaki będzie efekt wyborów 4 czerwca 1989 r.". - Środowisko "Gazety Wyborczej", sama "Gazeta Wyborcza" ma swój ogromny udział w tym, że ten wynik był taki jaki był, to znaczy 99 proc. w tym obszarze parlamentu, gdzie wybory były w 100 proc. demokratyczne - podkreślił prezydent.

W imieniu wyróżnionych przez prezydenta dziennikarzy "Gazety Wyborczej" głos zabrała Wanda Rapaczyńska, która podziękowała Komorowskiemu za obecność i słowa uznania. - Te 25 lat to była niesamowita przygoda, a jednocześnie cały czas czuliśmy, że robimy coś, co jest społecznie ważne (...). Dzisiejsza uroczystość jest niesamowitym, wzruszającym ukoronowaniem tego wspaniałego czasu, tych 25 lat - podkreśliła Rapaczyńska.

Adam Michnik, redaktor naczelny gazety, podziękował prezydentowi, mówiąc, że ma "poczucie, że żyjemy w naszym państwie". Reporter Mariusz Szczygieł zwrócił uwagę, że "odznaczanie dziennikarzy medalami przez władzę jest dosyć niebezpieczne".

DEON.PL POLECA


Odznaczenia państwowe otrzymało 41 osób. Komorowski pośmiertnie odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski redaktora dziennika Juliusza Rawicza.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorował Annę Bikont, Wandę Ostrowską, Wandę Rapaczyńską, Ewę Siedlecką i Dominikę Wielowieyską.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali: Wojciech Bartkowiak, Dariusz Bartoszewicz, Wojciech Fusek, Jacek Gawłowski, Magdalena Grochowska, Jan Grzechowiak, Jacek Hugo Bader, Wojciech Jagielski, Dariusz Kortko, Hanna Kossowska, Agnieszka Kublik, Jerzy Majewski, Stanisław Mancewicz, Krzysztof Miller, Piotr Nehring, Michał Ogórek, Barbara Piegdoń Adamczyk, Piotr Rogowski, Konrad Sadurski, Jerzy Sawka, Mariusz Szczygieł, Adam Wajrak, Jerzy Wójcik, Paweł Wroński.

Złoty Krzyż Zasługi otrzymali Edward Jewdokimow, Robert Kijak, Aleksandra Klich Siewiorek, Anna Kowalska, Teresa Kruszona, Mirosław Maciorowski, Agata Morozowska, Robert Musiał, Wojciech Świerczyński, Piotr Wesołowski.

Pierwszy numer "Gazety Wyborczej" ukazał się 8 maja 1989 r. Tytuł podyktowany był faktem, że gazeta miała być przede wszystkim rodzajem biuletynu wyborczego strony solidarnościowej przed wyborami 4 czerwca 1989 r. W niewielkim stopniu równoważył wpływy medialne strony rządowej, mającej w tym czasie w swoich rękach cały aparat informacyjno-propagandowy. Pierwszy numer sygnowały słowa Lecha Wałęsy: "Nie ma wolności bez Solidarności".

