Kongres Kobiet: Chcemy debat z kandydatkami
Przeprowadzenie debat z udziałem kandydatek do Sejmu i Senatu zaproponował partiom politycznym Kongres Kobiet; jego przedstawicielki zaznaczyły, że sprawdzają realizację partyjnych deklaracji dotyczących udziału kobiet na listach wyborczych.
Na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie odczytano pismo premier Gabinetu Cieni Kongresu Kobiet, europosłanki Danuty Huebner, w którym informuje ona o podjęciu inicjatywy zorganizowania serii debat dotyczących najistotniejszych spraw dla przyszłości Polski, w których miałyby wziąć udział kandydatki do Sejmu i Senatu.
- Debaty przedwyborcze to norma i standard demokratycznej konkurencji politycznej (...)Czasami bywa tak, że gordyjskie węzły misternie utworzone przez mężczyzn mogą rozplątać tylko kobiety - podkreślono w piśmie odnoszącym się do "przedłużającego się impasu" w sprawie debat.
Warakomska przypomniała także, że we wtorek o północy upływa termin zgłaszania do PKW list wyborczych. Socjolog prof. Małgorzata Fuszara powiedziała, że jest to czas, by sprawdzić, jak partie polityczne realizują ustawowy obowiązek dotyczący parytetów, a także jak przewodniczący tych partii wypełniają "dżentelmeńskie obietnice" dotyczące udziału kobiet na listach.
- Wszystkie partie nas zapewniały, że nie musimy iść dalej, że same przypilnują, żeby to 35 proc. nie oznaczało jakichś dalekich miejsc na listach wyborczych, że nie musimy ubiegać się o system suwakowy (na listach nazwiska mężczyzn i kobiet umieszczane są naprzemiennie - PAP) - dodała.
Z zestawienia przygotowanego przez Instytut Spraw Publicznych wynika, że na listach PO do Sejmu znajduje się 42 proc. kobiet, z kolei na listach SLD 44 proc. kobiet. Oceniono, że jest to ok. dwa razy więcej w porównaniu z wyborami w 2007 r.
PO w każdym okręgu wystawiła przynajmniej jedną kobietę w pierwszej trójce. Liderkami list zostało jednak tylko 14 kandydatek. - Kobiety częściej znajdują się na czele list wyborczych w okręgach trudnych dla Platformy - zaznaczono. Podkreślono także, że kandydatek PO do Senatu jest jedynie 12 proc.
SLD nie we wszystkich okręgach wystawiło kobietę w pierwszej trójce. - Kobiety z SLD, choć rzadko wystawiane na pierwszych miejscach, jeśli je uzyskują, to w okręgach ze stosunkowo dużym poparciem dla Sojuszu - podkreślono. ISP nie zestawił kandydatur z list PiS i PSL, gdyż jak podkreślono, nie dysponował jeszcze pełnymi listami kandydatów.
Warakomska poinformowała, że został przygotowany projekt wprowadzający system suwakowy przy konstruowaniu list wyborczych - ma to być jeden z tematów Europejskiego Kongresu Kobiet, który we wrześniu odbędzie się w Warszawie.
Kongres Kobiet to społeczna inicjatywa zrzeszająca osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, samorządów, związków zawodowych, związków pracodawców. Gabinet Cieni Kongresu Kobiet składa się z przedstawicielek Rady Programowej Kongresu Kobiet. Ma on doradzać politykom i komentować bieżące wydarzenia.
Skomentuj artykuł