Konferencja nt. wpływu technologii na politykę

(fot. psd / Foter / CC BY)
PAP / kn

W czwartek w Centrum Nauki Kopernik rozpocznie się Personal Democracy Forum: konferencja poświęcona roli nowych technologii w polityce. Wezmą w niej udział politycy i aktywiści z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. twórca Janukowycz-Leaks.

Personal Democracy Forum odbędzie się w Polsce po raz drugi. W Europie tego typu konferencje są organizowane już od pięciu lat a w USA od dziesięciu. Tegoroczne Personal Democracy Forum Poland będzie poświęcone aktywności obywatelskiej, ruchowi idei otwartych danych oraz roli nowych technologii w życiu politycznym w Polsce, Europie Środkowo-Wschodniej i na Bałkanach.
Forum organizowane jest przez międzynarodową instytucję Personal Democracy Media oraz polską Fundację ePaństwo. Organizatorzy liczą, że debata przyczyni się do wzmocnienia współpracy na linii rząd-obywatel-organizacje pozarządowe, a także zapoczątkuje dyskusję o poziomie wykorzystania technologii w aktywności obywatelskiej w całym regionie.
"W naszym regionie działa bardzo dużo organizacji pozarządowych, które zajmują się przejrzystością, dostępem do informacji publicznej, odpowiedzialnością władzy i wykorzystują przy tym aktywnie technologie - chcemy się od nich uczyć i zainspirować innych do działania" - tłumaczy prezes Fundacji ePaństwo Daniel Macyszyn.
Konferencję rozpocznie sesja nt. współczesnych wyzwań dla Europy Środkowo-Wschodniej dotyczących idei otwartego rządu oraz zaangażowania obywatelskiego. Następnie planowany jest panel poświęcony konfliktowi ukraińskiemu pt.: "Ukraina: ludzie, technologia, polityka". Wśród prelegentów pojawi się Dymitro Gnap - twórca Janukowycz-Leaks, portalu prezentującego dokumenty znalezione w willi byłego prezydenta Ukrainy.
Następnie odbędzie się debata na temat budowy otwartego społeczeństwa w Polsce. O polityce otwartości i współpracy administracji publicznej z obywatelami opowie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, a o organizacji trzeciego sektora przy wykorzystaniu technologii prezes Fundacji Panoptykon Katarzyna Szymielewicz oraz Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska. Wystąpi też dyrektor ds. Polityki Publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej Google Polska, Agata Wacławik-Wejman.
Popołudniowe panele dyskusyjne dotyczyć będą m.in. korzyści płynących z polityki otwartych danych, a także sposobów wzmacniania inicjatyw obywatelskich oraz wyzwań dla technologicznych inicjatyw obywatelskich podczas najbliższych wyborów na Bałkanach. Ponadto o przyszłość ruchu przejrzystości opowiedzą: Daniel Domscheit-Berg, współpracownik Juliana Assange’a w projekcie WikiLeaks, Julia Kaseriu z Sunlight Foundation, która zajmuje się wykorzystywaniem najnowszych technologii do zwiększania przejrzystości działań rządu oraz Gavin Starks z brytyjskiego Open Data Institute.
W piątek, drugiego dnia konferencji, dyskusja będzie dotyczyć nowych sposobów zaangażowania obywateli i władzy państwowej. Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski będzie mówił o rozwiązaniach, które są elementem interakcji stołecznego ratusza z mieszkańcami i zaprezentuje aplikację internetową "19115". Z kolei przedstawicielka Fundacji Normalne Miasto Fenomen, Katarzyna Mikołajczyk podsumuje wprowadzenie budżetu obywatelskiego w Łodzi.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Konferencja nt. wpływu technologii na politykę
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.