"Gazeta Wyborcza" może uchodzić za jeden z symboli 25 lat III RP. Powstała w wyniku uzgodnień zawartych przy Okrągłym Stole, w ramach których ówczesna strona "opozycyjno-solidarnościowa" uzyskała od władz PRL prawo do wydawania legalnego dziennika.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komorowski dziękuje środowisku "Wyborczej"
Komentarze (15)
O
opty
10 maja 2014, 07:49
....." Przychodzi p. Michnik Adam, zresztą, nie Stefan, do pana Rywina"..... Oj mamy Wolną POLskę, mamy.............
V
Velasquez
10 maja 2014, 11:07
Nikt o wolnej Polsce przecież nie wspomina. Skąd więc ta ironia? Redaktor naczelny przyznał jedynie, iż jego środowisko "ma poczucie, że żyjemy w naszym państwie". I to jest akurat prawda - zrobili z Polski swoje państwo.
V
Velsaquez
9 maja 2014, 21:56
A Lesław Maleszka orderu nie dostał?
J
Javer
9 maja 2014, 21:01
Do obrońców pluralizmu: nie chodzi o odmienne zdania nt. polskiej rzeczywistości, historii czy projektu przyszłości. Chodzi o kłamstwo, nierzetelność i manipulację, chodzi o brak wstydu, szacunku dla innych, o promocję pogardy, agresji i relatywizmu. I piszę to bez nienawiści, po prostu krótka recenzja GW. Jeśli ktoś nie dostrzega mechanizmów kłamania bez opamiętania, tzn. że niewiele wie o Polsce lub o lewicowych strategiach kształtowania umysłów.
A
AP
9 maja 2014, 19:56
Pierwsze kilka numerów było zaangażowanych w walce o wolność, ale później (choć plan musiał być już wcześniej) pan Michnik ze swoim środowiskiem postanowili przejąć gazetę Solidarności i zrobić z niej gazetę swojego lewicowo-różowego środowiska. Gazeta Wyborcza poprzez monopol medialny lat 90-tych niszczyła pluralizm, wolny rynek  i wolny przeływ idei. A ponieważ wiele z jej idei i pomysłów uważała za jedynie słuszne jej monopol odcisnął negatywne piętno. Dziś jest gazetą jakich wiele. Gdyby znikła z rynku i nikt by o tym nie wspomniał to sam bym tego nie zauważył.
P
picassojerzy
9 maja 2014, 20:37
Po prostu nie było alternatywnych mediów i zanim sie zorganizowały GW miała już stałych czytelników co nie przeczy że walczyła o wolność polityczną i gospodarczą. Poza tym pamiętajmy że zespół GW tworzyli ludzie zaangazowani czasem od lat 70-80 a czasem już wcześniej w walce o wolną Polskę. Możemy sie nie zgadzać z Nimi należy ich szanować
A
AP
9 maja 2014, 21:17
Możemy wyjść od tego, że szacunek należy się każdemu. W takim razie po co podkreślać, że akurat im należy się szacunek. Czy to znaczy, że innym nie? Jeżeli natomiast szacunek należy się za określone działania to dla przykładu: środowisko GW nie okazuje żadnego szacunku A.Macierewiczowi. Czy można więc okazywać szacunek ludziom za coś za co oni sami nie okazują innym szacunku. Nie było by to moim zdaniem zachowanie honorowe. Zawsze pozostaje szacunek, który przynależy każdej osobie ludzkiej. Tego jednak nie trzeba podkreślać, bo każdemu taki szacunek, w pewnym sensie minimalny, przynależy.
P
picassojerzy
9 maja 2014, 22:51
Nie. Szacunek należy się szczególnie za określone działanie. A osoby które tworzyły GW w czasach komunizmu bezwzględnie walczyły o wolność Polski i za to im sie należy szacunek I Pan Romaszewski i Pan Mazowiecki i Pan Maciarewicz walczyli o wolną Polskę i za to winniśmy im wdzięczność i szacunek o którym myślę. To że w wolnej Polsce ich drogi się rozeszły nie może ich dokonań w walce o wolnośc kwestionować
P
picassojerzy
9 maja 2014, 19:33
Gazeta Wyborcza miała ogromny udział w uzyskaniu wolnośći Nie zawsze a ostatnio mało kiedy z Redakcją sie zgadzam ale ich wkładu w wolność w Polsce nie sposób przecenić. W każdym kraju potrzebne są media zarówno prawicowe jak i lewicowe. I jedni i drudzy przekazują swój punkt widzenia, tworzą pluralizm mediów w każdym wolnym kraju. Nie trzeba sie z nimi zgadzać ale nauczmy się pieknie różnić i cenić inaczej myślących
G
gaz
9 maja 2014, 19:32
W temacie - komentarze co ludzie o tym myślą: http://niezalezna.pl/55023-komorowski-odznaczyl-40-dziennikarzy-wyborczej-za-walke-o-wolnosc A Komorowski i GW całkiem pasują - jedna paczka niszcząca Polskę.
J
jotel
10 maja 2014, 20:15
@ gaz : To demokratycznie wybrany Prezydent Komorowski niszczy Polskę? A ty co zrobiłeś dla Polski? Pochwal się, to ocenimy.... albo nie ujadaj.
.
...
9 maja 2014, 19:13
GW w walce o wolność... śmiać się czy płakać? A propos pana Michnika "Michnik wiecujący przeciwko „amerykańskim imperialistom”. Michnik zafascynowany Che Guevarą. Michnik sympatyzujący z Franco Piperno – ojcem duchowym włoskich terrorystów. Wreszcie Michnik flirtujący z Moskwą w 1989 r. Te mało znane twarze naczelnego „Gazety Wyborczej” można odnaleźć w ogólnodostępnych archiwach" http://niezalezna.pl/48257-michnik-terrorysci-i-moskwa-nieznana-przeszlosc-naczelnego-wyborczej
Z
Zocha
9 maja 2014, 20:12
Brzmi to jak prawdziwa katolicka nienawiść!
A
Anglia
9 maja 2014, 21:26
Brzmi to jak czytelniczka GW ktorej sie myli odslanianie prawdy z nienawiscia. "Jesli zle powiedzialem to udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz?" Jarzysz Zocha?
R
rafi
11 maja 2014, 06:51
Czemu chrześcijanina miałyby interesować czyjeś brudy, obojętne, czy jakiegoś mało znanego Kowalskiego, czy Michnika? Warto patrzeć na życie Jezusa, albo świętych - po to Kościół ich daje.