Komorowski o pomocy państwa po powodzi

Komorowski o pomocy państwa po powodzi
Komorowski: pomoc państwa po powodzi (fot. PAP/Piotr Piotrowski)
PAP / ts

Bronisław Komorowski ocenił po posiedzeniu Rady Gabinetowej, że skala zaangażowania państwa w odbudowę popowodziową jest imponująca. Premier Donald Tusk zapewnił, że starczy środków na pomoc dla poszkodowanych. Zapowiedział wypłatę nagród osobom zaangażowanym w pomoc.

Rada Gabinetowa zwoływana jest przez prezydenta dla omówienia spraw szczególnie ważnych dla interesu państwa. Radę tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta; Radzie nie przysługują kompetencje rządu, nie ma możliwości podejmowania wiążących decyzji.

"Skala zaangażowania państwa w akcję odbudowy jest imponująca. Jest również ogromna skala, jeśli chodzi o pomoc dla ludzi poszkodowanych w powodzi. Dotyczy to zarówno wysiłku finansowego, jak i organizacyjnego" - ocenił Komorowski.

Poinformował, że wypłacono już 12 tysięcy zasiłków (do 6 tys. złotych) dla poszkodowanych przez powódź, a około 5 tysięcy dzieci skorzysta z tzw. zielonych szkół oraz z akcji wakacyjnej organizowanej przez MEN i resort sportu. Jak dodał, ruszył już proces liczenia strat po powodzi - co otwiera drogę do ubiegania się o pieniądze z Europejskiego Funduszu Solidarności.

Według Komorowskiego, do spraw najważniejszych należy w tej chwili "wspieranie rządu w dalszych działaniach", ale również "myślenie o tym, jak w najlepszy sposób podziękować tym wszystkim, którzy zasłużyli się w walce z żywiołem i w akcji popowodziowej".

Komorowski powiedział, że rozmowa na posiedzeniu Rady Gabinetowej dotyczyła też "niewykorzystania istniejących przepisów prawa przez niektóre organa administracji państwowej, które mogłyby zmniejszyć ból i straty z powodu powodzi - gdyby (przepisy) były w pełni wykorzystywane". Jak dodał, chodzi m.in. o zbyt łatwe wydawanie zezwoleń na zabudowę na terenach zagrożonych powodzią.

"To musi być wyjaśnione przez rząd, to może być także przedmiotem postępowania NIK" - podkreślił Komorowski.

Tusk zapewnił, że starczy środków na bezpośrednią pomoc dla poszkodowanych w powodzi oraz zasiłki na odbudowę i remont domów. Zapowiedział wypłatę nagród osobom najbardziej zaangażowanym w pomoc powodzianom.

"Czwartkowa Rada Gabinetowa jest mocnym wsparciem ze strony Komorowskiego - jeśli chodzi o naszą wspólną pracę w parlamencie, bo potrzebne są bardzo szybkie decyzje legislacyjne" - powiedział premier.

Tusk powiedział, że rozmawiał już z ministrem finansów o dodatkowych środkach na nagrody dla tysięcy ludzi, szczególnie strażaków ochotników i strażaków zawodowych, ale także funkcjonariuszy wszystkich innych mundurowych służb oraz wolontariuszy i służb sanitarnych.

"Myśmy widzieli, ile ci ludzie pracowali i ta praca jest nieporównywalna z czymkolwiek innym. I dlatego melduję, panie marszałku, że sprawą zajmiemy się natychmiast. I mam nadzieję, że zostanie to dobrze zrozumiane, że państwo polskie pamięta o tych ludziach, którzy się angażują bez reszty w taką pomoc" - podkreślał Tusk.

Zaznaczył, że rząd "zameldował marszałkowi z pełną odpowiedzialnością", że "w tym czasie, najbardziej krytycznym, nie zabraknie środków finansowych dla powodzian".

Jak mówił szef rządu, środki, które rząd uwolnił dzięki przesunięciom w budżecie, na pewno wystarczą w pierwszym etapie wspierania powodzian, czyli na bezpośrednią pomoc dla ludzi, zasiłki na odbudowę, remont domów oraz pomoc dla rolników.

Premier powiedział również, że minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała, że nie wzrosło zagrożenie epidemiologiczne i nie ma wzrostu zachorowań na choroby zakaźne.

"Ale ta stojąca woda i ten upał się dopiero niestety zaczynają i dlatego zrobimy wszystko, żeby uwolnić ludzi z terenów powodziowych od zagrożeń epidemiologicznych, od plagi komarów" - zapewnił szef rządu. Jak dodał, rząd przeznaczył środki finansowe, aby użyć najnowocześniejszych technik, żeby "tę udrękę" zmniejszyć.

Tusk podziękował też wszystkim, którzy angażują się w walkę ze skutkami powodzi.

Komorowski zapowiedział, że w piątek będzie chciał powołać komisję nadzwyczajną do prac nad projektami powodziowymi. Do tej komisji ma trafić projekt specustawy o szczególnych zasadach ułatwiających wykup gruntów pod budowę obiektów hydrotechnicznych, wałów i zbiorników retencyjnych, który Komorowski złożył już w Sejmie. Ponadto trafi do niej przyjęta we wtorek przez rząd propozycja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków tegorocznej powodzi. Do tej samej komisji marszałek chce skierować wszystkie projekty związane z powodzią - które zgłasza również opozycja.

Do wsparcia akcji pomocy powodzianom prowadzonej przez PCK zachęcały w czwartek żony kandydatów na prezydenta Małgorzata Napieralska i Irena Olechowska, córka Marka Jurka - Zofia i Elżbieta Jakubiak, reprezentująca kandydata PiS. Panie spotkały się w czwartek w Warszawie z inicjatywy żony kandydata SLD Grzegorza Napieralskiego - Małgorzaty. Zaproszone były wszystkie potencjalne pierwsze damy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komorowski o pomocy państwa po powodzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.