Komorowski spotkał się z Polonią Świata

Komorowski spotkał się z Polonią Świata
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / mh

Prezydent Bronisław Komorowski w Dniu Polonii i Polaków za Granicą spotkał się z Polonią Świata. Dziękował działaczom za ich zaangażowanie w działalność służącą - jak mówił - temu, by "polskość trwała, a Polacy mieli silne poczucie związku z ojczyzną".

"Mam świadomość, że spotykam się tutaj w Domu Polonii z gronem ludzi najbardziej zasłużonych i najgłębiej zatopionych w sprawy życia polskiego i polonijnego, za co serdecznie dziękuję" - mówił w czwartek prezydent do zgromadzonych w warszawskim Domu Polonii.
Podkreślał, że ich działalność wiąże się często nie z samym splendorem i honorami, ale z koniecznością poświęcenia własnej energii i czasu, po to, "aby polskość trwała, by Polacy mieli to silne poczucie związku z ojczyzną i to idące przez kolejne pokolenia w każdym z krajów europejskich, prawie w każdym kraju świata".
Prezydent zwrócił uwagę, że Dzień Polonii i Polaków obchodzony jest w tym samym czasie, co Dzień Flagi RP. "Myślę, że ten związek wynikający z tej daty, którą jest i święto Polaków poza granicami kraju i święto flagi polskiej będzie nas wzajemne zobowiązywał i zachęcał do tego, byśmy razem wiele spraw ważnych dla Polski podejmowali wspólnie" - zaznaczył.
Prezydent ocenił, że "chyba nie ma innego bardziej przemawiającego do polskich serc symbolu niż flaga narodowa, która na całym świecie i we wszystkich społeczeństwach jest elementem łączącym, wyznaczającym kierunek na myślenie o wspólnocie". Komorowski podkreślił, iż chciałby, aby polska flaga była symbolicznym okazaniem związków z polskością i przynależności emocjonalnej do narodu polskiego.
"Emocje związane z polską flagą stanowią fundament wspólnoty obejmującej Polaków mieszkających w Polsce i Polaków rozsianych po całym świecie" - podkreślił prezydent.
Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Longin Komołowski przekonywał, że prezydent Polski jest prezydentem wszystkich Polaków - mieszkających zarówno w kraju, jak i zagranicą. "Symbole narodowe, które nas łączą, to orzeł biały i biało-czerwona (flaga)" - zaznaczył.
Prezydent w czwartek wręczył też odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom na rzecz Polonii i Polaków za granicą. 
Teresa Ciecierska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej - za wybitne zasługi w rozwoju ruchu harcerskiego poza granicami kraju, Jarosław Kamiński odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - za wybitne zasługi dla Polonii i Polaków za granicą, promowanie Polski i działalność na rzecz krzewienia polskich tradycji i kultury narodowej.
Danuta Damska została odznaczona pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - za wybitne zasługi na rzecz środowiska polonijnego na Białorusi, Andrzej Jaczewski został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi - za zasługi dla Polonii i Polaków za granicą oraz działalność społeczną i charytatywną; uhonorowana został również Regina Katner.
Prezydent i Komołowski odsłonili również popiersie Ignacego Paderewskiego; w czwartek został otwarty w Domu Polonii salon muzyczny poświęcony Paderewskiemu.
Dzień Polonii i Polaków za Granicą przypada 2 maja. W tym roku jest obchodzony już po raz dwunasty. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Senatu "w uznaniu wielowiekowego wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości; za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komorowski spotkał się z Polonią Świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.